Chiny

Chiny chcą podwyższyć wiek emerytalny. Społeczeństwo szybko się starzeje

Wiek emerytalny w Chinach jest dużo niższy niż w przypadku wielu krajów europejskich. W perspektywie całej gospodarki staje się to coraz poważniejszym problemem, ponieważ społeczeństwo szybko się starzeje.

Wiek emerytalny w Chinach może zostać podniesiony

Obecnie wiek emerytalny w Chinach dla mężczyzn wynosi 60 lat. Kobiety na stanowiskach menedżerskich mogą przejść na emeryturę w wieku 55 lat, kobiety pracujące na produkcji już w wieku 50 lat. Coraz poważniejszym problemem są niedofinansowane systemy emerytalne, które wynikają z rosnącej liczby osób, przechodzących na emeryturę w najbliższych latach. Tak więc wkrótce koszty utrzymania całego systemu będą zaporowe. W ogłoszonym rok temu czternastym 5-letnim planie gospodarczym ogłoszono sposób na rozwiązanie problemu związanego z rosnącą liczbą emerytów. Wiek emerytalny w Chinach obowiązuje od 1951 roku, kiedy średnia długość życia w tym kraju wynosiła mniej niż 50 lat (teraz jest 77).

Jak Chiny chcą wesprzeć system emerytalny?

Dotychczas kluczowe znaczenie w wypłacaniu emerytur miało rządowe wsparcie. Od tego roku rząd zachęca jednak do wpłacania większych sum na konta oszczędnościowe. Dodatkowe opłaty miałyby wynieść 1800 dolarów. Główną przyczyną zjawiska niedofinansowania systemu jest opieranie się samorządów o bieżące składki, które wypłacane są starszym pokoleniom pracowników państwowych, którzy w przeszłości nie musieli odprowadzać składek. Pomimo że składki i tak były na wysokim poziomie, system został poważnie nadwyrężony w trakcie pandemii. W 2020 roku główny państwowy fundusz emerytalny odnotował swój pierwszy roczny deficyt po tym, jak rząd zezwolił firmom na obniżenie składek w ramach ulgi w przypadku pandemii.
Udział młodych (poniżej 14 roku życia) a starszych (powyżej 60 roku życia) wyrównuje się, jak widać na poniższym wykresie.
Możliwym rozwiązaniem będzie ujednolicenie wieku emerytalnego w przypadku kobiet i mężczyzn. Obecny system skraca życie zawodowe kobiet, które automatycznie otrzymują mniejszą emeryturę, ponieważ wpłacały mniej składek.
Zmiany obejmujące chiński system emerytalny, zgodnie z zapowiedziami rządu, będą wdrażane stopniowo, a niektóre decyzje będą podejmowane dobrowolnie.
Jednak wyższy wiek emerytalny nie rozwiąże trudnej sytuacji chińskiego społeczeństwa. Kolejnym problemem jest system opieki nad dziećmi. W Chinach rolę tę najczęściej przejmują dziadkowie. Jeśli wiek emerytalny zostanie podwyższony, trudniej będzie dzieciom zapewnić opiekę. Kolejny cel Chin to zwiększenie dzietności, co będzie niemożliwe z niewydolnym systemem opieki.
Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker