Finanse

Czy nastąpi rewaloryzacja 500+? Zamieni się ono w 700+?

Rewaloryzacja 500+ jest coraz częściej podnoszonym postulatem. Pobierający zasiłek żalą się, że jego realna wartość z roku na rok spada. Czy należy spodziewać się 700+? Poseł PIS odpowiada.

Gdy rząd 6 lat temu wprowadził w życie program Rodzina 500+, świadczenie to było znacznym wsparciem dla najuboższych. Gdy w 2015 roku rząd zapowiadał jego wprowadzenie, to stanowił on 29% płacy minimalnej brutto (1750 zł). Biorąc pod uwagę kwotę netto było to aż 39%! W kwietniu 2016 roku (czyli w roku wprowadzenia) stanowił on 27% kwoty brutto. W kwietniu tego roku było to jedynie 16% wynagrodzenia brutto i nieco ponad ⅕ wynagrodzenia na rękę.

Wartość 500+ spada z roku na rok

Oznacza to, że jego względna wysokość spada coraz bardziej. Gdy go wprowadzano, stanowił blisko 30% płacy minimalnej. W ciągu rządów PiS ta wartość spadła o połowę.

Innym problemem jest jego realna wartość. Ta przez instalację jest coraz mniejsza. Dziś 500 zł jest 389 zł z 2016 roku. Oznacza to, że za tę kwotę można kupić o 22% mniej niż w momencie wprowadzenia programu. Wpływ programu na zwalczanie ubóstwa jest więc znacznie mniejszy. To właśnie dlatego coraz więcej osób głośno mówi o rewaloryzacji świadczenia.

Rewaloryzacja 500+ coraz bliżej?

Czy możemy spodziewać się rewaloryzacji świadczenia? Wskazywać na to mogą słowa posła PIS Pawła Lisieckiego. Był on gościem na antenie Radia 24.

Dziś wartość tych pieniędzy jest mniejsza niż kilka lat temu. Wydaje się, że 500+ należałoby zrewaloryzować na poziomie 40 proc. – powiedział.

Rewaloryzacja na poziomie 40% oznaczałaby, że świadczenie wynosiłoby nominalnie 700 zł. Oznacza to, że byłoby ono wyższe niż w momencie wprowadzenia. 700 zł odpowiada ok. 545 zł z kwietnia 2016 roku. Oznacza to realny wzrost o blisko 10%. Biorąc pod uwagę obecne prognozy inflacji, realna wartość świadczenia i tak wróciłaby niedługo do poziomu z 2016 roku.

Jak informują źródła Polskiego Radia z centrali partii, 4 czerwca ma odbyć się konwencja PIS. Jest prawdopodobne, że podczas niej ogłoszona będzie rewaloryzacja tego świadczenia. Z drugiej strony, jeszcze w tym roku możliwość rewaloryzacji wykluczała minister rodziny Marlena Maląg.

500+ nie wpłynęło ani na religijność, ani na poparcie innych reform PIS

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker