AmerykiChinyEuropa

Wydatki na B+R, czyli jak Chiny zyskują, a UE traci na konkurencyjności

Udział chińskich firm wśród światowych przedsiębiorstw wydających najwięcej na B+R wzrósł z 4 proc. do 17,9 proc.

Działalność badawczo-rozwojowa firm to istotny element w kreowaniu ich przewag konkurencyjnych obecnie i w przyszłości. To również ważne źródło tworzenia innowacji w całej gospodarce i wzrostu jej konkurencyjności. Z raportu UE, na który zwracają uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), wynika, że wydatki na B+R w Chinach zyskują coraz większe znaczenie. Unijne firmy z kolei tracą swoją pozycję, nie nadążając za Państwem Środka i Stanami Zjednoczonymi.

Wydatki na B+R i ich rola

Działalność badawczo-rozwojowa (B+R) to niezbędny obszar kształtowania konkurencyjności na rynku. W jej wyniku powstają innowacje, dochodzi do doskonalenia obecnych i tworzenia nowych produktów lub usług, obniżania kosztów, wprowadzania nowych technologii. Działania B+R (lub z ang. R+D) przyczyniają się nie tylko do lepszej pozycji samej firmy na rynku, ale także zwiększenia atrakcyjności gospodarki kraju czy regionu. 

Zobacz też: E-commerce w 2023 roku. Na znaczeniu będą zyskiwać platformy typu marketplace

USA przodują w nakładach na badania i rozwój

Analitycy PIE w Tygodniku Gospodarczym nr 6/2023 przedstawili wyniki raportu przygotowanego przez Unię Europejską, w którym przeanalizowano 2500 przedsiębiorstw, które poniosły największe wydatki na badania i rozwój na świecie w 2021 r. 

Pod względem liczby najwięcej takich firm pochodzi z USA, bo aż 822. Na drugim miejscu znalazły się przedsiębiorstwa chińskie, których było 678. Dalej znalazła się Unia Europejska (361) oraz Japonia (233). Reszta 406 firm znajduje się w 22 krajach świata. 

To, co istotne, to że zarówno liczba firm amerykańskich, jak i chińskich w gronie 2500 firm zwiększyła się względem poprzedniego roku. Od 2020 r. przybyło ich 43 – w przypadku USA – oraz aż 81 w przypadku Chin, które zanotowały najwyższy wzrost. Z zestawienia „wypadło” natomiast 41 przedsiębiorstw znajdujących się na obszarze Unii Europejskiej. Firmy wydające najwięcej na B+R w UE pochodzą głównie z Niemiec (114 firm), Francji (57), Holandii (38), Szwecji (26) i Danii (25). Zarówno w 2020 r., jak i 2021 r., w raporcie nie znalazła się ani jedna firma z Polski.

Wydatki na B+R w chińskich przedsiębiorstwach dynamicznie rosną

Chiny już w 2019 r. wyprzedziły Unię Europejską pod względem liczby firm ponoszących najwyższe wydatki na badania i rozwój. W tym roku, co być może ważniejsze, Chiny okazały się ponieść także większe łączne nakłady B+R od przedsiębiorstw unijnych. 

Jak wskazują analitycy PIE na podstawie raportu, wszystkie 2500 firm uwzględnionych w zestawieniu wydało w 2021 r. na działalność badawczo-rozwojową w sumie 1019 mld USD. Pod względem struktury wydatków nadal mocno dominują firmy amerykańskie. W tej sumie miały największy udział – 40,2 proc. To nieco powyżej udziału, który reprezentowały w ciągu ostatnich 10 lat, gdy oscylowały między 35 a 40 proc. 

Należy jednak zwrócić uwagę na dynamiczny wzrost znaczenia Chin. Ich udział, drugi w zestawieniu, wyniósł 17,9 proc., podczas gdy jeszcze w 2012 r. odnotowano marny poziom 4 proc. To, co może martwić Europejczyków, to spadek roli przedsiębiorstw z Unii Europejskiej. Ich udział w wydatkach wyniósł 17,6 proc. To trzeci wynik, jednak warto mieć na uwadze, że w 2014 r. ten udział kształtował się na poziomie 25 proc.

Zobacz więcej: Chiny szykują gigantyczny pakiet wsparcia dla producentów chipów

Wydatki na B+R w sektorze cyfrowym odgrywają największą rolę

Analitycy PIE zwracają uwagę na rolę sektora cyfrowego we wzroście znaczenia chińskich firm w obszarze nakładów na B+R. Koncentracja Chin na rozwoju technologicznym pozwala im znacznie przodować w obszarze produkcji sprzętu i usług ICT. Analizując firmy z zestawienia, wyraźnie widać regionalną specjalizację. Podczas gdy Chiny i USA rywalizują w obszarze technologii cyfrowych, firmy z Europy wydające na B+R najwięcej to przedstawiciele głównie sektora motoryzacyjnego.

Mimo to analitycy PIE twierdzą, że niekorzystny trend dla europejskich firm może zostać odwrócony poprzez większe skupienie chociażby na obszarze półprzewodników i produkcji zielonej energii. 

Wojna chipowa się rozkręca. Japonia i Niderlandy dołączą do Stanów Zjednoczonych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker