Polska

Inflacja w grudniu zaskoczyła niemal wszystkich! Odczyt znacznie poniżej oczekiwań

Grudzień był zaskoczeniem, jednak co czeka nas w 2023 roku?

Inflacja w grudniu 2022 roku zaskoczyła wielu. Nie spodziewano się tak niskiego odczytu. Zakładano, że wskaźnik będzie powyżej 17%. Według szybkiego szacunku zaprezentowanego przez GUS inflacja wyniosła 16,6%. 

Inflacja w grudniu zaskoczyła ekonomistów

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 roku (względem analogicznego okresu roku ubiegłego) wzrosły o 16,6%. W stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost o 0,2%. W grudniu roczna inflacja była niższa o 0,9 pkt proc. niż w listopadzie.

Zobacz także: Styczniowe posiedzenie RPP. Jakie decyzje zostały podjęte na początku 2023 roku?

Inflacja w Polsce 2023
GUS

Odczyt zaskoczył nawet optymistów. Analitycy mBanku zakładali, że inflacja wyhamuje do 17%. Konsensus rynkowy zakładał natomiast 17,3%.

Oficjalne dane zostaną opublikowane w połowie miesiąca. Można jednak zakładać, że na obniżenie miał wpływ wolniejszy wzrost cen żywności oraz paliw. Ekonomiści zakładają, że przyspieszyła inflacja bazowa. Według mBank Research duży wpływ na odczyt miały malejące ceny opału.

Zobacz także: Intercity znów podnosi ceny biletów! Już nawet auto jest tańsze…

Inflacja – czego można oczekiwać w 2023 roku?

Pomimo względnie pozytywnych odczytów za grudzień minionego roku wciąż istnieje przekonanie, że szczyt nie został osiągnięty. Według analiz i prognoz przypadnie on prawdopodobnie w pierwszym kwartale tego roku. Kluczowe będą szczególnie najbliższe dwa miesiące, kiedy ma nastąpić przejściowe przyspieszenie. Od stycznia tego roku wzrosła minimalna płaca, co ma wpłynąć również na ceny towarów i usług. Zdaniem analityków ING szczyt może być niższy niż zakładane jeszcze przed kilkoma dniami 20% r/r. Wciąż jednak zatem zbyt wcześnie, aby ogłosić sukces w walce z inflacją. Na styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o podtrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej). To już kolejny miesiąc z rzędu, gdy podjęto podobną decyzję. Dodano również, że zgodnie z oczekiwaniami powrót do celu inflacyjnego będzie następował stopniowo.

Według analizy Narodowego Banku Polskiego inflacja w 2023 roku ma spaść do 13,1%, w 2024 roku ma osiągnąć poziom jednocyfrowy, aby następnie w 2025 roku zbliżyć się do celu inflacyjnego.

Ankieta NBP: inflacja w Polsce w 2023 roku spadnie, ale pozostanie znaczna

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker