Polska

PKN ORLEN inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego w Płocku

PKN ORLEN konsekwentnie poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które wzmocnią konkurencyjność biznesu, a jednocześnie będą miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Gospodarka obiegu zamkniętego to nowa inwestycja koncernu w Płocku.

Gospodarka obiegu zamkniętego – nowa inwestycja w Płocku

Koncern realizuje nowatorski w skali kraju projekt „Blue Bridge”, który umożliwi ograniczenie o ok. 25 proc. poboru wody z Wisły, pozyskiwanej do procesów technologicznych w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Wspólnie z partnerem w tym projekcie, Wodociągami Płockimi, PKN ORLEN podpisał list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, który zakłada powstanie instalacji uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni i ponowne ich wykorzystanie przez koncern. Inwestycja, która wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, zostanie oddana do użytku w 2025 roku.

Zobacz także: Nowy rozkład lotów w Bydgoszczy. Nowością loty do Bristolu

Projekt „Blue Bridge” zakłada doczyszczenie ścieków pochodzących z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie do jakości odpowiadającej parametrom wody i ponowne jej wykorzystanie w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku, oddalonym o ok. 5 km od zrzutu ścieków. Umożliwi to koncernowi zredukowanie o ok. 25 proc. poboru wody wiślanej, wykorzystywanej w procesach technologicznych.

Obecnie trwają prace nad koncepcją programowo-przestrzenną projektu, w ramach której wykonywane są m.in. badania na stacji pilotażowej. Wyniki wraz z ich analizą będą podstawą do zaprojektowania instalacji uzdatniania oczyszczonych ścieków. Jednocześnie proces uzdatnienia ma zapewnić bezpieczne przetransportowanie odzyskanej wody do ujęcia koncernu.

Zobacz także: Polski przemysł zaskakuje. Tym razem w branży motoryzacyjnej

PKN ORLEN, Wodociągi Płockie oraz PGW Wody Polskie realizują długoterminowe strategie, których jednym z priorytetów jest rozwój gospodarki wodnej oraz wodno-ściekowej w oparciu o technologie ograniczające pobór wody.

Zrealizowanie projektu „Blue Bridge” przyczyni się również do poprawy bioróżnorodności i atrakcyjności terenów nad Wisłą oraz obniżenia śladu wodnego i środowiskowego w Płocku.

Orlen zbuduje stacje tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach

Polecane artykuły

Back to top button