AmerykiGospodarka

Ze względu na inflację argentyński bank centralny wyemituje banknot o nominale 2000 pesos

Siła nabywcza argentyński banknotów znacznie spadła. Z tego powodu argentyński bank centralny wprowadzi do obiegu banknoty o nominalne 2000 pesos

Ze względu na wysoką inflację, siła nabywcza argentyńskich banknotów znacznie spadła. Problemem tym postanowił zająć się argentyński bank centralny. Ten niedawno zapowiedział, że wprowadzi do obiegu banknoty o nominalne 2000 pesos. Dla porównania dotychczas banknot o największym nominalne był wart 1000 pesos. 

Inflacja w Argentynie bije rekordy i uderza w portfele

Mimo zamrożenia cen wielu produktów oraz znacznych podwyżek stóp procentowych, tempo wzrostu cen w Argentynie nie wyhamowało. Co więcej, ono cały czas przyspiesza. W grudniu roczna inflacja w tym południowoamerykańskim kraju była wyższa niż w listopadzie o 2,4 pkt proc. i osiągnęła aż 94,8 proc. Ostatni raz była ona w tym państwie na takim poziomie w 1991 roku, czyli ponad trzy dekady temu, kiedy to tamtejsza gospodarka mierzyła się z hiperinflacyjnym kryzysem. 

Zobacz także: Skala dolaryzacji argentyńskiej gospodarki jest porażająca

Co warto zaznaczyć, tak znaczny wzrost cen mocno odbija się na portfelach Argentyńczyków. Z raportu przygotowanego przez argentyńskie Social Debt Observatory wynika, że pod koniec zeszłego roku już ponad 43,1 proc. mieszkańców tego kraju żyło w stanie ubóstwa, a poniżej granicy skrajnego ubóstwa znalazło się aż 8,1 proc. populacji. Przy czym, w opinii instytutu, gdyby inflacja w tym kraju zamiast praktycznie trzycyfrowej, była jednocyfrowa, ten pierwszy wskaźnik byłby aż od 10 do 15 proc. niższy. 

Argentyńskie pesos szybko tracą wartość

Jednakże wysoka inflacja to nie tylko duże, ale również te mniejsze problemy. Jednym z takowych jest na przykład dramatyczny spadek wartości tamtejszych banknotów. Aktualnie ten o największym nominalne (1000 pesos) można wymienić według oficjalnego kursu na ok. 6 dolarów, a na alternatywnych rynkach, z którego korzysta większość mieszkańców tego kraju, na zaledwie 2,7 dolara. Dla porównania na początku maja, czyli nieco ponad pół rok temu, można było za niego nabyć 5 dolarów na alternatywnych rynkach, a już wtedy na tle regionu był to bardzo słaby wynik. 

Zobacz także: Brazylia i Argentyna chcą wspólnej waluty, zapominając, że to projekt nierealny

Przy czym opisana sytuacja powoduje, że robienie zakupów staje się coraz bardziej uciążliwe. Ze względu na znaczny spadek wartości banknotów, mieszkańcy tego kraju oraz turyści ruszający nawet na mniejsze zakupy muszą zabierać ze sobą znaczne ilości banknotów. Z drugiej strony sytuacja ta jest problematyczna dla przedsiębiorców. Choćby, jak informuje agencja prasowa Reuters, drastyczny spadek wartości argentyńskich pesos spowodował, iż mieszkańcy tego kraju zaczęli wypłacać z banków większe kwoty. To z kolei poniekąd zmusiło te instytucje to magazynowania większych ilości gotówki, co zaś przyczyniło się do wzrostu kosztów. 

Argentyński bank centralny wyemituje banknot o nominale 2000 pesos

Z tych też powodów, argentyński bank centralny postanowił zająć się tym problemem. Ogłosił on, że wprowadzi do obiegu nowy banknot o nominalne wynoszącym aż 2000 pesos Jednakże nawet po tak drastycznej zmianie, gotówka najprawdopodobniej nadal będzie stosunkowo mało poręcznym środkiem płatności. Taki banknot będzie można wymienić na mniej niż 11 dolarów według oficjalnego kursu i na jedynie 5 dolarów na alternatywnych rynkach. Dla porównania w Brazylii za tamtejszy banknot o największym nominalne (200 reali) można nabyć prawie 40 dolarów, w Urugwaju (2000 urugwajskich pesos) ponad 51 dolarów, a w Boliwii (200 bolivianos) ok. 29 dolarów. 

Zobacz także: Argentyński Flybondi otrzymuje ósmy Boeing 737-800NG

Przy czym najprawdopodobniej argentyński bank centralny zdaje sobie z tego sprawę. Otóż jak donosi agencja prasowa Reuters, ten nie tylko zamierza wprowadzić banknot o nominale 2000 pesos, ale również rozpoczął pracę nad wdrożeniem banknotu o nominale 5000 pesos. Jednakże, co warto zaznaczyć, nawet gdyby wprowadzono taki banknot, ułatwiłby on dokonywanie transakcji rynkowych jedynie tymczasowo. W końcu takie działania nie rozwiązują problemu stojącego za spadkiem wartości nabywczej argentyńskich banknotów, czyli inflacji, która co warto zaznaczyć, najprawdopodobniej jeszcze długo pozostanie na obecnym wysokim poziomie.

Argentyna przestała być bogata, choć trudno powiedzieć czy kiedykolwiek była

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker