Polska

Polska ma najmniej lekarzy w UE. To główna przyczyna kolejek

Jak prezentuje się liczba lekarzy w Polsce na tle innych państw UE? Twarde dane są nieubłagane. Pod względem liczby lekarzy per capita zajmujemy ostatnie miejsce w Unii Europejskiej.

Kolejki do lekarza to chyba największa wada polskiego systemu ochrony zdrowia. Jak się okazuje, ich przyczyna jest bardzo prosta. Liczba lekarzy w Polsce jest tragicznie niska.

Które kraje mają najwięcej lekarzy?

W jakich unijnych krajach liczba lekarzy per capita jest najwyższa? Ekonomista Tomasz Wyłuda postanowił podsumować liczbę lekarzy w całej UE. Unijnym lider liczby lekarzy per capita może być dla wielu bardzo zaskakujący. Jest nim Grecja. W tym słonecznym kraju na 100 000 mieszkańców przypada aż 610 lekarzy.

Zobacz też: W Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek

Druga w zestawieniu jest Austria. Ten piękny alpejski kraj może pochwalić się liczbą lekarzy na poziomie 545 na każde 100 000 mieszkańców. Podium zamyka kolejny kraj z południa Europy. W Portugalii, bo o niej mowa, liczba lekarzy per 100 000 wynosi aż 520. W skrócie oznacza to, że co 200 mieszkaniec tego kraju jest lekarzem.

Czwartą pozycję z wynikiem 458 zajęła Hiszpania. Zaraz za nią uplasował się nasz zachodni sąsiad. W Niemczech na 100 000 mieszkańców przypada 453 lekarzy. Wysokie pozycje zajęły także: Litwa, Szwecja, Bułgaria, Cypr,.Dania i Malta.

Liczba lekarzy w Polsce jest najmniejsza w całej Unii Europejskiej

Po drugiej stronie z dużą stratą do przedostatniego kraju znalazła się Polska. W naszym kraju na 100 000 mieszkańców przypada jedynie 238 lekarzy. Drugie miejsce od końca również może zaskakiwać. Zajął je bowiem Luksemburg, gdzie ta liczba wyniosła 298. Trzecia od końca jest Francja z wynikiem 318. Niewielką liczbą lekarzy zanotowano także w Belgii, na Węgrzech i w Słowenii oraz Rumunii.

Liczba lekarzy w Europie per capita

Tomasz Wyłuda

Daleko nam do Europy

Profesor Jarosław Berent zwraca uwagę, że bardzo daleko nam do europejskiego poziomu.

Dla zobrazowania problemu: abyśmy osiągnęli średnią unijną lekarzy na 100.000 trzeba by w jednej chwili wrzucić na rynek tylu lekarzy, ile kończy studia medyczne w całej Polsce przez 18 lat – komentuje.

Porównanie to pokazuje jak wielkie są braki w naszym systemie ochrony zdrowia. Mało prawdopodobne wydaje się rozwiązanie tego problemu nawet w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat. Polska należy do najszybciej starzejących się państw UE.

Nasza demografia to tragedia dla systemu ochrony zdrowia. Po pierwsze stale rośnie liczba emerytów. Zwiększa się więc liczba pacjentów wymagających leczenia. Po drugie rodzi się nas coraz mniej. To oznacza jeszcze mniej młodych lekarzy.

Wojna na Ukrainie może nam pomóc

Choć zabrzmi to brutalnie, to na wojnie na Ukrainie może zyskać nasz system ochrony zdrowia. Będzie to związane z imigracją tysięcy lekarzy ze zniszczonej wojną ojczyzny do Polski.

To właśnie nasz kraj może stać się bardzo atrakcyjny z uwagi na duże zapotrzebowanie na rynku oraz bliskość językową i kulturową.

Obciążenie demograficzne Polski będzie najwyższe w Unii Europejskiej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker