AmerykiAzja i Oceania

Stany Zjednoczone, czyli nowy największy partner handlowy Indii!

Największy partner handlowy Indii, tym mianem można obecnie określić Stany Zjednoczone. Z danych indyjskiego ministerstwa wynika, że wartość wymiany handlowej między tymi dwoma krajami w 2022 roku fiskalnym wyniosła aż 119,42 mld dolarów. Tym samym USA wyprzedziło Chiny, których wymiana handlowa z Indiami w analizowanym okresie osiągnęła poziom 115,42 mld dolarów. 

Stany Zjednoczone, czyli nowy największy partner handlowy Indii!

Od 1 kwietnia 2021 roku do 1 kwietnia 2022 roku, czyli w 2022 indyjskim roku fiskalnym, wartość dwustronnego handlu między Indiami i USA wyniosła 119,42 mld dolarów. Dla porównania w poprzednim roku fiskalnym osiągnęła ona poziom 80,51 mld dolarów. Co warto zaznaczyć, taki wynik oznacza, że Stanom Zjednoczonym udało się wyprzedzić Chiny i państwo to zostało największym partnerem handlowym Indii. Wymiana handlowa między Państwem Środka a byłą perłą w koronie brytyjskiej osiągnęła w latach 2021-2022 poziom 115,42 mld dolarów. Jeśli zaś chodzi o trzeciego co do wielkości partnera handlowego Indii, to w analizowanym okresie były nim Zjednoczone Emiraty Arabskie (72,9 mld dolarów)

Zobacz także: Indie chcą osiągnąć cel eksportowy 1 bln dolarów do 2030 roku. Pomóc ma umowa z GCC

W wartościach absolutnych mocniej wzrósł indyjski eksport do USA, ale w wartościach względnych import. Otóż ten pierwszy w latach 2021-2022 wyniósł 76,11 mld dolarów, co oznacza, że w stosunku do wcześniejszego roku fiskalnego wzrósł on o ok. 47 proc. Z kolei wartość indyjskiego importu z USA osiągnęła w analizowanym okresie poziom 43,31 mld dolarów, czyli w porównaniu do lat 2020-2021 zwiększyła się ona o ok. 50 proc. Jednakże łączna wartość eksportu wzrosła o aż 24,49 mld dolarów, a importu o 14,31 mld dolarów. 

Jeśli zaś o strukturę wymiany handlowej, to zarówno w tej eksportu, jak i importu dominowały wszelkiego rodzaju paliwa i surowce. Jak poinformował Rakesh Mohan Joshi, dyrektor Indyjskiego Instytutu Zarządzania Plantacjami (IIPM):

Główne pozycje eksportowe z Indii do USA to ropa naftowa, oszlifowane diamenty, produkty farmaceutyczne, biżuteria, oleje lekkie, mrożone krewetki, gotowe wyroby itp., natomiast główne pozycje importowe z USA to ropa naftowa, nieoszlifowane diamentowy, skroplony gaz ziemny, złoto, węgiel, odpady i złom, migdały itp.

Zobacz także: Po zaledwie pół roku na rynku, singapurski Shopee opuszcza Indie

Wymiana handlowa między USA i Indiami nadal będzie rosnąć

Ponadto w najbliższych latach wymiana handlowa między tymi dwoma państwami nadal będzie kwitnąć. Jak stwierdził wiceprezes Federacji Indyjskich Organizacji Eksportowych Khalid Khan:

W najbliższych latach handel dwustronny między Indiami a USA będzie nadal wzrastał. Indie przyłączyły się do kierowanej przez USA inicjatywy utworzenia Indo-Pacific Economic Framework (IPEF) i ten ruch doprowadzi do jeszcze większego zacieśnienia więzi gospodarczych.

Indie za wszelką cenę chcą uniknąć głodu. Planowane ograniczenia dot. eksportu cukru

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker