Polska

Styczniowe posiedzenie RPP. Jakie decyzje zostały podjęte na początku 2023 roku?

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej wciąż wydają się nieugięci. RPP podtrzymuje poziom stóp kolejny miesiąc z rzędu. Co czeka kredytobiorców? 

RPP podtrzymuje poziom stóp

Od 3 stycznia trwało dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W styczniu ponownie podjęto decyzję o podtrzymaniu poziomu stóp na tym samym pułapie.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

·         stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;

·         stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;

·         stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;

·         stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;

·         stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

Zobacz także: W Poznaniu powstanie hub logistyczny. Rynek magazynowy rośnie pomimo obaw

Zobacz także: Ankieta NBP: inflacja w Polsce w 2023 roku spadnie, ale pozostanie znaczna

Po opublikowaniu decyzji Rada zamieściła także komentarz do wyników:

Rada ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców. Osłabienie koniunktury światowej będzie także działać w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP.

Dodano również, że zgodnie z oczekiwaniami powrót do celu inflacyjnego będzie następował stopniowo. Przekazano, iż szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.

Co będzie dalej ze stopami procentowymi?

Zdaniem analityków HRE Investments utrzymywanie stóp na niezmienionym poziomie może prowadzić do obniżenia rat kredytu. Pod koniec minionego roku zakładano raczej wzrost stóp. Jak wskazują eksperci, w listopadzie ubiegłego roku WIBOR 3M notowany był na poziomie 7,6%. Po tym, jak zaniechano dalszych podwyżek, wskaźnik wyniósł 7,01%.

Niektórzy uważają, że zmiana decyzji Rady Polityki Pieniężnej może nastąpić dopiero na marcowym posiedzeniu, jednak to mało prawdopodobny scenariusz. Teoretycznie członkowie RPP mogliby zmienić zdanie, gdyby najnowsze analizy znacząco odbiegały od obecnych projekcji makroekonomicznych. Pomimo że inflacja w Polsce wciąż jest wysoka, większość opowiada się przeciwko kolejnym podwyżkom. Według prognoz ekonomistów oraz samego Narodowego Banku Centralnego poziom inflacji wróci do wyznaczonego celu dopiero w 2025 roku. Szczyt natomiast ma nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 7-8 lutego 2023 roku. Dalsze decyzje Rady mają być uzależnione od napływających danych.

NBP publikuje dane dotyczące inflacji bazowej! Jakie wnioski można wyciągnąć?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker