Polska

Grupa ORLEN z nowymi mocami odnawialnymi – farma fotowoltaiczna Wielbark

Grupa ORLEN zakończyła realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju niedaleko miejscowości Wielbark, w województwie warmińsko-mazurskim. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku i będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych.  

Farma fotowoltaiczna w miejscowości Wielbark

Farma fotowoltaiczna Wielbark rozpocznie pracę z pełną mocą w pierwszym kwartale 2023 roku, po rozbudowie dodatkowych stacji transformatorowych, zwiększających potencjał przyłączeniowy i umożliwiających bezpieczny odbiór wyprodukowanej energii. Obecnie na farmie produkcja komercyjna prowadzona jest z paneli o mocy 12 MW podłączonych do sieci przesyłowej na wcześniejszym etapie inwestycji.

Zobacz także: Maersk wprowadza dopłaty paliwowe. Największe będą w… Polsce

Na farmę Wielbark składa się łącznie ok. 140 tys. paneli, o mocy jednostkowej do 530 W. Instalacje obsługiwane są przez 337 inwerterów (falowników). Budowa farmy wymagała pozyskania 56 pozwoleń i użycia blisko 2,5 tys. ton stali. Farma powstała na obszarze 119 ha, głównie ziemiach niskiej klasy uprawnej. Projekt został zrealizowany przez Energa Wytwarzanie, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN.

Zobacz także: PKN ORLEN inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego w Płocku

Strategia Rozwoju Grupy ORLEN do roku 2030 zakłada konsekwentną rozbudowę nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwórczych. Do końca obecnej dekady koncern osiągnie moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach przekraczającą 2,5 GW, z czego aktualnie posiada w swoim portfelu ok. 0,7 GW. Największą przygotowywaną obecnie inwestycją jest morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy do 1,2 GW, która od 2026 roku będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

PKN ORLEN rozwija sieć stacji ładowania w Europie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker