Afryka i Bliski Wschód

Jemen stoi przed perspektywą głodu na niespotykaną wcześniej skalę. Wystosowano apel do ONZ

Jemen staje przed perspektywą głodu. W związku z odbywającym się w tym tygodniu szczytem ONZ wystosowano apel do organizacji o przydzielenie priorytetowego dostępu do dostaw pszenicy. Kryzys żywnościowy w Jemenie zagraża milionom. 

Jemen staje przed widmem głodu na niespotykaną dotąd skalę

Największy importer zboża w Jemenie wezwał przywódców przed najbliższym szczytem ONZ do podjęcia pilnych działań mających na celu uniknięcia masowego głodu w Jemenie spowodowanego wojną w Ukrainie.

Jemen jest bezpośrednio zagrożony brakiem podstawowych artykułów żywnościowych. Według szacunków ONZ ponad 17,4 mln Jemeńczyków cierpi z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego, a dodatkowe 1,6 mln popadnie w „pilny poziom głodu” w najbliższych miesiącach z powodu ograniczenia eksportu zboża z Ukrainy. Jemen sprowadza ok. 1/3 zboża z Ukrainy i Rosji. Z powodu wysokich cen oraz blokady portów narodowe rezerwy zmniejszyły się na niespotykaną wcześniej skalę. Kryzys potęguje decyzja Indii o zakazie eksportu zboża.

Według danych OEC, w 2020 roku Jemen zaimportował pszenicę o wartości 674 mln USD, stając się tym samym 23. importerem pszenicy na świecie pod względem wolumenu. W analogicznym okresie pszenicę sprowadzano przede wszystkim z Rosji (174 mln USD) oraz Ukrainy (144 mln USD).

Zobacz także: Susza w Europie! Żywność zdrożeje jeszcze bardziej [MAPA]

Kryzys w Jemenie. Indie rezygnują z eksportu pszenicy

Pomimo początkowej decyzji Indii o eksporcie pszenicy i słowach Narendry Modiego o gotowości państwa do „wykarmienia świata” poprzez sprzedaż nadwyżek, po kilku tygodniach zabroniono sprzedaży zboża za granicę, co po raz kolejny zdestabilizowało gospodarki świata (Więcej: Indie reagują na kryzys na rynku zboża. Eksport pszenicy wzrósł o 275%!).

Zmiana decyzji w przypadku Indii umotywowana jest falą upałów, które zrewidowały szacunki dotyczące produkcji zboża. Ze względu na przedłużające się niekorzystne warunki atmosferyczne, zbiory będą mniejsze o co najmniej 5,7%.

Zobacz także: Jeronimo Martins: blokada portu w Odessie przyczyni się do drastycznych podwyżek cen żywności

Jemeńscy importerzy zboża starają się uzyskać priorytetowy dostęp do dostaw pszenicy na rynkach międzynarodowych. Jemeńczycy starają się również o utworzenie specjalnego funduszu, który umożliwiałby finansowanie importu w warunkach podwyższonych cen. Wezwano także do wydłużenia terminu zapłaty za importowaną żywność.

Jemen coraz bardziej pogłębia się w kryzysie. Od 2014 roku w państwie trwa wojna, w wyniku której zginęło prawie 250 tys. osób, a milion został przesiedlony.

Bezpieczeństwo żywnościowe Indii jest zagrożone. Nadchodzi fala głodu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker