Europa

Wielka Brytania to jedyny kraj G7, który pogrąży się w recesji w 2023 roku

Wielka Brytania ma być jedynym państwem zaliczanym do grona G7, który w 2023 roku odnotuje recesję. Gospodarka obciążona jest pandemią, wysokimi cenami energii i strajkami pracowniczymi. Recesja w UK może potrwać ponad rok. 

Recesja w UK – niższe wydatki rządowe i echa Brexitu

Jak szacuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w 2023 roku jedynym krajem G7, który popadnie w recesję, będzie Wielka Brytania. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy roczny PKB spadnie o około 0,6%, na co mają się złożyć wyższe podatki, rosnące stopy procentowe oraz wysokie koszty energii. Duży wpływ miały również niższe wydatki rządowe.

Zobacz także: Chińczycy wykupują brytyjskie nieruchomości o znaczeniu strategicznym

Perspektywy dla Wielkiej Brytanii uległy pogorszeniu, gdy MFW opublikował szacunki dotyczące dominujących gospodarek świata. Na ich podstawie okazuje się, że największy wzrost może odnotować Japonia, która w ostatnich latach była pogrążona w stagnacji. Zjednoczone Królestwo ma odnotować spadek PKB na poziomie 0,6%. Odbicie ma nastąpić dopiero w 2024, wówczas wzrost ma wynieść 0,9%.

Statista

Zobacz także: Wielka Brytania wprowadzi nowe przepisy w 2023 r. Uderzą w polskie firmy

IMF

Co ciekawe, jak pokazują dane, Wielka Brytania odnotowała również spadek w indeksie postępu społecznego.  W 2011 roku Wielka Brytania była na 11. miejscu, a obecnie jest na 19. pozycji. Zdaniem autorów w kolejnych latach ponownie zostanie zanotowany spadek.

Kłopoty z gospodarką

W związku z Brexitem w 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe bariery handlowe. Już pod koniec 2021 roku ponad 80% Brytyjczyków twierdziło, że exodus poszedł gorzej, niż zakładano. Oderwanie Zjednoczonego Królestwa od wspólnej gospodarki z UE przypadło na czas pandemii i rozpoczętej w ubiegłym roku wojny. Wszystkie te czynniki złożyły się na pogłębiające się problemy gospodarcze. Najpierw palącym problemem był brak pracowników, szczególnie kierowców, co zaburzyło cały łańcuch dostaw. Następnie Brytyjczycy zmagali się z wysoką inflacją będącą następstwem wysokich cen energii. To dało początek strajkom i szeroko zakrojonym demonstracjom (Więcej: Nowe prawo strajkowe w Wielkiej Brytanii zmusi pracownika do pracy podczas strajku oraz Brytyjscy pracownicy strajkują przeciwko rosnącym kosztom życia). Pojawiają się również informacje o powrocie do węgla, gdyż po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zatwierdzono budowę kopalni.

Posłanka Partii Zielonych, Caroline Lucas, komentowała decyzję:

Dlaczego globalni emitenci, tacy jak Chiny i Indie, mieliby nas słuchać… podczas gdy teraz ponownie to wycofujemy? Ta decyzja po prostu potwierdza, że wiarygodność klimatyczna Wielkiej Brytanii na arenie światowej jest w strzępach.

Według przeciwników decyzji podjętej przez brytyjski rząd budowa kopalni podważy przywództwo Wielkiej Brytanii w dziedzinie klimatu i ogólnie pozycję Londynu na arenie międzynarodowej. Zwolennicy działań na rzecz klimatu komentując postanowienie, powiedzieli, że to obłudne i autodestrukcyjne stanowisko, które będzie mieć poważne konsekwencje dla przyszłych pokoleń.

Destabilizacji wewnętrznej sprzyjała kilkukrotna zmiana władzy oraz brak wspólnej strategii dotyczącej imigrantów. Społeczeństwo się starzeje, a Brytyjczycy coraz bardziej niechętnie patrzą na przybywających do państwa, szczególnie, że większość nacji bezzasadnie ubiega się o status uchodźcy politycznego.

Dominic Goudie szef handlu międzynarodowego w Federacji Żywności i Napojów mówił wówczas:

Wraz z wprowadzeniem nowych barier handlowych nieuniknione jest, że firmy będą miały problemy na granicy. W niektórych przypadkach może to skutkować znacznymi barierami, które grożą zablokowaniem dostaw od eksporterów unijnych, przynajmniej tymczasowo, do momentu aż firmy dostosują się do nowych wymagań lub zrestrukturyzują swoje łańcuchy dostaw

Wydaje się, że w związku z problemami gospodarczymi i zagrażającymi stabilności czynnikami zewnętrznymi priorytetem pozostaje osiągnięcie trwałej dezinflacji. Wielka Brytania to jedna z największych gospodarek świata. Oznacza to, że jej problemy wpływają na całą Europę, nawet po Brexicie. Przy zaostrzonych warunkach monetarnych i niższym wzroście gospodarczym, które mogą mieć wpływ na stabilność finansową i stabilność zadłużenia, aby więc zapanować nad bieżącą sytuacją bez poświęcania żadnej struktury konieczne będzie skorzystanie z narzędzi makrooszczędnościowych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwraca uwagę na współpracę wielostronną.

Nieoczekiwany wynik brytyjskiej gospodarki. Pomogły Mistrzostwa Świata w Katarze

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker