Afryka i Bliski Wschód

Jemen stoi przed perspektywą głodu na niespotykaną wcześniej skalę. Wystosowano apel do ONZ

Jemen staje przed perspektywą głodu. W związku z odbywającym się w tym tygodniu szczytem ONZ wystosowano apel do organizacji o przydzielenie priorytetowego dostępu do dostaw pszenicy. Kryzys żywnościowy w Jemenie zagraża milionom. 

Jemen staje przed widmem głodu na niespotykaną dotąd skalę

Największy importer zboża w Jemenie wezwał przywódców przed najbliższym szczytem ONZ do podjęcia pilnych działań mających na celu uniknięcia masowego głodu w Jemenie spowodowanego wojną w Ukrainie.

Jemen jest bezpośrednio zagrożony brakiem podstawowych artykułów żywnościowych. Według szacunków ONZ ponad 17,4 mln Jemeńczyków cierpi z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego, a dodatkowe 1,6 mln popadnie w „pilny poziom głodu” w najbliższych miesiącach z powodu ograniczenia eksportu zboża z Ukrainy. Jemen sprowadza ok. 1/3 zboża z Ukrainy i Rosji. Z powodu wysokich cen oraz blokady portów narodowe rezerwy zmniejszyły się na niespotykaną wcześniej skalę. Kryzys potęguje decyzja Indii o zakazie eksportu zboża.

Według danych OEC, w 2020 roku Jemen zaimportował pszenicę o wartości 674 mln USD, stając się tym samym 23. importerem pszenicy na świecie pod względem wolumenu. W analogicznym okresie pszenicę sprowadzano przede wszystkim z Rosji (174 mln USD) oraz Ukrainy (144 mln USD).

Zobacz także: Susza w Europie! Żywność zdrożeje jeszcze bardziej [MAPA]

Kryzys w Jemenie. Indie rezygnują z eksportu pszenicy

Pomimo początkowej decyzji Indii o eksporcie pszenicy i słowach Narendry Modiego o gotowości państwa do „wykarmienia świata” poprzez sprzedaż nadwyżek, po kilku tygodniach zabroniono sprzedaży zboża za granicę, co po raz kolejny zdestabilizowało gospodarki świata (Więcej: Indie reagują na kryzys na rynku zboża. Eksport pszenicy wzrósł o 275%!).

Zmiana decyzji w przypadku Indii umotywowana jest falą upałów, które zrewidowały szacunki dotyczące produkcji zboża. Ze względu na przedłużające się niekorzystne warunki atmosferyczne, zbiory będą mniejsze o co najmniej 5,7%.

Zobacz także: Jeronimo Martins: blokada portu w Odessie przyczyni się do drastycznych podwyżek cen żywności

Jemeńscy importerzy zboża starają się uzyskać priorytetowy dostęp do dostaw pszenicy na rynkach międzynarodowych. Jemeńczycy starają się również o utworzenie specjalnego funduszu, który umożliwiałby finansowanie importu w warunkach podwyższonych cen. Wezwano także do wydłużenia terminu zapłaty za importowaną żywność.

Jemen coraz bardziej pogłębia się w kryzysie. Od 2014 roku w państwie trwa wojna, w wyniku której zginęło prawie 250 tys. osób, a milion został przesiedlony.

Bezpieczeństwo żywnościowe Indii jest zagrożone. Nadchodzi fala głodu

Polecane artykuły

Back to top button