USA

Cyberprzestępczość w USA rośnie. Najpopularniejszym hasłem kombinacja „123456”

Cyberbezpieczeństwo jest tematem coraz częściej obecnym w debacie publicznej. Odpowiednie zabezpieczenie haseł może skutecznie chronić przed kradzieżą danych osobowych. Jak pokazują statystyki, cyberprzestępczość w USA staje się coraz poważniejszym problemem, a zjawisko zaczęło narastać w obliczu pandemii.  

Cyberprzestępczość w USA a kradzież danych osobowych

W listopadzie ubiegłego roku portal security.org przeprowadził badanie ankietowe wśród 1077 dorosłych Amerykanów. Celem było poznanie osobistych doświadczeń dotyczących skali cyberprzestępczości. W ciągu ostatniego roku jednej trzeciej Amerykanów skradziono tożsamość lub dane uwierzytelniające online. Ponadto kolejne 13% podejrzewa, że ich profile zostały shakowane. Okazuje się, że wciąż najpopularniejszymi hasłami są kombinacje: 123456, 123456789 and 12345.

Według badania wciąż najwięcej osób polega na własnej pamięci w kontekście zapamiętywania haseł. 30% badanych zapisuje hasło na papierze. Jedynie 20% korzysta z menedżerów haseł.

security.org

Według przeprowadzonej analizy osoby polegające na swojej pamięci w kontekście zapamiętywania haseł są dwukrotnie bardziej narażone na kradzież danych uwierzytelniających lub tożsamości niż te, które używają narzędzi do przechowywania haseł.

Zobacz także: Big Tech bije rekordy. Wartość rynkowa Apple wynosi niemal 3 bln USD!

Jak można zapobiegać kradzieży haseł?

Menedżery haseł to najczęściej aplikacje generujące losowe hasło zawierające cyfry, litery oraz znaki specjalne. 19% badanych nie tworzy unikatowych haseł, lecz powiela używane już kombinacje, co może  istotnie zwiększać skalę kradzieży. Jeśli jedno hasło związane jest z kilkoma kontami bankowymi, potencjalna suma wykradziona przez przestępców staje się odpowiednio wyższa.

Według wyników badania tylko jeden na pięciu Amerykanów (ok. 45 mln ludzi) korzysta z menedżerów haseł.  Jednak 69% osób, które spotkały się z kradzieżą danych lub zostało okradzionych, rozważyłoby korzystanie z bardziej skomplikowanych kombinacji. Duża część osób zapamiętujących lub zapisujących hasła nie ufa aplikacjom do przechowywania haseł i woli je zapisywać w notatkach.

Zobacz także: Sieć 5G zakłóca technologię lotniczą i może doprowadzić do katastrofy

Skala cyberprzestępczości znacząco wzrosła w trakcie pandemii. Z uwagi na coraz większą skalę digitalizacji życia, ludzie korzystają z coraz większej liczby aplikacji i programów, które wymagają utworzenia hasła. Podawanie prostych kombinacji skraca drogę złodziejom, którzy z łatwością odgadują hasła.

Warszawa będzie najszybciej rozwijającym się europejskiej miastem w latach 2022-2026

Polecane artykuły

Back to top button