Finanse

Jak przekazać 1,5% podatku w 2023? Zasady przekazywania podatku na rzecz OPP

Od 2023 r. można przekazać 1,5% podatku od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)

Już od 20 lat Polacy mogą przekazywać część swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Od tego roku obowiązuje nowa stawka – nie będzie nią jak do tej pory 1 proc., a 1,5 proc. należnego podatku dochodowego. Z pewnością warto to zrobić, ponieważ zajmuje to tylko chwilę, a pozwala wielu pożytecznym organizacjom na realizację ważnych społecznie celów. Jak przekazać 1,5% podatku w 2023 r.? Jaką organizację warto wybrać? Jakie są zasady przekazywania podatku na rzecz OPP?

Dlaczego warto przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP?

Przekazanie 1,5% naszego podatku dochodowego dla wybranej organizacji pozarządowej nic nas nie kosztuje. Jest to część podatku, który i tak zapłacimy. Decydując się na przekazanie go na rzecz OPP, sprawiamy, że trafi on nie do budżetu państwa, ale do organizacji, która dzięki niemu będzie mogła finansować swoją działalność. Możliwość przekazania podatku mają wszystkie osoby objęte podatkiem od osób fizycznych. Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym, a wypełnienie odpowiedniego pola zajmuje mniej niż minutę.

Zobacz też: Minimalny podatek dochodowy dla miliarderów — nowa propozycja Bidena

Jak przekazać 1,5% podatku w 2023 r.?

Sposób na przekazanie swojego 1,5% podatku różni się w zależności od formy zeznania:

  1. Przez Internet

Jeżeli wypełniamy zeznanie podatkowe w serwisie podatki.gov.pl, informacja o przekazaniu 1,5 proc. powinna się wyświetlać na ekranie głównym po potwierdzeniu kwoty nadpłaty lub niedopłaty podatku. Wybór OPP jest bardzo prosty – pojawia się lista rozwijana, na której odszukujemy organizację. Z usługi e-PIT można korzystać od 15 lutego 2023 r.

2. Papierowe zeznanie podatkowe

W przypadku papierowego zeznania podatkowego w rubryce „wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji oraz wybraną kwotę, nieprzekraczającą 1,5 proc. podatku należnego. Można także wskazać cel szczegółowy wraz z dodatkowymi informacjami.

3. Zeznanie podatkowe emerytów i rencistów

Emeryci i renciści otrzymują wypełnione rozliczenie z ZUS. Aby przekazać 1,5% podatku dla OPP, takie osoby wypełniają dodatkowo formularz PIT-OP, w którym wskazują numer KRS organizacji i kwotę.

Komu przekazać 1,5% podatku w 2023 r.?

Wiele osób zastanawia się, komu przekazać 1,5% podatku dochodowego. Podatnik może wybrać jedną z organizacji pozarządowych posiadających status organizacji pożytku publicznego (OPP). Każda z takich organizacji ma własny numer KRS, który wpisuje się w zeznaniu podatkowym. W 2023 r. Polacy mogą wybierać spośród prawie 9200 OPP. Ich wykaz znajduje się na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

Zobacz też: Norwegia wprowadza specjalny podatek od aut elektrycznych

Coraz więcej Polaków chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP

Możliwość przekazywania najpierw 1 proc., a od tego roku 1,5 proc., należnego podatku dochodowego została wprowadzona w 2004 r. ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W poprzednim roku prawie 16 mln Polaków zdecydowało się przekazać część swojego podatku na rzecz OPP. Łączna kwota wyniosła 1 114 355 345,38 zł, a beneficjentami było prawie 9 tys. organizacji. Twierdzenia, że jest to część podatku niegrająca roli, są więc nie na miejscu. Wpływy z tego tytułu są ważnym źródłem finansowania wielu ważnych celów realizowanych dla dobra publicznego. 10 mln Polaków wciąż nie przekazuje swojego podatku OPP. Jeżeli jesteś wśród nich, warto w tym roku poświęcić chwilę, by wesprzeć wybraną organizację.

Politycy są oburzeni rekordowymi zyskami firm energetycznych! Podatki remedium na „niesprawiedliwość”?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker