EnergetykaEuropa

Koszty klimatyczne rosyjskiej inwazji będą ogromne!

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego postanowili przyjrzeć się w swoim tygodniku między innymi temu, jakie będą koszty klimatyczne rosyjskiej inwazji. Jak się okazało, może ona doprowadzić do emisji ponad 695 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie, co doprowadzi do powstania rocznych kosztów klimatycznych opiewających na aż 56,1 mld euro. 

Koszty klimatyczne rosyjskiej inwazji, czyli agresorzy celowo niszczą środowisko naturalne

Co interesujące, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, relatywnie najmniej do emisji CO2 przyczynia się funkcjonowanie rosyjskiej armii i niszczenie sprzętu do niej należącego. Z danych przytoczonych przez analityków PIE wynika, że emisje w ten sposób powstałe nie będą stanowić nawet 0,1 proc. emisji, które wygeneruje łącznie rosyjska inwazja. Do znacznie większej produkcji CO2 przyczyniły się za to bezpośrednie działania rosyjskich żołnierzy. 

Koszty klimatyczne rosyjskiej inwazji
Źródło: Tygodnik Gospodarczy, Polski Instytut Ekonomiczny

Otóż ci celowo niszczą środowisko naturalne. Same pożary przez nich wzniecone są odpowiedzialna za emisję aż 181 mln ton CO2. Dla porównania plan zmniejszania emisji opracowany przez Europejska Agencję Środowiska zakłada, że roczne tempo redukcji CO2 w UE w latach 2022-2030 wyniesie 263 mln ton CO2. Oznacza to, że Rosjanie w kilka miesięcy jedynie doprowadzając do pożarów, wytworzyli ponad dwie trzecie ilości dwutlenku węgla, które cała Unia Europejska zamierza zredukować w tym roku!

Zobacz także: Ukraina przebuduje swoje tory kolejowe, aby uzyskać standard europejski

Do tych pożarów zazwyczaj dochodzi na skutek bombardowań, które same z siebie generuję znaczne emisje. Na ich skutek doszło do zniszczenia znacznych obszarów i mienia. Jak wskazują w swoim tygodniku analitycy PIE:

Dodatkowe emisje, wygenerowane przez armię rosyjską w procesie dewastacji 90 proc. mienia w samym Mariupolu, Irpinie i Siewierodoniecku, obszarów o powierzchni 318 km2, przed inwazją zamieszkałych przez ponad 0,58 mln ludzi, można ocenić na około 25,4 mln ton CO2, czyli ponad 13 proc. rocznej emisji Ukrainy w 2018 r.

Według analityków PIE pełną skalę zniszczeń będzie można określić dopiero po zakończeniu rosyjskiej inwazji. 

Najwięcej CO2 wyemituje niszczenie ukraińskich zapasów gazu i ropy naftowej

Jednakże do największej emisji dwutlenku węgla przyczyniają się celowe działania rosyjskich wojsk, na skutek których dochodzi do dewastacji ukraińskich zapasów ropy i gazu. Otóż Rosjanie konsekwentnie niszczą ukraińską infrastrukturę w tym magazyny wcześniej wspomnianych przeze mnie surowców. Jak informują analitycy PIE, gdyby jedynie 20 proc. rezerw ropy i produktów ropopochodnych, szacowanych na ok. 1 mln metrów sześciennych oraz gazu ziemnego, szacowanych na ok. 4,92 mld metrów sześciennych, zostało zniszczonych, zostałoby wyemitowane ponad 1820 mln ton ekwiwalentu CO2. Dla porównania cała polska gospodarka w ciągu roku emituje netto pięć razy mniej ekwiwalentu dwutlenku węgla. 

Zobacz także: Fundusz odbudowy dla Ukrainy: „Mówimy nie o milionach, ale o bilionach”

Odbudowa gospodarcza oraz migracje wojenne również negatywnie wpłyną na klimat

Do tego na skutek wojny doszło do masowej imigracji z atakowanego kraju, co również przyczyni się do znacznych emisji dwutlenku węgla. Choćby wielu Ukraińców uciekło ze swojego kraju do Polski. Z kolei polska gospodarka jest znacznie bardziej emisyjna niż ta naszego wschodniego sąsiada. Według danych Banku Światowego w 2018 roku emisja ekwiwalentu CO2 na jednego mieszkańca w Polsce wyniosła 8,24 ton metrycznych, a w Ukrainie 4,15 ton metrycznych. Jak wskazują analitycy PIE:

Dodatkowe 23,7 mln ton CO2 rocznie (z czego 63 proc. przypada na Polskę) może wynikać z przemieszczenia się 3,5 mln uchodźców wojennych do państw-gospodarzy, o znacznie wyższej średniej intensywności emisji na mieszkańca.

Do tego do powstania znacznych kosztów klimatycznych przyczyni się również przyszła odbudowa Ukrainy. Według Kijowa straty infrastrukturalne stanowią ok. 30 proc. całego dobytku, natomiast łączny koszt zniszczeń opiewa na kwotę ok. 500 mld dolarów. Natomiast z raportu Banku Światowego wynika, że gospodarka Ukrainy w 2022 roku skurczy się aż o 45,1 proc. Do tego rosyjska inwazja spowodowała, że rozwój OZE na terenie Ukrainy się zatrzymał. Sumarycznie odbudowa gospodarki i wstrzymanie rozwoju niskoemisyjnej energetyki doprowadzi do emisji ok. 35,8 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie. 

Jaki wpływ na polską gospodarkę będą mieli uchodźcy z Ukrainy?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker