USA

USA: wartość federalnej płacy minimalnej jest najniższa od 66 lat!

Z analizy EPI wynika, że wartość federalnej płacy minimalnej jest najniższa od ponad sześciu dekad. Pomimo że władze stanowe w większości zdecydowały się na podniesienie minimum, Kongres wciąż nie podejmuje podobnych działań. 

USA – wartość federalnej płacy minimalnej 

Według analizy Economic Policy Institute przeprowadzonej na podstawie wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI)  wartość federalnej płacy minimalnej jest najniższa od 66 lat. Biorąc pod uwagę wartość wskaźnika na czerwiec, obecna płaca minimalna na poziomie 7,25 USD za godzinę jest warta mniej niż w jakimkolwiek momencie od lutego 1956 roku.

Jak widać na poniższym wykresie, amerykański pracownik zarabiający federalną pensję minimalną w wysokości 7,25 USD zarabia 27,4% mniej w ujęciu skorygowanym o inflację niż w lipcu 2009 roku, kiedy płaca minimalna została ostatnio podniesiona, i 40,2% mniej niż pracownik w lutym 1968 roku.

Zobacz także: Supremacja dolara na rynku światowym, czyli jak USA zrealizowały swoje cele geoekonomiczne

Jak widać, w latach 60. XX wieku przeprowadzono cykl podwyżek federalnej płacy minimalnej. Rozszerzono ją o branże takie jak rolnictwo, domy opieki, restauracje i inne branże usługowe. Wcześniej istniała znaczna asymetria na rynku, szczególnie w odniesieniu do Afroamerykanów. Wówczas zastosowanie federalnej płacy minimalnej zmniejszyło nierówności wewnętrzne. Jednakże w ostatnich latach niepowodzenie Kongresu w regularnym podnoszeniu minimum zmniejszyło rzeczywistą wartość federalnej płacy minimalnej i na nowo pogorszyło rasowe różnice w zarobkach. Eksperci przekonują, że społeczny wymiar działań, które ponad sześć dekad temu pozwoliły na znaczne zmniejszenie różnic na tle rasowym, jest obecnie minimalizowany. Oznacza to, że nierówności mogą ponownie wzrosnąć, zaprzepaszczając wysiłki rządu zmierzające do ujednolicenia rynku i zwiększenia szans na rozwój gospodarczy Afroamerykanów. W lutym 1968 roku nastąpił historyczny szczyt wartości płacy minimalnej, co również pokazuje poniższy wykres. Jak widać, od 2009 roku, a więc od kryzysu finansowego, asymetria na rynku amerykańskim się pogłębia. (Więcej:  Idea straconej szansy. Stany Zjednoczone zmarnowały potencjał minionej dekady.).

Zobacz także: Dodatkowe miliony na projekty infrastruktury portowej w USA

Pomimo że Kongres nie podejmuje, zdaniem wielu, wymaganych działań, płace minimalne podnoszone są na poziomie stanowym. Już 30 stanów i prawie 50 miast i hrabstw uchwaliło wyższe płace minimalne. Według najnowszych informacji hawajscy ustawodawcy postanowili podnieść płacę minimalną w swoim stanie do 18 dolarów do 2028 roku. W Nowym Jorku rozważany jest pomysł podniesienia minimalnej płacy do 20 dolarów za godzinę.

Jak wskazują eksperci z Economic Policy Institute, podniesienie federalnej płacy minimalnej do poziomu 15 dolarów istotnie poprawiłoby dochody milionów pracowników, przede wszystkim z nisko opłacanej branży usługowej (m.in. gastronomia, handel detaliczny, niektórzy pracownicy opieki zdrowotnej). Pomimo że Administracja Biden-Harris zadecydowała o podniesieniu minimalnej płacy do 15 dolarów za godzinę, zmianami nie objęto wielu pracowników, m.in. z wymienionych powyżej branż. Może to być konieczne nawet pomimo trudnych warunków gospodarczych, gdyż prezydent cieszy się coraz mniejszą popularnością wśród wyborców.

Amerykańska gospodarka coraz bliżej przezwyciężenia kryzysu?

Pomimo negatywnych odczytów utrzymujących się przez minione miesiące, sytuacja w USA zdaje się powoli normować. Co prawda ceny wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, a reperkusje na rynku nieruchomości będą odczuwalne jeszcze długo, jednakże pojawiają się względnie pozytywne prognozy. Na uwagę zasługuje szczególnie wskaźnik konsumpcji, który wykazuje pewien optymizm. Według ankiety przeprowadzonej przez Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku konsumenci wciąż wierzą, że Fed jest w stanie opanować inflację, stabilizując gospodarkę. Szacuje się, że gospodarka może zwolnić, jednakże stabilność cen zostanie przywrócona.

Według analityków Citi inflacja w USA osiągnęła już szczyt. Tegorocznych odczytów nie widziano od czasu od kryzysu naftowego. Głównym czynnikiem wpływającym na wskaźnik był wzrost cen surowców energetycznych. Za spadek ma odpowiadać głównie wygaśnięcie szoków podażowych.

Goldman Sachs

Pomimo że w USA inflacja jest najwyższa od 40 lat, gospodarka jest w lepszej kondycji, niż zazwyczaj opisuje się w mediach. Oczywiście odczuwalne są przede wszystkim rosnące koszty życia oraz energii. W średniej i długiej perspektywie kluczową rolą będzie przywrócenie wiarygodności bankom centralnym, co wpłynie na stabilizację całego systemu finansowego.

Prognozy dla Chin 2022. Analitycy przewidują wolniejszy wzrost niż w USA

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker