USA

Co 3. obywatel USA rezygnuje z leczenia z uwagi na wysokie ceny

Według sondażu Gallupa Amerykanie coraz częściej odkładają termin leczenia ważnych chorób

Według sondażu Gallupa Amerykanie coraz częściej rezygnują z usług medycznych. Powodem są zbyt wysokie koszty i najwyższa od 40 lat inflacja. 

Amerykanie rezygnują z usług medycznych. Coraz wyższe koszty leczenia

Prawie 40% Amerykanów w minionym roku musiało zrezygnować z badania lub zabiegu. Wysokie koszty usług medycznych sprawiają, że część osób jest zmuszona zaniedbywać swój stan zdrowia. Najczęściej dotyczy to osób młodych, przede wszystkim kobiet.

Odsetek osób, które odkładają termin leczenia, wzrósł w rok aż o 12 pkt proc. wśród Amerykanów o niskich dochodach. To najwyższy wynik w badaniu prowadzonym od 22 lat. Zmiana nastąpiła w warunkach najwyższej od czterech dekad inflacji w Stanach Zjednoczonych. Badanie prowadzono pod koniec ubiegłego roku, gdy wciąż większość obywateli miała negatywną opinię dotyczącą amerykańskiej gospodarki. Wiele osób wyraziło obawę, jeśli chodzi o kierunek, w którym zmierza polityka gospodarcza Waszyngtonu.

Zobacz także: W USA spada inflacja i tanieje benzyna. Dane zbieżne z oczekiwaniami analityków

Ostatni dwucyfrowy wzrost opóźnień w leczeniu odnotowano w 2020 roku, gdy pandemia uniemożliwiała dostęp do specjalistów, a szpitale skupiały się wokół zwalczenia wirusa. Poprzedni najwyższy punkt trendu wyniósł 33% w 2014 i 2019 roku. Średnio 29% dorosłych Amerykanów zgłosiło odłożenie leczenia z powodu kosztów w latach 2001-2021.

Amerykanie odkładają w czasie leczenie poważnych schorzeń!

W 2022 roku Amerykanie prawie dwukrotnie częściej odkładali w czasie leczenie poważnych i bardzo poważnych schorzeń. W sumie 27% stwierdziło, że leczenie dotyczyło „bardzo” lub „nieco” poważnego stanu lub choroby, podczas gdy 11% stwierdziło, że było to „niezbyt” lub „wcale” poważne.

Niestety w wielu przypadkach odkładanie leczenia wynika z niskich dochodów. Z tej przyczyny wielu młodych pracowników, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową jest zmuszonych do zbagatelizowania dolegliwości. Problem dotyczy częściej kobiet, niż mężczyzn. Szacuje się, że osoby z rocznym dochodem na jedno gospodarstwo domowe wynoszącym poniżej 40 000 USD prawie dwa razy częściej rezygnowali z leczenia, niż ci, których dochód oscylował wokół 100 000 USD lub więcej. W tym przypadku odpowiednio 34% i 18% odkładało w czasie decyzję o zgłoszeniu się do szpitala.

Analitycy odpowiedzialni za badanie podają:

Ponieważ wysoka inflacja spowodowała umiarkowane lub poważne trudności dla większości Amerykanów w drugiej połowie 2022 r., ich doniesienia o opóźnianiu opieki medycznej w ogóle z powodu kosztów – a także opóźnianiu opieki z powodu poważnego stanu – gwałtownie wzrosły do nowych maksimów. Młodzi dorośli, osoby z gospodarstw domowych o niższych dochodach i kobiety szczególnie często twierdzili, że oni lub członek rodziny odłożyli opiekę medyczną.

Zobacz także: Opóźnione loty po pandemii w USA powoli stają się normą. Dlaczego?

Jak funkcjonuje rynek medyczny w USA?

System opieki zdrowotnej w USA jest oparty w dużej mierze o model rynkowy. Aktualnie tylko ok. 40% wydatków finansowanych jest przez władze federalne lub stanowe. Pozostałe 60% należy do sektora prywatnego, który obecnie jest, wraz ze stowarzyszeniami ubezpieczeniowymi, jedną z najprężniej działających struktur w USA. Biorąc pod uwagę inne rozwinięte państwa, koszty leczenia są niebotycznie wysokie. Co prawda wiele zmieniło się w 2010 roku, gdy przyjęto regulacje nakładające konieczność posiadania ubezpieczenia zdrowotnego oraz ustalono warunki otrzymania pomocy przez osoby o niskich zarobkach (tzw. Obamacare). Wciąż jednak dominują prywatne ubezpieczenia, które w wielu przypadkach są gwarancją usług na wysokim poziomie. Oferują je Health Maintenance Organizations (HMO). Problemem jest fakt, że konieczność ubezpieczania pracowników nałożony został na duże firmy. Amerykanie pracujący w mniejszych przedsiębiorstwach nie zawsze dysponują pakietem świadczeń, który uprawnia ich do opieki medycznej w określonym standardzie.

Pomimo że od 2010 roku miała się znacząco poprawić sytuacja amerykańskich pacjentów, w ostatnich latach można zauważyć regres, jeśli chodzi o dostęp do lekarzy w USA. Problemy zaczęły się piętrzyć w okresie pandemii. Dodatkowo każdego roku coraz więcej osób umiera z powodu przedawkowania leków opioidowych, co jest jednym z najpoważniejszych problemów amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej (Więcej: Amerykanie częściej umierają z powodu przedawkowania opioidów niż w wypadkach samochodowych oraz Stany będą walczyć z uzależnieniem od opioidów! Zatwierdzono nowe przepisy).

Prawie połowa Amerykanów ma długi medyczne. Co czwarty młody obywatel nie płaci czynszu z powodu zadłużenia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker