USA

Czy prognozowana klęska Demokratów się ziści? Stany Zjednoczone liczą głosy wyborcze

Wybory w połowie kadencji w USA mogą zakończyć się politycznym przetasowaniem

Rozstrzygające się wybory w USA miały przynieść dotkliwą porażkę Demokratów. Okazało się jednak, że Republikanie poradzili sobie gorzej od oczekiwań. Według najnowszych danych Demokraci utrzymają Senat, natomiast Republikanie mogą przejąć Izbę Reprezentantów. Jakie gospodarcze skutki będą miały śródokresowe wybory w Stanach Zjednoczonych? 

Trudne decyzje w trudnych warunkach gospodarczych

Wybory w połowie kadencji w USA odbyły się w tym roku w wyjątkowych okolicznościach. Trudna sytuacja geopolityczna i narastająca krytyka władzy miały zwiastować klęskę partyjnych kolegów Bidena. Z ekonomicznego punktu widzenia duży wpływ na przebieg wyborów miały szczególnie zapowiedzi dotyczące recesji. Według wielu amerykańskich ekspertów należy zadać sobie raczej pytanie „kiedy nastąpi”, a nie „czy w ogóle nastąpi”. W obecnych warunkach Amerykanie podobnie jak obywatele większości państw Starego Kontynentu, odczuwają także presję ze strony rosnących stóp procentowych.

Victoria Guida z portalu Politico powiedziała:

Zdolność Kongresu do rozwiązania tych problemów zależy od tego, która partia kontroluje każdą izbę, a także od tego, jak znacząco pogarszają się perspektywy gospodarcze. A ich sukces lub porażka ukształtuje jeszcze większy konkurs polityczny, który wkrótce się rozgrzeje – wyścig prezydencki w 2024 roku.

Dlaczego wtorkowe wybory w USA są istotne z perspektywy gospodarczej?

Wyniki wyborów określają skład Kongresu, którego zadaniem jest uchwalanie polityki zmieniającej obraz fiskalny gospodarki amerykańskiej. Analizując wyniki wyborów, inwestorzy będą zwracać uwagę przede wszystkim na zmiany podatkowe. Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden zasugerował ostatnio chęć nałożenia dodatkowego podatku na firmy Big Oil, z uwagi na rekordowe przychody, które odnotowano w ubiegłych miesiącach, gdy kryzys energetyczny zaczął eskalować (Więcej: Kto najwięcej zarabia na ropie? Zestawienie zysku firm Big Oil). Oczywiście Republikanie podchodzą sceptycznie do planowanych zmian, dlatego, jeśli „Republikanie dostaną Izbę” może nie być mowy o kolejnych podatkach.

Kongres będzie musiał podnieść federalny limit pożyczek w 2023 roku. Byłoby to trudniejsze, gdyby Republikanie przejęli jedną lub obie izby.

Zobacz także: Połowa Amerykanów nie ma oszczędności emerytalnych. USA stoją przed perspektywą poważnego kryzysu

Jeśli chodzi o działania Rezerwy Federalnej, może dojść do istotnych zmian, niezależnie od wyników. W ostatnim czasie zarówno Republikanie, jak i Demokraci apelowali do Fed o spowolnienie tempa podwyżek. Jednak, gdy Republikanie odniosą ostateczne zwycięstwo i przejmą kontrolę nad Kongresem, będą kontynuować bezpośrednie ataki na prezydenta i jego administrację, utrzymując dyskurs, że to ona spowodowała wybuch inflacji poprzez nadmierne wydatki.

Według aktualnych danych amerykańscy konsumenci pożyczyli we wrześniu 25 miliardów dolarów. Informacje Rezerwy Federalnej pokazują, że w drugim kwartale bieżącego roku salda kart kredytowych odnotowały największy wzrost rok do roku od ponad dwóch dekad. Ta sytuacja pokazuje rosnący poziom zadłużenia i popularność kredytów konsumenckich (Więcej: Spirala zadłużenia dopiero nadejdzie. Amerykanie „płacą” za inflację kartami kredytowymi). W większości przypadków pożyczki zaciągane są, aby zapłacić za mieszkanie czy usługi medyczne. Teoretycznie w trudnym otoczeniu makroekonomicznym Amerykanie powinni poprzeć opozycję, szczególnie biorąc pod uwagę narastającą krytykę władzy.

Zobacz także: Susza w USA. Niski poziom wody w Missisipi zagraża łańcuchom dostaw

Wybory wpłyną na prezydenturę Bidena

Przebieg prezydentury Bidena będzie zależny od finalnych wyników, które zostaną opublikowane w ciągu najbliższych dni. Kongres pod wodzą Republikanów znacząco utrudni prezydentowi prowadzenie polityki zagranicznej, co obecnie jest kluczowe dla międzynarodowego ładu. Co więcej, będzie miał ograniczone pole do manewru, jeśli chodzi o wprowadzanie wewnętrznych reform w warunkach wysokiej inflacji.

Sytuacja na giełdzie jest znacznie mniej stabilna niż na początku kadencji. Po boomie na rynkach entuzjazm widocznie opadł. Gdy zbliżał się termin wyborów, rynki zaczynały się załamywać. Giełda nie sprzyja prezydentowi, często kwestionując jego decyzje, jednak niektórzy poprzednicy notowali jeszcze gorsze wyniki.

W bieżących wyborach Republikanom sprzyjała krytyka Bidena, wysoka inflacja oraz ogólne napięcia wewnętrzne. Należy jednak podkreślić, że zazwyczaj wybory śródterminowe wygrywane były przez opozycję. Co więcej, raczej słabe wyniki osiągnęły osoby, które w 2020 roku podważały zwycięstwo obecnego prezydenta. Zdaniem wielu Republikanie nie poradzili sobie wystarczająco dobrze. Ostateczny skład zostanie opublikowany nawet za kilka tygodni. Istotne są rozstrzygające się wyniki w Pensylwanii, Georgii, Arizonie, Nevadzie, Wisconsin i Ohio.

PKB w USA rośnie powyżej oczekiwań. Amerykańska gospodarka uniknie recesji?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker