GospodarkaPolska

GUS potwierdza! Inflacja w Polsce w kwietniu spadła!

Ile wyniosła inflacja w Polsce w kwietniu? Otóż dokładnie tyle, ile wynikało z szybkiego szacunku opublikowanego przez GUS.

Ile wyniosła inflacja w Polsce w kwietniu? Otóż dokładnie tyle, ile wynikało z szybkiego szacunku opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) pod koniec zeszłego miesiąca. Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami tej instytucji, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w kraju nad Wisłą w ubiegłym miesiącu były wyższe rok do roku o 14,7 proc. Wysokość miesięcznej inflacji również nie uległa żadnej zmianie.

Ile wyniosła inflacja w kwietniu? Optymiści trafili w punkt!

Ile wyniosła inflacja w Polsce w kwietniu? Zgodnie z prognozami ekonomistów biorących udział w ankiecie Parkietu, miała ona osiągnąć 15 proc. Jednakże warto przy tym zaznaczyć, iż ogólnie analitycy biorący udział w sondażu byli mocno niepewni odnośnie jej wielkości. Najwyższa prognoza wyniosła aż 15,9 proc. Przy czym, gdyby się ona spełniła, spadek rocznej inflacji w stosunku do marca byłyby jedynie minimalny i wyniósłby zaledwie 0,2 pkt proc. 

Zobacz także: Szpunar z NBP: na koniec 2023 r. możliwa jest jednocyfrowa inflacja

Z kolei zdaniem największych optymistów, którzy wzięli udział we wspomnianym badaniu, inflacja w Polsce w kwietniu miała wynieść 14,7 proc. Przy czym, zgodnie z szybkim szacunkiem autorstwa GUS pod koniec zeszłego miesiąca ekonomiści przewidujący taki jej poziom trafili w punkt. Jak możemy wyczytać w dokumencie opublikowanym wówczas przez Urząd:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 14,7 proc.

Przy czym jak wykazują najnowsze wyliczenia GUS, ludzie widzący świat przez różowe okulary trzeźwo ocenili sytuację. Otóż zgodnie z opublikowanymi przez tę instytucję danymi, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były w kwietniu wyższe o 14,7 rok do roku! Przy czym, co warto zaznaczyć, mimo tego, iż roczna inflacja w Polsce w kwietniu spadła znacznie (dla przypomnienia w marcu wyniosła ona aż 16,1 proc. rok do roku), nie oznacza to bynajmniej, iż podobny los spotkał ceny w kraju nad Wisłą. Te nie tylko nie spadły, ale jeszcze wzrosły. Zgodnie z obliczeniami Urzędu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu w porównaniu do marca wzrosły o 0,7 proc.

Zobacz także: Wielka inflacja z lat 70., czyli czy wynieśliśmy cokolwiek z historii?

Czy inflacja miesięczna w Polsce jest wysoka? Jeszcze jak!

Czy to dużo? Jeżeli weźmiemy za punkt odniesienia cel inflacyjny wyznaczony przez Narodowy Bank Polski (NBP), to niestety musimy stwierdzić, że tak! Roczny indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych można w przybliżeniu wyliczyć przez wymnożenie miesięcznych indeksów z dwunastu miesięcy, a następnie podzielenie otrzymanej w taki sposób liczby przez 100 do potęgi jedenastej. Wiedząc to, jesteśmy w stanie określić, że jeżeli w ciągu najbliższego roku od kwietnia co miesiąc ceny będą rosnąć o 0,7 proc., to za rok będziemy zmagać się z prawie 9 proc. inflacją. Jedynie miesięczny wzrost cen na poziomie niższym od ok. 0,3 proc. jest w stanie sprawić, iż w kwietniu 2023 roku GUS obwieści inflację mniejszą od 3,5 proc. 

Ceny będą rosnąć coraz wolniej, ale nadal bardzo szybko!

Z drugiej strony warto zanotować, iż opisana metoda ma zaprezentować, jak problematyczna jest obecna inflacja, a nie ukazać ile faktycznie ona wyniesie za rok. Do prognozowania wysokości takich wskaźników jak inflacja wykorzystuje się odpowiednie modele matematyczne. Przy czym zdaniem profesjonalnych prognostyków korzystających z takich, inflacja w Polsce w 2024 roku faktycznie znacznie spadnie. Zgodną prognozą centralną ekspertów, którzy wzięli udział w ostatniej rundzie Ankiety Makroekonomicznej NBP, wskaźnik ten osiągnie 6,9 proc. Przy czym z 50 proc. przedziałem prawdopodobieństwa inflacja w kraju nad Wisłą wyniesie nie mniej niż 5,2 proc. oraz nie więcej od 9 proc. Z drugiej strony warto mieć na uwadzę, iż szanse na to, że wzrost cen znajdzie się w celu wyznaczonym przez NBP, są naprawdę nikłe. Prawdopodobieństwo na to, iż tak właśnie będzie, zgodnie z analizami ekspertów wyniosło zaledwie 11 proc. 

Zobacz także: Kolejowy ruch towarowy w USA mocno w dół. Powód? Inflacja

Przy czym co warto zaznaczyć, szanse na to, iż inflacja spadnie poniżej 3,5 proc. w 2025, są już znacznie większe. Jednakże nadal nie są one zbyt duże. Medianowo profesjonalni prognostycy oczekują, iż tempo wzrostu cen w naszym kraju spadnie za dwa lata do 4,5 proc. (2,8 – 6,4 proc.). Z kolei prawdopodobieństwo na to, iż nie przekroczy ono górnej granicy celu inflacyjnego NBP, zostało przez nich wycenione na jedynie 36 proc. Choć, należy przy tym zanotować, iż kilku analityków nie wyklucza możliwości, iż za 3 lata, zamiast z wysoką inflacją będziemy zmagać się z… deflacją! Szanse na to, iż dojdzie do takiej sytuacji wyniosły 12 proc. Szerzej o prognozach poczynionych przez profesjonalistów Czytelnik znajdzie w artykule zalinkowanym poniżej. 

Profesjonalni prognostycy przewidują, że inflacja w Polsce jeszcze długo będzie wysoka

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker