Gospodarka

Niepokojące dane dotyczące korupcji na świecie. Wyniki najgorsze od lat

Organizacja Transparency International opublikowała Indeks Percepcji Korupcji 2022

Opublikowano nowy ranking mierzący korupcję w poszczególnych państwach. Najbardziej skorumpowane państwa na świecie znajdują się w Afryce, Azji Środkowej oraz Ameryce Południowej. Analitycy odnotowali znaczący spadek, jeśli chodzi o zwalczanie korupcji. 

Międzynarodowy indeks korupcji – niepokojące wyniki

Organizacja Transparency International opublikowała Indeks Percepcji Korupcji 2022. Mierzy on poziom korupcji w 180 państwach i terytoriach na świecie. Indeks określa ją w skali od 0 (wysoce skorumpowany) do 100 (całkowicie wolny od korupcji). W 2022 roku średni wyniki dla analizowanych państw uplasował się na poziomie 43 pkt.

Ponad dwie trzecie krajów uzyskało wynik niższy niż 50 pkt. Analitycy uznali, że według wskaźników 155 krajów nie poczyniło „żadnych znaczących postępów w walce z korupcją” w ciągu ostatniej dekady. 26 krajów spadło do najniższego jak dotąd wyniku. Korupcja na świecie się pogłębia, ograniczenie transparentności odnotowano zwłaszcza w czasie pandemii, która dla wielu rządów była wymówką do ograniczenia swobód obywatelskich.

Zobacz także: Aż 98% Greków uważa, że korupcja w kraju jest powszechna! Jak to wygląda w Polsce?

Najbardziej skorumpowane państwa na świecie – Somalia i Syria

W zestawieniu na 2022 rok najniższy wynik przypadł Somalii (12 pkt), co czyni ją krajem najbardziej dotkniętym korupcją na świecie. Następnie sklasyfikowano Syrię, Wenezuelę czy Jemen.

Polska znalazła się na miejscu 45. Na poniższym wykresie widać, jak kształtowały się punkty w trakcie ostatniej dekady. Przed nami znalazły się państwa takie jak Gruzja, Włochy czy Słowenia. Niżej od nas sklasyfikowano natomiast Słowację, Grecję oraz Cypr.

transparency.org

Gdzie korupcja jest rzadkością?

Korupcja praktycznie nie rozprzestrzenia się w Danii, gdzie wskaźnik wyniósł 90 pkt. Podobnie jest w Finlandii oraz Nowej Zelandii (oba państwa uzyskały 87 pkt), a następnie Norwegii, Singapurze i Szwecji.

Stany Zjednoczone znalazły się dopiero na 24. miejscu z wynikiem 69 pkt. Oznacza to nieznaczny wzrost względem roku ubiegłego. Pomimo że w USA problemem nie jest sama korupcja sensu stricto, ale ataki na wolność obywatelską, których kulminacją był brutalny atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych oraz coraz bardziej nieprzejrzysty system finansowania kampanii. Z tych powodów analitycy Transparency International zadecydowali o przypisaniu niższej noty.

Daniel Eriksson, Dyrektor Generalny, Transparency International przekazał:

Przywódcy mogą jednocześnie walczyć z korupcją i promować pokój. Rządy muszą otworzyć przestrzeń, aby włączyć społeczeństwo w podejmowanie decyzji – od aktywistów i właścicieli firm po zmarginalizowane społeczności i młodych ludzi. W społeczeństwach demokratycznych ludzie mogą zabierać głos, by pomóc wykorzenić korupcję i domagać się bezpieczniejszego świata dla nas wszystkich.

Statista

Zobacz także: Warszawa wprowadzi strefę czystego transportu. Pierwsze ograniczenia już w 2024 roku

Najbardziej skorumpowane państwa na świecie. Zwalczanie korupcji w martwym punkcie

W ostatnich latach niewiele państw poczyniło jakiekolwiek postępy w zwalczaniu korupcji. Powodem, a raczej wymówką dla wielu była pandemia COVID-19. Pretekst ten wykorzystano do ograniczenia podstawowych swobód i obejścia ważnych kontroli, co doprowadziło do utraty równowagi.

Kraje z dolnego zestawienia nie są w stanie poczynić znaczących postępów. W wielu częściach obu Ameryk, Europy Wschodniej, Azji Środkowej oraz Afryki Subsaharyjskiej ataki na przestrzeń obywatelską wciąż są kontynuowane, gdy liczne kryzysy zagrażają bezpieczeństwu i stabilności. Najbardziej od wielu lat zagrożone są prawa człowieka.

Tegoroczna publikacja indeksu alarmuje o stagnacji w zwalczaniu korupcji na świecie. Widoczne jest to nie tylko w słabiej rozwiniętych krajach, ale również w państwach Europy Zachodniej. Zachód od ponad dekady utrzymuje podobne wyniki. W przypadku niektórych państw odnotowano natomiast widoczny spadek w rankingu. Jak wskazuje TI, nadmierny wpływ na proces decyzyjny, słabe egzekwowanie gwarancji uczciwości i zagrożenia dla praworządności nadal osłabiają skuteczność rządów.

Delia Ferreira Rubio Przewodnicząca, Transparency International, podsumowała tegoroczną edycję:

Korupcja uczyniła nasz świat bardziej niebezpiecznym miejscem. Ponieważ rządy wspólnie nie poczyniły postępów w walce z nim, podsycają obecny wzrost przemocy i konfliktów oraz zagrażają ludziom na całym świecie. Jedynym wyjściem jest, aby państwa wykonały ciężką pracę, wykorzeniając korupcję na wszystkich poziomach, aby zapewnić, że rządy działają dla wszystkich ludzi, a nie tylko dla nielicznej elity.

Korupcja w Polsce. Jest lepiej niż w Czechach, ale gorzej niż w Niemczech

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker