Nieruchomości

Ceny nieruchomości w Niemczech spadają! Czy to początek nowego trendu?

Ceny nieruchomości w Niemczech rosły regularnie od 15 lat. Obecnie widać pierwsze sygnały dotyczące zmiany trendu. Niemieckie media alarmują o domniemanym końcu boomu na rynku. Czy rzeczywiście ceny zaczynają spadać? 

Ceny nieruchomości w Niemczech – zauważalne są spadki

Po tym, jak ceny nieruchomości w największych niemieckich miastach nieznacznie spadły, media zaczęły rozpisywać się o nadejściu końca boomu w nieruchomościach. Jak podaje Spiegel, po raz pierwszy od 2008 roku, a więc od kryzysu finansowego, można zaobserwować spadek cen ofertowych. Jak słusznie zauważają niemieckie media, na przestrzeni ostatniej dekady pomimo wielu kryzysów wewnętrznych i międzynarodowych, wzrost cen utrzymywał się z roku na rok. Co więcej, nawet pandemia w 2020 roku nie zdołała zdusić boomu na nieruchomości za naszą zachodnią granicą. Zmiany mają nadejść dopiero teraz.

Przede wszystkim wskazuje się na zauważalny punkt zwrotny. Ceny nieruchomości zaczynają spadać, a oprocentowanie kredytów hipotecznych gwałtownie rośnie. Według ostatniej publikacji Europace indeks cen domów spadł po raz pierwszy w czerwcu, co można prześledzić na poniższym wykresie. Ceny mieszkań i istniejących domów jednorodzinnych spadają – rośnie tylko segment nowych domów jedno- i dwurodzinnych. Zjawisko to na razie nie występuje na szeroką skalę i nie we wszystkich miastach. Zmiany można prześledzić, obserwując rynek nieruchomości m.in. w Duesseldorfie, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu, Kolonii, Monachium i Stuttgarcie.

Indeks cen domów Europace (dla wspólnot mieszkaniowych) spadł w czerwcu do poziomu 230,63 punktów, notując spadek o 0,29%. Jednakże w porównaniu do ubiegłego roku wzrost nadal wynosi 9,98%.

Około 20 procent całego finansowania nieruchomości dla klientów prywatnych w Niemczech jest obsługiwane za pośrednictwem platformy Europace, która śledzi bieżące zmiany cen. Celem poniższej analizy jest podkreślenie czystego efektu cenowego dla każdego rozważanego okresu. Ogólny indeks składa się z danych z poszczególnych indeksów dla istniejących i nowych budynków oraz dla wspólnot mieszkaniowych. Indeks śledzi zmiany cen, począwszy od 2005 roku. W czerwcu widać nieznaczny, choć zauważalny spadek, który może zwiastować szerszy trend w warunkach niemieckiej gospodarki. Od 2017 roku ceny dynamicznie rosły w górę, wobec tego każda zmiana wpływ na rynek nieruchomości.

Europace

Zobacz także: Które materiały budowlane są najdroższe? O 60% wzrosły ceny izolacji termicznych

Stefan Münter, Co-CEO i członek zarządu Europace, indeksu cen domów, komentuje:

Indeks cen domów potwierdza to, czego oczekiwaliśmy wraz ze wzrostem stóp procentowych: rozwój cen istniejących nieruchomości spada ze względu na różne oczekiwania cenowe sprzedających i potencjalnych nabywców.

Sprzedaż jest możliwa po osiągnięciu konsensusu cenowego dotyczącego negatywnego wzrostu cen. W warunkach wysokich stóp procentowych sprzedaż jest utrudniona, ze względu na sytuację kredytową wielu osób.

Koniec boomu na rynku? Wzrost zainteresowania najmem

Oprocentowanie wzrosło z 1,38% w styczniu do 3,34% w czerwcu. Niektórzy nabywcy domów w obecnych warunkach zmuszeni są płacić nawet 1100 euro więcej raty kredytu niż w styczniu. Największy wzrost odnotowano w największych niemieckich miastach.

Niemieckie media przytaczają także analizę z 14 największych miast. Dziennikarze Spiegel wskazują, że ceny spadły m.in. w Duesseldorfie (-3,7%), Monachium (-3,6%), Stuttgarcie (-2%), Frankfurcie (-1,4%) czy w Hamburgu (-1,3%). Analizując rynek nieruchomości w niemieckiej Kolonii, opisują, że średnie ceny domów jednorodzinnych spadły w ciągu trzech miesięcy nawet o 4%. Zmiany można przedstawić za pomocą prostej analizy. Ceny domów jednorodzinnych o powierzchni ok. 140 metrów kwadratowych i działce o powierzchni ok. 600 metrów kwadratowych można nabyć obecnie za 690 600 euro. Dla porównania, w pierwszym kwartale analogiczną nieruchomość można było kupić za 720 tys. euro. Analizując największe miasta Niemiec, wzrost utrzymuje się jedynie w Berlinie i wynosi obecnie 1,4%.

Zobacz także: Bilet za 9 euro. W czerwcu z oferty skorzystało 20 mln osób!

Eksperci niemieccy dostrzegają pierwsze zmiany na rynku mieszkaniowym, które miałyby prowadzić do odwrócenia się trendu. Trudno jednak ocenić czy boom na rynku jest już przeszłością. Zauważalnym trendem jest jednak spadek zainteresowania kupnem domu czy mieszkania na własność (z powodu wysokich stóp procentowych) i jednoczesny wzrost zainteresowania mieszkaniami na wynajem. Znaczące zmiany mogą przynieść dopiero kolejne miesiące, kiedy okaże się, czy trend będzie długoterminowy.

Kiedy spadną ceny mieszkań? Możliwe, że to kwestia najbliższych miesięcy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker