USA

W USA podjęto decyzję o podwyższeniu stóp. Powell wspomina jednak o dezinflacji

Podczas posiedzenia FOMC zadecydowano o kolejnej podwyżce

W Stanach Zjednoczonych podjęto decyzję o kolejnej podwyżce. Reakcja na spadającą inflację była zbieżna z oczekiwaniami analityków. Jerome Powell widzi skutki walki ze wzrostem cen, jednak jak przyznał „potrzebnych jest więcej dowodów”. 

Posiedzenie FOMC w USA – nieznaczna podwyżka zgodna z oczekiwaniami

FOMC (Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku) jednogłośnie podjął decyzję o podwyższeniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, zadecydowano o podwyżce o 25 punktów bazowych. Obecnie zatem stopy procentowe są w przedziale 4,50-4,75%. Po ogłoszeniu decyzji odbyła się konferencja prasowa na której prezes Fed, Jerome Powell obwieścił, że zaczyna się etap dezinflacji gospodarki. Zaznaczył jednak, że ogłaszanie zwycięstwa nad inflacją jest w obecnych warunkach przedwczesne:

Będziemy potrzebować znacznie więcej dowodów na to, że inflacja spada, aby mieć pewność, że wraca do celu.

Zobacz także: Niepokojące dane dotyczące korupcji na świecie. Wyniki najgorsze od lat

Jeszcze miesiąc temu Powell wydawał się bardziej nieustępliwy, wypowiadając następujące słowa:

Obecnie nadrzędnym celem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jest sprowadzenie inflacji z powrotem do naszego celu 2%. Stabilność cen jest obowiązkiem Rezerwy Federalnej i służy jako podstawa naszej gospodarki. Bez stabilności cen gospodarka nikomu nie służy. (…) Pomimo ostrzejszej polityki i wolniejszego wzrostu w ciągu ostatniego roku, nie widzieliśmy wyraźnych postępów w spowalnianiu inflacji. Pomimo pewnych obiecujących zmian, przed nami długa droga do przywrócenia stabilności cen.

Jerome Powell używa stwierdzenia „dezinflacja” 

Po posiedzeniu komitet przyznał także, że konieczne będą dalsze podwyżki, aby inflacja oscylowała wokół celu. Pomimo zapewnień, nastrój na konferencji znacznie odbiegał od atmosfery na poprzednich. Oprócz tego, że kilkukrotnie użyto określenia „dezinflacja”, sam Powell wydawał się mniej jastrzębi. Tym samym potwierdził znaczenie ostatnich danych makroekonomicznych. Zaznaczono także, że podczas przyszłych posiedzeń FOMC weźmie pod uwagę skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej, zmiany wpływające na gospodarkę oraz opóźnienia, wpływające na to, jak polityka pieniężna oddziałuje na aktywność gospodarczą. Podczas konferencji skupiano się raczej na kolejnych krokach banku, bez sygnalizowania znaków dotyczących zmiany tempa zacieśniania polityki pieniężnej.

Zobacz także: Ukraina nakłada sankcje na Koleje Białoruskie, ale nie na rosyjskie

Zdaniem analityków Fed widzi pierwsze postępy w walce z inflacją. Najnowsza decyzja może być początkiem końca agresywnych działań i być powrotem do bardziej tradycyjnej polityki stóp procentowych. Warto przypomnieć, że to najniższa (a zarazem siódma) podwyżka w czasie trwającego cyklu. Zaczęto od agresywnych działań (cztery podwyżki po 75 pkt), po czym w grudniu stopy procentowe podniesiono o 50 pkt.

Rzeczywistość gospodarcza w USA

W obecnych warunkach rynek nieruchomości znacząco zwolnił, a koszty energii zaczęły spadać. Co więcej, raportowano względnie pozytywne dane dotyczące wzrostu płac i inflacji. Niepokojące mogą być natomiast sygnały wzrostu gospodarczego. Problemem dla ożywienia potencjalnie może być mniejsza konsumpcja (Więcej: W USA spada inflacja i tanieje benzyna. Dane zbieżne z oczekiwaniami analityków). W czerwcu 2022 roku odnotowano najwyższą inflację od 1982 roku, wskaźnik osiągnął wówczas 9,1%. Wojna w Ukrainie przyczyniła się do wzrostu cen energii i wielu surowców, co skutkowało krytycznymi uwagami skierowanymi w kierunku administracji Bidena (Więcej: Krytyka Bidena narasta. Według ekspertów ponosi klęskę w walce z inflacją oraz 4 na 10 Amerykanów obwinia Bidena o wzrost cen gazu).

Fed balansuje zatem na cienkiej krawędzi. Zapanowanie nad gospodarką nie może odbyć się kosztem wzrostu. Decyzje podejmowane w Stanach Zjednoczonych są ważne dla całego finansowego świata. Zbyt pochopne postanowienia miałyby duży wpływ m.in. na sytuację gospodarczą w Europie.

Stopy procentowe w USA są na najwyższym poziomie od 2007 roku. Serię tę określa się mianem najpoważniejszej od 1981 roku. Przed wybuchem wojny stopy były na bardzo niskim poziomie, co miało stymulować wzrost po pandemii. Powell na ostatniej konferencji po raz kolejny podkreślił, że celem Fed jest zapewnienie stabilności cenowej. Wspomniał również, że Fed ma jeszcze sporo pracy do wykonania, starając się ostudzić przedwczesny entuzjazm. Wydaje się, że obecnie głównym zadaniem Rezerwy Federalnej jest ustalenie punktu, w którym można będzie się potencjalnie wstrzymać z podwyżkami.

Opublikowano wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu za styczeń. Najgorsze za nami?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker