EuropaGospodarka

Standard życia w Wielkiej Brytanii załamuje się. Realne dochody zaliczą największy spadek w historii

Realny, rozporządzalny dochód gospodarstw domowych na osobę w Wielkiej Brytanii obniży się o 7,1 proc. Tak znacznego spadku dotychczas w tym kraju nie odnotowano

Jak wynika z prognoz przygotowanych przez Office for Budget Responsibility (OBR) standard życia w Wielkiej Brytanii znacznie się obniży. W ciągu dwóch najbliższych lat realny, rozporządzalny dochód gospodarstw domowych* na osobę spadnie łącznie aż o 7,1 proc. Co warto zaznaczyć, takiego skumulowanego spadku nie zanotowano od lat 1956-1957, kiedy to Office for National Statistics zaczął prowadzić raporty dotyczące tej kwestii. 

PKB Zjednoczonego Królestwa spadnie, a inflacja nadal będzie wysoka

W ciągu zaledwie ostatnich kilku lat brytyjska gospodarka musiała się zmierzyć z Brexitem, wybuchem pandemii koronawirusa, skutkami rosyjskiej inwazji oraz sporym politycznym zamieszkaniem spowodowanym dojściem do władzy Liz Truss. Przy czym nie wyszła ona z tego starcia zwycięsko. Z prognozy opublikowanej przez OBR wynika, iż w trzecim kwartale 2022 roku rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii recesja, która potrwa nieco ponad rok. Przy czym w tym okresie wymaże ona 2 proc. ichniejszego PKB. Dopiero pod koniec 2024 roku gospodarka Wielkiej Brytanii odzyska wielkość, jaką miała przed wybuchem pandemii. 

Zobacz także: Wielka Brytania planuje największe podwyżki podatków i cięcia wydatków od 10 lat!

Do tego nie można zapominać o inflacji. Ze względu na rosyjską inwazję ceny wielu dóbr osiągnęły historyczne maksima. Choćby w marcu 2022 roku wskaźnik FAO (FFPI) wynosił średnio 159,3 pkt. Na tak wysokim poziomie, jak wtedy, wskaźnik ten nie był nigdy od momentu jego powstania, czyli od 1990 roku. Do tego Rosja wypowiedziała Zachodowi energetyczną wojnę. Kreml drastycznie ograniczył między innymi dostawy gazu, prowadząc tym samym do znacznego podrożenia tego surowca, od którego dostaw była uzależniona energetyka wielu państw w tym Wielkiej Brytanii. Rosyjska inwazja wraz z innymi czynnikami sprawiły łącznie, że inflacja w Zjednoczonym Królestwie osiągnęła najwyższy poziom od dekad. W październiku wyniosła ona aż 11,1 proc. Do tego według przewidywań OBR szybki wzrost cen zostanie z Brytyjczykami jeszcze przez najbliższe miesiące. Dopiero na początku 2024 roku inflacja spadnie poniżej 2 proc. 

Standard życia w Wielkiej Brytanii znacznie się obniży

Opisany kryzys sprawi, że standard życia w Wielkiej Brytanii w najbliższej przyszłości gwałtownie się obniży. Według prognozy OBR w roku podatkowym 2022/2023 (od 6 kwietnia 2022 roku do 5 kwietnia 2023 roku), realny, rozporządzalny dochód gospodarstw na osobę spadnie aż o 4,3 proc. Co warto zaznaczyć, takiego spadku nie zanotowano w Wielkiej Brytanii od momentu, w którym rozpoczęto mierzyć ten wskaźnik, czyli od lat 1956-1957. Jednakże to nie wszystko. Przewidywania wspomnianego organu publicznego wskazują, że zaraz po tym dojdzie do drugiego co do wielkości w historii spadku realnego dochodu będącego w dyspozycji przeciętnego Brytyjczyka. W roku podatkowym 2023/2024 spadnie on 2,8 proc. Łącznie analizowany wskaźnik obniży się aż o 7,1 proc. w ciągu dwóch najbliższych lat! 

Zobacz także: Wielka Brytania planuje wprowadzić przepisy dotyczące autonomicznych pojazdów do 2025 roku

Przy czym, spadki byłyby jeszcze większe, gdyby nie interwencja rządu. Choćby dzięki wdrożonej za poprzedniczki Rishi Sunaka gwarancji cen energii, przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za dostarczanie tego dobra podczas nadchodzącej zimy maksymalnie 2500 funtów, a podczas następnej 3000 funtów. Jak zaznaczają analitycy OBR bez tego programu oraz innych zapomóg rządowych, spadek byłby jeszcze większy. Zamiast 7,1 proc. w latach 2021-2022, realny, rozporządzalny dochód gospodarstw domowych per capita spadłby aż o ok. 9,5 proc. 

Jednakże nawet spadek na zapowiadanym poziomie oznacza, jak podkreśla Richard Hughes przewodniczący OBR, że aktualny kryzys wymaże ostatnie 8 lat poprawy sytuacji materialnej Brytyjczyków. Po spadkach realny, rozporządzalny dochód gospodarstw domowych wróci do poziomu zanotowanego po raz ostatni w roku podatkowym 2013/2014. Co więcej, standard życia w Wielkiej Brytanii pozostanie na obniżonym poziomie przez niemal całą dekadę. W roku 2027/2028 nadal będzie on o ponad jeden punkt procentowy niższy niż przed wybuchem pandemii koronawirusa. 

Zobacz także: Wielka Brytania w kryzysie. Czy to skłoni Polaków do powrotu?

Bezrobocie wzrośnie. Ponad pół miliona Brytyjczyków straci pracę

Przy czym, co warto zaznaczyć, dochód rozporządzalny niektórych ludzi spadnie mocniej niż innych. Choćby w znacznie gorszej sytuacji znajdą się ci, którzy na skutek aktualnego kryzysu stracą pracę. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii, według prognoz, wzrośnie z 3,5 proc. na koniec 2022 roku do 4,9 proc. w trzecim kwartale 2024 roku. Oznacza to, że w przeciągu niecałych dwóch lat ponad 500 tys. Brytyjczyków straci pracę.

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii
Źródło: Office for Budget Responsibility, “Economic and fiscal outlook: November 2022”

*Rozporządzalny dochód gospodarstw domowych jest sumą dochodów gospodarstw domowych oraz organizacji non profit działających na ich rzecz z pracy, emerytur, inwestycji, transferów rządowych pomniejszoną o podatki bezpośrednie.

Inflacja w Wielkiej Brytanii ponownie przekroczyła 10%!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker