Nieruchomości

Jak zainwestować w mieszkanie w Trójmieście?

Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych to niezwykle odpowiedzialna decyzja, a ilość ofert, jakie możemy aktualnie znaleźć na rynku pierwotnym Trójmiasta, zmienia to przedsięwzięcie w prawdziwe wyzwanie. Przedstawiamy poradnik w pigułce dla osób, które rozglądają się za nieruchomościami od dewelopera w Trójmieście. Odpowiadamy na pytania:

  • Jakie mieszkanie wybrać?
  • Jakie są ceny nowych mieszkań w 2022 roku?
  • Jakie są prognozy na 2023 rok i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie mieszkanie wybrać?

Próbując wybrać nowe mieszkanie w Gdańsku, spotykamy się z godną podziwu różnorodnością. Gdańsk jest nie tylko jednym z najchętniej wybieranych miast do przeprowadzki na stałe, ale także bardzo popularnym ośrodkiem turystycznym i biznesowym. To sprawia, że inwestorzy kupują nowe mieszkania w Gdańsku z myślą o wynajmie długo- bądź krótkoterminowym. Warto pamiętać, że ceny wynajmu nie stoją w miejscu, a wręcz potrafią znacznie wzrosnąć nawet w ciągu jednego kwartału. W Gdańsku swoje siedziby ma również wiele międzynarodowych firm. Oprócz tego, ze względu na obecność Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Medycznego i wielu innych uczelni wyższych, do Gdańska przyjeżdża duża liczba studentów z innych części Polski i nie tylko.

To, jakie mieszkanie kupić w Gdańsku, w dużej mierze zależy od potencjalnego najemcy, z jakim chcemy współpracować. Jeśli ma to być turysta, a główną formą wynajmu ma być wynajem krótkoterminowy, sugerujemy zakup kawalerki, bądź mieszkania dwupokojowego w centrum Gdańska lub w bezpośrednim pasie nadmorskim. Jeśli skłaniamy się bardziej w stronę wynajmu długoterminowego, warto wziąć pod uwagę mieszkania położone blisko uczelni lub na obrzeżach Gdańska.

Jakie są ceny nowych mieszkań w 2022 roku?

Aktualnie średnia cena nowego mieszkania w Gdańsku wynosi 595 tysięcy złotych. Ceny te różnią się głównie ze względu na lokalizację i standard wykonania inwestycji. Najpopularniejsze i zarazem najdroższe dzielnice Gdańska to Wrzeszcz, Śródmieście, Zaspa i Przymorze. Najtańsze mieszkanie od dewelopera kupimy na Zakoniczynie, Kowalach czy Jasieniu. Kawalerki i mieszkania dwupokojowe są najdroższe w przeliczeniu na metr kwadratowy, co wynika z dużej popularności takich lokali wśród studentów i młodych osób pracujących. Dokładna cena zawsze zależy od metrażu nieruchomości, lokalizacji i standardu wykonania inwestycji.

Jakie są prognozy na 2023 rok i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ekonomiści raczej nie prognozują spadku cen na nowe mieszkania w 2023 roku. Ze względu na rosnącą inflację i idące za nią rosnące ceny materiałów budowlanych, deweloperzy nie będą w stanie obniżyć cen. Trudno powiedzieć, kiedy może nastąpić spadek, więc warto pomyśleć o inwestycji już teraz. Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym szybciej i trafniej wybierzesz nowe mieszkanie w Trójmieście:

  • Postaw na dobrą lokalizację. Niekoniecznie w pobliżu centrum – lecz taką, która będzie spełniała wszystkie potrzeby potencjalnego najemcy. Zbadaj okolicę, upewnij się, że w sąsiedztwie są wszystkie niezbędne obiekty infrastruktury i przystanki komunikacji miejskiej.
  • Sprawdź dewelopera. Rzetelność firmy deweloperskiej jest jednym z czynników gwarantujących bezproblemowy proces zakupu mieszkania i wysoką jakość jego wykonania.
  • Przekonaj się, że osiedle ma pozwolenie na budowę, a dane w księgach wieczystych się zgadzają. Zajrzyj do dziennika budowy oraz prospektu informacyjnego dostarczanego z umową deweloperską.

Badania pokazują, że Polacy coraz chętniej kupują mieszkania pod wynajem, jako lukratywną lokatę oszczędności. Według ekspertów jest to dużo korzystniejsze inwestowanie pieniędzy niż przykładowo lokaty bankowe. Ceny mieszkań w Gdańsku zależą od tego, czy chcemy zainwestować w apartament w sercu Starego Miasta, czy w mieszkanie na jednym z blokowisk. Jedno jest pewne: wydana kwota na pewno szybko się zwróci.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker