USA

Amerykanie częściej umierają z powodu przedawkowania opioidów niż w wypadkach samochodowych

Opioidy przyczyniają się do śmierci coraz większej liczby mieszkańców USA. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom szacuje, że w wyniku przedawkowania opioidów dziennie w USA umiera nawet 136 osób.  

Opioidy – coraz poważniejszy problem USA

Według danych National Safety Council Amerykanie częściej umierają w wyniku przedawkowania opioidów niż wypadku samochodowym lub próbie samobójczej. Prawdopodobieństwo śmierci z powodu używania opioidów wzrosło w ciągu trzech lat z jednego przypadku na 96 (w 2017 roku) do jednego na 67 (w 2020 roku). W analogicznym okresie prawdopodobieństwo śmierci w wyniku próby samobójczej wyniosło 1 na 93, natomiast w wypadku samochodowym 1 na 101.

Śmiercionośny syntetyczny opioid, fentanyl staje się zmorą w USA. Liczba osób, które przedawkowały tę substancję, rośnie z roku na rok. Coraz częściej fentanyl mieszany jest również z heroiną. W 2021 roku w USA odnotowano ponad 100 000 zgonów z powodu przedawkowania. Poważny wzrost nastąpił w okresie pandemii.

Na podstawie analizy przeprowadzonej przez National Safety Council wciąż najczęstszą prawdopodobną przyczyną wystąpienia zgonu są choroby serca (1 na 6) oraz rak (1 na 7). Na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się: Covid-19 oraz przewlekła choroba dolnych dróg oddechowych. Wyniki dotyczą roku 2020, dlatego w kolejnych latach śmiertelność związana z Covid-19 prawdopodobnie będzie maleć.

Statista

Zobacz także: Wydatki na opiekę zdrowotną w USA wzrosną o 133,7 mld dolarów

Problem zaczął narastać w trakcie pandemii

Problem związany z opioidami narasta od lat. W mediach często nazywany jest narodowym kryzysem zdrowotnym. Według ekspertów fentanyl jest 50 razy silniejszy niż heroina. Ze względu na niską cenę często bywa stosowany jako substytut trudniej dostępnych narkotyków. Dane CDC dotyczące 2020 roku pokazują, że syntetyczne opioidy były zaangażowane w ponad 60% zgonów z powodu przedawkowania. Jak widać na poniższym wykresie, problem staje się coraz poważniejszy.

Statista

Problem miał swój początek w latach 90., gdy koncerny zaczęły przekonywać, że pacjenci nie uzależniają się od opioidowych leków przeciwbólowych wydawanych na receptę. Wówczas świadczeniodawcy zaczęli przepisywać je z większą częstotliwością. W perspektywie kilku lat doprowadziło to do niewłaściwego stosowania leków, które zaczęły silnie uzależniać pacjentów. Obecnie ok. 21-29% pacjentów, którzy stosują przepisane opioidy, ma tendencję do ich nadużywania. Szacuje się, że ok. 80% osób zażywających heroinę jako pierwsze nadużywało opioidów na receptę.

Zobacz także: Kierowcy w USA są zmuszani do przekraczania limitu czasu pracy. Rekordowa liczba skarg

Według CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom) z powodu przedawkowania opioidów dziennie w USA umiera 136 osób. Według danych na 2018 rok prawie jedna trzecia przypadków śmiertelnego przedawkowania opioidów obejmuje leki przepisywane przez lekarzy. Walka z opioidami wymaga podejścia systemowego. Obecnie w USA coraz więcej środków przeznacza się na kampanie edukacyjne, które mają na celu budowania świadomości wśród pacjentów. Uzależnienie od opioidów ma również konsekwencje ekonomiczne, o czym pisaliśmy już kilka miesięcy temu (Więcej: Przedawkowania narkotyków kosztują USA bilion dolarów rocznie).

OxyContin zniszczył życie milionów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker