Azja i Oceania

Indie za wszelką cenę chcą uniknąć głodu. Planowane ograniczenia dot. eksportu cukru

Indie podjęły decyzję o ograniczeniu sprzedaży cukru za granicę, aby zapobiec gwałtownemu wzrostowi cen krajowych. Podobnie jak w przypadku pszenicy, eksport cukru zostanie maksymalnie ograniczony. 

Eksport cukru ograniczony – Indie próbują powstrzymać nadchodzący kryzys

Obecnie Indie są największym producentem cukru i drugim, po Brazylii, eksporterem. Po raz pierwszy od sześciu lat New Delhi planuje wprowadzić poważne ograniczenia w eksporcie. Według źródła rządowego cytowanego przez agencję Reutera wstrzymany zostanie eksport 10 mln ton cukru. Celem jest utrzymanie kontroli nad wymianą handlową oraz powstrzymanie gwałtownego wzrostu cen wewnątrz państwa. Decyzja Indii jest reakcją na działania Brazylii, gdzie od kilku miesięcy odnotowuje się mniejszą produkcję powiązaną m.in. z wysokimi cenami ropy naftowej. Obecnie rolnikom bardziej opłaca się produkowanie większej ilości etanolu z trzciny cukrowej.

Zobacz także: Guangxi uruchamia pociąg cukrowy między Chinami a Kazachstanem

Działania na szczeblu państwowym

Organizacja zrzeszająca indyjskich producentów cukru, Indian Sugar Mills Association, zrewidowała swoją prognozę dot. produkcji do 35,5 mln ton, w porównaniu z poprzednimi szacunkami 31 mln ton. Do tej pory indyjscy rolnicy podpisali kontrakty na eksport 8,5 mln ton cukru w ​​roku finansowym 2021/22 bez dotacji rządowych. Z zakontraktowanych 8,5 mln ton młyny wysłały już około 7,1 mln towaru.

Według badania przeprowadzonego przez Right to Food w lutym tego roku wynika, że obawy o to, że zabraknie pożywienia, są wśród mieszkańców Indii powszechne. Ok. 25% obywateli Indii w miesiącu poprzedzającym badanie nie jadło nic przez co najmniej jeden dzień.

Wykres 1. Całkowity wolumen eksportu cukru w Indiach od roku finansowego 2014 do 2021 (w 1000 ton). 

Statista

Tym samym po wyeksportowaniu 10 mln ton na początku sezonu 2022/2023 zapasy wyniosą 6 mln ton, co ma wystarczyć, aby zaspokoić krajowy popyt.

Zobacz także: Rosjanie wykupują cukier w sklepach. Prowadzone są kontrole „antykartelowe” u producentów

Wojna w Ukrainie stała się zaczątkiem globalnych problemów naruszających bezpieczeństwo żywnościowe wielu państw, przede wszystkim Jemenu i Egiptu (Więcej: MFW ratuje Egipt przed kryzysem gospodarczym oraz Jemen stoi przed perspektywą głodu na niespotykaną wcześniej skalę. Wystosowano apel do ONZ). Z uwagi na skokowy wzrost cen zboża, olejów spożywczych oraz cukru, państwa zajmujące się ich produkcją wprowadzają restrykcje eksportowe, aby uniknąć kryzysu humanitarnego. Indie już wcześniej zablokowały eksport pszenicy, obecnie wprowadza się nowe restrykcje obejmujące cukier. Inny azjatycki kraj, Indonezja, wprowadziła zakazu eksportu oleju palmowego (Więcej: Indonezja wprowadza zakaz eksportu oleju palmowego. Odpowiada ona za połowę globalnego eksportu).

Bezpieczeństwo żywnościowe Indii jest zagrożone. Nadchodzi fala głodu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker