AmerykiGospodarka

PKB Wenezueli w pierwszym kwartale wzrósł o ponad 17%!

Po latach poważnego kryzysu gospodarczego, PKB Wenezueli znowu zaczął rosnąć. Jak poinformował prezes tamtejszego banku centralnego Calixto Ortega, w pierwszym kwartale bieżącego roku był on rok do roku większy o 17,04 proc.  

Wenezuela oparła swoją gospodarkę na ropie i szybko odczuła skutki tej decyzji

Mimo tego, że w dwudziestym wieku w Wenezueli co jakiś czas wybuchały kryzysy gospodarcze spowodowane spadkiem ceny ropy, kraj ten nie miał zamiaru uczyć się na błędach i jak nie dywersyfikował gospodarki, tak w dwudziestym pierwszym wieku nadal tego nie robił. Z szacunków ONZ wynika, że w latach 2013-2017 sprzedaż ropy zagranicznym podmiotom odpowiadała za aż 90 proc. całkowitych przychodów eksportowych tego państwa. Jak nietrudno się domyślić, taka polityka gospodarcza musiała skończyć się katastrofą. 

Zobacz także: Czy Polska będzie drugą Wenezuelą?

Z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie wynika, że cena ropy od 2014 roku zaczęła spadać i to w relatywnie szybkim tempie. Kiedy to w pod koniec tego roku, na zakup jednej baryłki ropy Brent trzeba było wydać nawet ponad 110 dolarów, tak już w 2017 roku można było kupić takową za mniej niż 50 dolarów. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że przychody sektora wydobywczego gwałtownie się skurczyły, przez co budżet państwa znalazł się w opłakanym stanie, a rezerwy zagranicznych walut stopniały do tego stopnia, że trzeba było ograniczyć import wielu dóbr. Jakby tego było mało, w państwie doszło do wybuchu poważnego kryzysu politycznego. 

Wykres: cena baryłki ropy Brent

Cena baryłki ropy Brent
Źródło: Trading Economics, „Brent crude oil”

Kryzys polityczny w Wenezueli, a tamtejszy przemysł wydobywczy

Mające w 2018 roku wybory prezydenckie zostały wygrane przez Nicolasa Madura, który uzyskał aż 5,8 mln głosów. Dla porównania jego główny rywal Henri Falcon zdobył 1,8 mln głosów. Jednakże członek Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli nie wygrał w nieuczciwy sposób. Otóż władza zakazała startować w wyborach najważniejszym opozycjonistom oraz podczas samych wyborów miało dojść między innymi do kupowania głosów i fałszerstw wyborczych. W związku z analizowaną sytuacją Stany Zjednoczone postanowiły nałożyć na Wenezuelę sankcje, które doprowadziły do tego, że kraj z największymi rezerwami ropy naftowej na świecie, praktycznie zaprzestał ich eksploatacji. 

Zobacz także: Boliwar wenezuelski: Maduro chce oddolaryzować gospodarkę

Otóż USA zakazało importować dóbr od tamtejszych państwowych firm. Z kolei przedsiębiorstwa działające w sektorze wydobywczym potrzebny sprzęt sprowadzały zza granicy, a płaciły za niego przychodami uzyskanymi z eksportu ropy. Jednakże wdrożenie sankcji spowodowało, że te przestały uzyskiwać przychody, co zmusiło je do zaprzestania sprowadzania maszyn i prowadzenia ich renowacji. Z tego powodu firmę te pogrążyły się w kryzysie, a maszyny w najważniejszym państwowym koncernie naftowym PDVSA zaczęły pokrywać się rdzą. 

PKB Wenezueli od 2013 roku spadł łącznie o ponad 60 proc.

Wszystko to doprowadziło do tego, że w Wenezueli miał miejsce kryzys o ogromnej skali. Według wyliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego, od 2013 roku PKB Wenezueli spadł łącznie o ponad 60 proc. Z kolei tempo wzrostu cen osiągnęło rekordowe wartości. W samym 2018 inflacja miała osiągnąć poziom ok. 130 000 proc. Jednakże jeszcze lepiej skalę kryzysu ukazuje wielkość imigracji. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie w latach 2015-2020, państwo, którego populacja w 2014 roku wyniosła nieco ponad 30 mln osób, opuściło łącznie aż 6 mln ludzi. 

Migracje Wenezuela
Źródło: Bloomberg, „Venezuelan Migrants Are Coming Home as Maduro Embraces Capitalism”

Zobacz także: Argentyńskie linie lotnicze dostały samolot białoruskiej Belavii

PKB Wenezueli ponownie zaczął rosnąć, a inflacja spadła

Jednakże pod koniec 2021 roku sytuacja zaczęła się poprawiać. Między innymi ze względu na postępującą dolaryzację gospodarki inflacja zaczęła spadać. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, skumulowany roczny wzrost cen w czerwcu wyniósł już „zaledwie” 137,1 proc. To bardzo duży spadek w stosunku do całego 2021 roku, kiedy to inflacja wynosiła 686,4 proc. Przy czym już w 2021 roku tempo wzrostu cen znacznie zwolniło. Otóż w 2020 roku inflacja w tym państwie wyniosła 3000 proc. Do tego, jak donosi Bloomberg, migranci w końcu zaczęli wracać do kraju. 

Wykres: Inflacja w Wenezueli

Inflacja w Wenezueli
Źródło: Trading Economics, „Venezuela Inflation Rate”

Ponadto, z danych ostatnio zaprezentowanych przez prezesa tamtejszego banku centralnego Calixto Ortegę wynika, że PKB Wenezueli po 7 latach kryzysu gospodarczego w końcu znowu zaczął rosnąć. Otóż w pierwszym kwartale tego roku miał on być większe aż o 17,04 proc. r/r. Co więcej Ortega poinformował, że gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu już pod koniec 2021 roku. Otóż w czwartym kwartale zeszłego roku PKB Wenezueli miał być większy rok do roku o 19,07 proc. Mimo tego, że dane te mogą być zawyżone to, że wzrost gospodarczy ponownie zawitał do Wenezueli, jest nie zaprzeczalne. Wskazują na to choćby organizacje międzynardowe. Choćby w kwietniu tego roku bank inwestycyjny Credit Suisse w swoim raporcie stwierdził, że wzrost gospodarczy Wenezueli w bieżącym roku wyniesie nawet 20 proc. 

Zobacz także: Credit Suisse: wzrost gospodarczy Wenezueli wyniesie 20%

Sytuacja gospodarcza w Wenezueli zaczęła się stabilizować, ale…

Jak wynika z danych tutaj przedstawionych, sytuacja gospodarcza w Wenezueli zaczyna się stabilizować. Jednakże nie wspomniałem o jednym niezwykle ważnym fakcie. W dużej mierze za polepszanie się sytuacji odpowiada sektor wydobywczy. Między innymi dzięki znoszeniu sankcji nałożonych na Wenezuelę przez USA oraz pomocy Chin i Iranu, branża ta po raz kolejny zaczęła się rozwijać. Jest to o tyle ważne, iż możliwe jest, że tamtejsi politycy ponownie zaniedbają kwestię dywersyfikacji gospodarki i za dekadę, a może nawet wcześniej, ponownie usłyszymy o kolejnym załamaniu gospodarczym w Wenezueli. 

Stany Zjednoczone luzują sankcje nałożone na Wenezuelę. Ropa popłynie do Europy!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker