GospodarkaPolska

Na wschodzie Polski relatywnie dużo mieszkań nie ma ubikacji, czy centralnego ogrzewania

Mieszkania niespełniające standardów cywilizacyjnych stanowią większą część zasobu mieszkaniowego na wschodzie niż na zachodzie Polski

Analitycy PKO BP postanowili sprawdzić, jaka jest jakość zasobów mieszkaniowych w Polsce. Jak się okazało mieszkania niespełniające standardów cywilizacyjnych (brak kranu z bieżącą wodą, centralnego ogrzewania, czy ubikacji) stanowią większą część zasobu mieszkaniowego na wschodzie niż na zachodzie Polski. Z kolei, co interesujące, mieszkania wybudowane przed 1918 roku, z których większość nadaje się do wymiany, są relatywnie częstszym zjawiskiem na zachodzie. 

Ponad milion mieszkań w Polsce wybudowano przed zakończeniem pierwszej wojny światowej!

W 2021 roku mieszkań na terenie naszego kraju było, według danych z Narodowego Spisu Powszechnego, 15 227 927. Przy czym, jak informują analitycy PKO BP, około 6,9 proc. z nich (trochę ponad jeden milion mieszkań) zostało wybudowanych przed 1918 rokiem! Wśród nich bez problemu możemy znaleźć lokale odpowiednio wyremontowane i zwyczajnie cieszące oko. Jednakże, jak zaznaczają analitycy, zmodernizowane oraz mające ponad 100 lat mieszkania są rzadkością. Jakość tak leciwych zasobów mieszkaniowych w Polsce co do zasady pozostawia wiele do pożyczenia. Większość takich mieszkań cierpi z powodu braku wystarczających inwestycji i nadaje się do wymiany. 

Zobacz także: Ceny mieszkań w 2023 roku czeka jedynie delikatna korekta. Spadki nie przekroczą 10%

Co interesujące, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, analizowane lokale w 2021 roku stanowiły relatywnie większą część zasobów mieszkaniowych powiatów znajdujących się na zachodzie Polski. Do tego to właśnie w tym regionie leżą jedyne trzy powiaty w kraju nad Wisłą, w wypadku których udział 100-letnich mieszkań w zasobie mieszkaniowym przekroczył 35 proc. Z kolei w ujęciu absolutnym najwięcej starych mieszkań, co nie powinno zaskakiwać, znajduje się w najludniejszych polskich miastach. Przy czym na pierwszym miejscu pod tym względem znalazła się Łódź, w której w 2021 roku znajdowało się aż ponad 43 tys. mieszkań powstałych przed zakończeniem pierwszej wojny światowej. 

Mieszkania wybudowane przed 1918 rokiem mapa
Źródło: PKO BP, „Puls Nieruchomości: »Polskie Szklane Domy«”

Jakość zasobów mieszkaniowych w Polsce — widać zabory!

Jeżeli zaś chodzi o mieszkania niespełniające cywilizacyjnych standardów, to te stanowią większość część zasobów mieszkaniowych na wschodzie Polski. Choćby w 2021 roku w kraju nad Wisłą aż 774 tys. mieszkań nie miało kranu z bieżącą wodą. Z danych zaprezentowanych poniżej wynika, że w wielu powiatach położonych na Lubelszczyźnie, Mazowszu oraz w Świętokrzyskim mieszkania bez instalacji wodociągowej z sieci lub z własnego ujęcia wody stanowiły co najmniej 7,3 proc. zasobu lokali. Co więcej, w wypadku niektórych powiatów z tych województw, na przykład tego białobrzeskiego, ponad co dziesiąte mieszkanie nie było wyposażane w kran z bieżącą wodą. Jednakże niechlubnym rekordzistą pod analizowanym względem okazał się powiat kartuski z województwa pomorskiego, w którym to 13,9 proc. lokali nie miało takowego. 

Jakość zasobów mieszkaniowych w Polsce: brak kranu z bieżącą wodą
Źródło: PKO BP, „Puls Nieruchomości: »Polskie Szklane Domy«”

Zobacz także: Co czeka rynek magazynowy w 2023 roku? [PROGNOZY EKSPERTÓW]

W wypadku mieszkań nieposiadających ubikacji sytuacja prezentuje się podobnie. Jak informują ekonomiści PKO BP, w 2021 roku aż 1,2 mln mieszkań w Polsce nie było wyposażone w urządzenie sanitarne podłączone do sieci kanalizacyjnej lub kanalizacji lokalnej. Z danych zaprezentowanych poniżej wynika, że takie mieszkania stanowią znaczną część zasobu mieszkaniowego na Lubelszczyźnie, wschodnim Mazowszu oraz w Podlaskim i Świętokrzyskim. Przy czym, relatywnie najwięcej mieszkań bez ubikacji było w powiecie chełmski znajdującym się w pierwszym wymienionym powyżej województwie. Praktycznie co czwarte mieszkanie wchodzące w skład zasobu tego powiatu nie posiadało urządzenia sanitarnego podłączonego do sieci kanalizacyjnej lub kanalizacji lokalnej.

Brak ubikacji w Polsce mapa
Źródło: PKO BP, „Puls Nieruchomości: »Polskie Szklane Domy«”

Ostatnim wskaźnikiem, którego analitycy użyli, aby sprawdzić jakość zasobów mieszkaniowych w Polsce, był brak centralnego ogrzewania. Mieszkań nieposiadających ogrzewania sieciowego z elektrociepłowni, kotłowni osiedlowej bądź wytwarzanego indywidualnie (na przykład z paneli fotowoltaicznych) było w Polsce aż 2,5 mln. Oznacza to, że stanowiły one aż 16,8 proc. całkowitego zasobu mieszkaniowego naszego kraju! Z danych zaprezentowanych poniżej wynika, że na wschodzie brak centralnego ogrzewania jest relatywnie częstszym problemem. Najczęstszym zaś jest w powiecie skierniewickim. W tym regionie niemal 40 proc. mieszkań jest ogrzewanych różnego rodzaju piecykami.  

Brak centralnego ogrzewania w Polsce mapa
Źródło: PKO BP, „Puls Nieruchomości: »Polskie Szklane Domy«”

Warunki mieszkaniowe w Polsce wyraźnie się poprawiły, ale nadal są fatalne

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker