Polska

Płaca minimalna w Polsce jest wyższa niż w USA i Czechach

Czy płaca minimalna w Polsce jest wysoka? Najnowsze dane OECD wskazują, że na tle innych państw nasza płaca minimalna wypada całkiem dobrze. Kwota brutto wyrażona w sile nabywczej pieniądza jest w naszym kraju wyższa niż w wielu bogatszych krajach takich jak Stany Zjednoczone, Czechy czy Izrael.

OECD opublikował nowe dane dotyczące płacy minimalnej w krajach członkowskich. Dzięki wzięciu pod uwagę parytetu siły nabywczej możemy porównać ile realnie warte są te wynagrodzenia. Możemy więc zobaczyć jak wiele towarów i usług mogą kupić pracujący za minimalne wynagrodzenie w różnych krajach.

Płaca minimalna w Polsce jak w Japonii

Najnowsze dane OECD zestawił na wykresie Marek Skawiński, ekonomista Ministerstwa Finansów. Z wykresu wynika, że realnie najwyższą płacę minimalną w krajach OECD zanotowano w Luksemburgu. Wyniosła ona 26 tys. dolarów w parytecie siły nabywczej. Na drugim miejscu znalazła się Holandia z wynikiem 25 tys. dolarów. Trzecie miejsce również z wynikiem 25 tys. dolarów zajęła Australia. Dalsze pozycje zajęły kolejno: Nowa Zelandia (24 tys. dol.) oraz Niemcy, Belgia i Wielka Brytania (wszystkie trzy po 23 tys. dol.).

Zobacz też: Płaca minimalna w Turcji wzrośnie o 50 procent!

Polska z wynikiem 16 tys. dol. znalazła się Polska. Jej wynik jest porównywalny do Japonii. Co ciekawe, wyprzedziliśmy pod tym względem kilka bogatszych od nas gospodarek. Mniejsze wynagrodzenie minimalne zanotowano m.in. w USA czy Czechach. O ile pozycja naszego południowego sąsiada nie jest aż tak zaskakująca, o tyle w przypadku Stanów Zjednoczonych może to być spore zaskoczenie. Sytuacja wynika z wieloletniego trzymania płacy minimalnej w USA na jednym poziomie. Postępująca inflacja sprawiła, że realnie najniższe wynagrodzenie stale jest warte coraz mniej. Tymczasem w Polsce płaca minimalna rośnie z roku na rok i stanowi blisko połowę średniego wynagrodzenia w gospodarce. To jeden z najwyższych poziomów zarówno w OECD jak i Unii Europejskiej.

Wykres 1. Płaca minimalna roczna brutto wyrażona w tys. dol. w parytecie siły nabywczej, 2020 OECD

Należy dodatkowo pamiętać, że mówimy o wynagrodzeniu brutto. Warto wziąć pod uwagę także obciążenie fiskalne.

Czy płaca minimalna w Polsce jest zbyt wysoka?

Wiele osób może teraz zapytać – czy płaca minimalna w Polsce jest za wysoka? Czy rządzący ustalili zbyt dużą kwotę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego co chcemy osiągnąć. Na te pytania postanowiła odpowiedzieć trójka niemieckich naukowców. Gabriel M. Ahlfeldt, Duncan Roth i Tobias Seidel w swojej pracy „Optimal minimum wages” postanowili określić jaki poziom płacy jest najlepszy. Naukowcy zbadali wpływ płacy na zatrudnienie, dobrobyt pracowników oraz równość.

Analiza wykazała, że płaca minimalna na poziomie 48% średniej krajowej zwiększyła łączny dobrobyt pracowników o około 2,1% oraz zmniejszyła zatrudnienie o 0,3%. Maksymalny dobrobyt przynosi pracownikom płaca minimalna na poziomie ok. 60% średniej krajowej. Zwiększyłaby ona dobrobyt pracowników o 4%, ale zatrudnienie spadłoby aż o 5,6%. Więcej o płacy minimalnej pisaliśmy w artykule „Ile powinna wynosić płaca minimalna? To zależy co chcemy osiągnąć [BADANIE]„.

Płaca minimalna jako % średniego wynagrodzenia

Większa siła nabywcza to jednak tylko jedna strona medalu. Pojawiają się zarzuty, że tak dynamiczny wzrost płacy minimalnej w Polsce na przestrzeni lat przyczynił się do wzrostu inflacji w naszym kraju. Niektórzy twierdzą, że spowodował on dynamiczny wzrost kosztów pracy przyczyniając się do zwiększenia inflacji dóbr i usług pracochłonnych.

Inflacja w Polsce będzie tak wysoka, że płaca minimalna wzrośnie dwa razy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker