Europa

Pakiet nowych sankcji KE zakłada embargo na import rosyjskiej ropy. Czy projekt zostanie zatwierdzony?

Komisja Europejska przekazała krajom należącym do Wspólnoty projekt szóstego pakietu sankcji, który zakłada nałożenie embarga na rosyjską ropę. Odchodzenie od jej importu miałoby następować stopniowo przez najbliższych kilka miesięcy. 

Decyzja dzieląca kraje członkowskie UE

Według źródeł dyplomatycznych nowy pakiet sankcji obejmuje szeroko dyskutowane w ostatnich tygodniach embargo na import rosyjskiej ropy naftowej. Wstrzymanie importu ma jednak nie być gwałtowną decyzją, lecz zachodzić stopniowo według opracowanego wcześniej planu. Czas odchodzenia od rosyjskich węglowodorów ma zająć od sześciu do ośmiu miesięcy. Z planowanych regulacji wyłączone mają zostać Słowacja i Węgry, które jawnie sprzeciwiają się odejściu od surowców energetycznych z Federacji Rosyjskiej.

Zobacz także: Embargo na ropę i gaz z Rosji: Krótkoterminowe koszty i długoterminowe korzyści dla Zachodu

Nałożenie embarga na rosyjską ropę coraz bliżej. Co ze Słowacją i Węgrami?

Biorąc pod uwagę stopień uzależnienia gospodarek słowackiej i węgierskiej od importu z Rosji, według portalu Politico zaproponowany zostanie okres przejściowy. W tym czasie państwa te będą zmuszone do znalezienia alternatywnych dostawców, co obecnie może być niezwykle trudne, z uwagi na sytuację na rynku. Embargo na rosyjską ropę pozbawiłoby Moskwę dużego strumienia dochodów.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto otwarcie przyznał, że nie poprze pakietu sankcji zakładającego embargo na import ropy. Pierwsze dyskusje nad pakietem mają odbyć się w najbliższych dniach.

Kolejny pakiet sankcji ma również dotyczyć największego rosyjskiego banku, Sbierbanku (Więcej: Węgierski fundusz współpracuje z czołowym rosyjskim bankiem). Ma zapaść decyzja o całkowitym odłączeniu go od systemu SWIFT. Sankcje mają objąć kolejne stacje telewizyjne promujące rosyjską propagandę.

Zobacz także: Ukraina formalnie zamyka cztery porty zajęte przez wojska rosyjskie

Według Eurostatu w 2020 roku Unia Europejska importowała 58% swojej energii, z czego większość pochodziła z Rosji. W tym samym roku UE otrzymała 46% gazu od rosyjskiego dostawcy. W Polsce import gazu z Federacji Rosyjskiej odpowiadał za ponad 45% dostępnej energii brutto pochodzącej z gazu ziemnego. Jeśli chodzi o ropę naftową, w 2020 roku import rosyjskiej ropy stanowił ok. 25% zakupów ropy w bloku.

Embargo na rosyjskie surowce byłoby dla Polski korzyścią, a nie kosztem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker