AmerykiGospodarka

Boliwar wenezuelski: Maduro chce oddolaryzować gospodarkę

Przez lata boliwar wenezuelski tracił na popularności w południowoamerykańskim państwie. Mieszkańcy Wenezueli zaczęli masowo korzystać z dolarów podczas dokonywania transakcji, gdyż waluta USA nie traciła na wartości tak szybko, jak ta lokalna. 

Boliwar wenezuelski: Maduro chce oddolaryzować gospodarkę

Jednakże niedawno prezydent kraju Nicolas Maduro postanowił spróbować oddolaryzować gospodarkę. W tym celu 28 marca wprowadził on specjalny 3 proc. podatek od zakupów dokonywanych w walucie Stanów Zjednoczonych w sklepach i restauracjach. Jak się okazało, działanie to przyniosło oczekiwane rezultaty. Z raportu cytowanego przez redaktorów portalu Al Jazeera wynika, że użycie boliwara gwałtownie wzrosło w kwietniu w Caracas. 

Jednakże ten wzrost popularności boliwara, najprawdopodobniej w duże mierze wynika z tego, że wprowadzenie podatku doprowadziło do wybuchu chaosu wśród przedsiębiorstw zajmujących się handlem. Rząd nie wyjaśnił dobrze ani po co wprowadza ten podatek, ani jak go naliczać. Z tego powodu niektóre sklepy po prostu w ogóle przestały przyjmować dolary. Z kolei inne zaczęły wywieszać zarządzenie rządu przed placówką, gdyż wiele osób nie wierzyło, że ten podatek w ogóle jest prawdziwy! Otóż jeszcze nie tak dawno temu sam Maduro namawiał Wenezuelczyków do korzystania z dolara. 

Zobacz także: Credit Suisse: wzrost gospodarczy Wenezueli wyniesie 20%

Rząd nie powinien walczyć z dolarem amerykańskim

Co więcej, zdaniem niektórych ekonomistów rząd nie powinien teraz próbować oddolaryzować tamtejszej gospodarki. Otóż ostatnimi czasy udało się ustabilizować kurs lokalnej waluty do tej amerykańskiej. W ciągu ostatnich 6 miesięcy boliwar wenezuelski osłabł w stosunku do dolara jedynie o 7 proc. Dla porównania od początku tego roku złoty stracił względem waluty USA aż 9,7 proc. Co warto zaznaczyć to między innymi, dzięki temu, że kurs udało się ustabilizować, inflacja w Wenezueli coraz mocniej wytraca swój impet i aktualnie jest już najniższa od 10 lat.

Jednakże próba oddolaryzowania gospodarki może sprawić, że kurs boliwara w stosunku do dolara znowu zacznie się szybko zmieniać na niekorzyść tej pierwszej waluty. Otóż doprowadzi ona do tego, że popyt na lokalną walutę wzrośnie, co może sprawić, że bank centralny nie będzie w stanie obronić aktualnego korzystnego dla Wenezueli kursu. Jak stwierdził Giorgio Cunto, starszy ekonomista w Ecoanalitica:

Jeżeli ta presja będzie większa, niż bank centralny jest w stanie wytrzymać, zobaczymy wzrost kursu wymiany. Może to utrudnić początki ożywienia gospodarczego, które nadal jest bardzo kruche.

Zobacz także: Eksport złomu, czyli jak Wenezuela próbuje uzyskać zagraniczne waluty

Próby oddolaryzowania spalą na panewce

Z kolei zdaniem innych analityków walka z dolaryzacją jest ekonomicznym odpowiednikiem walki z wiatrakami. Jak podkreślił Daniel Cadenas, ekonomista i profesor wykładający na Uniwersytecie Centralnym Wenezueli, procesu dolaryzacji po prostu nie da się odwrócić. Podkreślił on, iż choćby w Peru już od dziesięcioleci próbuje się walczyć z dolaryzacją na różne sposoby, ale dalej amerykańska waluta jest w tym państwie stosunkowo popularna. Powiedział on, iż przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, iż:

Koszt powrotu do myślenia w boliwarach jest dla podmiotów gospodarczych wyższy niż korzyści z tego płynące. Dopóki tak będzie, dolaryzacja będzie trwała.

Wenezuelska ropa popłynie do Europy? USA i Wenezuela negocjują zniesienie sankcji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker