AmerykiGospodarka

Rafinerie w Wenezueli: Iran zamierza je naprawić i rozbudować

Jak donosi agencja prasowa Reuters, irańskie państwowe przedsiębiorstwo National Iranian Oil Refining and Distribution Company (NIORDC) zamierza zainwestować w rafinerie w Wenezueli. Aktualnie firma pracuje nad naprawą i rozbudową El Palito, ale w przyszłości Irańczycy mają usprawnić funkcjonowanie największego wenezuelskiego kompleksu rafinerii Paraguana Refining Center.

Wenezuelski przemysł naftowy pogrążył się w poważnym kryzysie

Wenezuela ma największe rezerwy ropy naftowej na świecie, które praktycznie nie są eksploatowane. To przede wszystkim efekt sankcji nałożonych przez USA i spowodowany nim brak inwestycji w wenezuelski przemysł naftowy. Otóż Stany Zjednoczone zakazały importować dóbr od tamtejszych państwowych firm. Z kolei przedsiębiorstwa działające w analizowanej branży potrzebny sprzęt importowały zza granicy, a płaciły za niego przychodami uzyskanymi z eksportu ropy. Jednakże wdrożenie sankcji spowodowało, że te przestały uzyskiwać przychody, co zmusiło je do zaprzestania sprowadzania maszyn. 

Zobacz także: Eksport złomu, czyli jak Wenezuela próbuje uzyskać zagraniczne waluty

Sytuacja ta doprowadziła do tego, że cały sektor pogrążył się w kryzysie, a wykorzystanie mocy produkcyjnych rafinerii w Wenezueli znacznie spadło w ciągu ostatnich lat. Przeciwdziałać takiemu stanu rzeczy próbowało państwowe przedsiębiorstwo, zajmujące się produkcją ropy naftowej, Petróleos de Venezuela (PDVSA). Zachęcało ono zagraniczne podmioty do inwestowania w ichniejsze rafinerie. Jednakże próby te spaliły na panewce. Zagraniczni inwestorzy omijali i nadal omijają szerokim łukiem Wenezuelę, ze względu na mi.n. nałożone na nią sankcje. 

Rafinerie w Wenezueli: Iran zamierza je naprawić i rozbudować

Jednakże w tym roku w końcu udało się znaleźć przedsiębiorstwo skłonne zainwestować w rafinerie w Wenezueli. Tą firmą jest National Iranian Oil Refining and Distribution Company (NIORDC), na którą Stany Zjednoczone również swego czasu nałożyły sankcje. Jak donosi agencja prasowa Reuters, PDVSA w tym miesiącu podpisało z tym przedsiębiorstwem kontrakt o wartości 110 mln euro na rozbudowę i naprawę rafinerii El Palito. W zamian za te inwestycje irańska firma otrzyma od Wenezueli ropę naftową. 

Zobacz także: Bułgarię czeka kryzys przez wysokie ceny paliw? Branża żąda się zmian

Co warto zaznaczyć, już NIORDC dostarczył wiele potrzebnych części do El Palito, dzięki czemu rafineria ta po wielu miesiącach przestoju w maju ponownie zaczęła destylować ropę naftową. Choć dalej, wykorzystuje ona zaledwie połowę mocy produkcyjnych i wytwarza zaledwie ok. 73 tys. baryłek ropy dziennie. Jednakże i to w najbliższych miesiącach się zmieni, gdyż docelowym planem Irańczyków jest to, aby produkowała ona 175 tys. baryłek ropy naftowej na dobę. 

Ponadto, jak poinformował Reuters, irańska państwowa firma rozpoczęła przygotowania do rozbudowania największego wenezuelskiego kompleksu rafinerii ropy naftowej Paraguana Refining Center, które produkowało nawet 955 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Co prawda ten w przeciwieństwie do El Palito nie przestał całkowicie funkcjonować, ale ze względu na mi.n. amerykańskie sankcje, wykorzystuje on zaledwie ułamek mocy produkcyjnych. Choćby w kwietniu Paraguana wykorzystywała podczas destylacji ropy naftowej jedynie 17 proc. łącznych mocy produkcyjnych. Według doniesień wspomnianej agencji prasowej już w następnym roku irańscy pracownicy wprowadzą się do Wenezueli i rozpoczną naprawę analizowanego kompleksu. 

Zwrot w relacjach pomiędzy USA a Wenezuelą. Czy sankcje całkowicie zostaną zniesione?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker