GospodarkaPolska

Polacy dalej stosunkowo małą część dochodu przeznaczają na spłatę hipotek

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Santander Bank Polska, średnie obciążenie wynagrodzenia netto ratą kredytu nadal jest relatywnie niskie. Aktualnie relacja miesięcznej wartości wszystkich spłacanych rat kredytowych do miesięcznego dochodu netto gospodarstw domowych wynosi ok. 65 proc. Z kolei w latach 2010-2012 stosunek ten utrzymywał się na poziomie zbliżonym do 100 proc. 

WIBOR wzrósł, więc rząd postanowił pomóc kredytobiorcom

W październiku zeszłego roku Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl zacieśniania polityki monetarnej. To właśnie wtedy po raz po pierwszy od 2013 roku została podniesiona referencyjna stopa procentowa. Od tamtego czasu została ona podwyższona łącznie 8 razy i aktualnie wynosi 5,25 proc. Ten historycznie szybki cykl normalizacji polityki pieniężnej doprowadził do tego, że stawka WIBOR zaczęła rosnąć w relatywnie szybkim tempie. Otóż jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, stawka WIBOR 3M aktualnie wynosi aż 6,36 proc. Z kolei WIBOR 6M osiągnęła już poziom 6,62 proc. Z kolei to właśnie od tych stawek oblicza się wysokość rat kredytów hipotecznych. 

Wykres: stawka WIBOR 3M

Stawka WIBOR 3M
Źródło: bankier.pl

Zobacz także: „Efekt drugiej rundy” i polityka rządu: Dwie zmory NBP w walce z inflacją [ANALIZA]

Opisana sytuacja doprowadziła do tego, że średnie obciążenie wynagrodzeń netto ratami kredytów hipotecznych wynosi już ok. 65 proc. Z tego powodu rząd postanowił pomóc kredytobiorcom. Mateusz Morawiecki na konferencji zapowiedział, że władze wprowadzą 4-miesięczne wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku. Do tego zapewnił on, że osoby w najgorszej sytuacji finansowej otrzymają dopłaty do kredytów. 

Zobacz także: Rosja spłaca zagraniczne długi, aby uniknąć niewypłacalności kraju

Obciążenie wynagrodzenia netto ratą kredytu jest nadal relatywnie niskie

Jednakże wbrew pozorom, nadal gospodarstwa domowe nie przeznaczają aż tak wiele środków na spłatę kredytów hipotecznych. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, przeciętne obciążenie wynagrodzenia netto ratą kredytu hipotecznego praktycznie wynosiło w latach 2010-2012 100 proc. Oznacza to, iż rata kredytu hipotecznego była praktycznie tak duża, jak dochód netto przeciętnego gospodarstwa domowego. Co więcej, z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie wynika również, że aby średnie obciążenie wynagrodzenia netto ratą kredytu było tak wysokie, jak w analizowanym okresie, WIBOR musiałby być na poziomie ok. 11,5 proc. 

Obciążenie wynagrodzenia netto ratą kredytu
Źródło: Santander Bank Polska, MAKROskop Lite

Jak zmieni się wysokość rat po podwyżkach stóp procentowych? Odpowiadamy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker