Nieruchomości

Liczba kredytów hipotecznych rośnie! Już nie boimy się stóp procentowych?

Gwałtowne podwyżki stóp procentowych w Polsce sprawiły, że liczba kredytów hipotecznych udzielanych w naszym kraju drastycznie spadła. Za spadkiem liczby kredytów pójdą także dane dotyczące mieszkań oddanych do użytku. Wiele wskazuje jednak na to, że Polacy znów ruszyli do banków po kredyty na budowę mieszkania.

Liczba kredytów hipotecznych w Polsce po podwyżkach stóp runęła

Budownictwo mieszkaniowe było sektorem gospodarki, który przed kryzysem energetycznym był jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki. Świadczyć o tym zresztą mogą liczby z nim związane. Według danych z raportu GUS zatytułowanego „Budownictwo w 2022 r.”, w całym 2022 roku, oddano w Polsce do użytkowania 238,6 tys. mieszkań. Dla przypomnienia warto dodać, że rok temu GUS poinformował, że w 2021 roku budownictwo dostarczyło 234,7 tys. mieszkań. Czy to dużo? W 2022 roku zbudowano w Polsce o blisko 4 tys. mieszkań więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie był to najlepszy wynik od dekady Gierka.

Daje to 27 nowych mieszkań co godzinę. Wyniki polskiego budownictwa są imponujące nie tylko na tle historycznych danych z Polski, ale również w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej. Przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania w 2022 roku wniósł 42,5 miesiąca, czyli 3,5 roku. Budynki wielorodzinne przekazane do eksploatacji w analizowanym okresie wznoszono w czasie ponad 2-krotnie krótszym niż jednorodzinne. To trend, który obserwujemy w Polsce od wielu lat. Na postawienie budynku jednorodzinnego potrzeba średnio 50 miesięcy, czyli ponad 4 lat. Z kolei inwestycje związane z budynkami wielorodzinnymi są realizowane w 24,3 miesiąca, czyli 2 lata.

Zobacz też: Ile mieszkań buduje się w Polsce? W 2022 roku padł rekord

Dlaczego o tym piszemy? Podwyżki stóp procentowych sprawiły, że sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych w Polsce znacznie się skurczyła. Jednak inwestycje, które zostały już zaczęte, zostaną w większości dokończone. Szok miał miejsce na początku 2022 roku, więc powinniśmy spodziewać się mniejszej podaży mieszkań w 2024 roku.

Liczba kredytów hipotecznych załamała się po podwyżkach stóp procentowych

Jak stopy procentowe wpłynęły na liczbę kredytów hipotecznych? Na początku 2022 roku przyznawano średnio ok. 8 mld zł kredytów miesięcznie. Wartość ta spadła do zaledwie 2 mld zł na jesień zeszłego roku. Pozostawała ona na takim poziomie przez kilka następnych miesięcy. Wiele wskazuje jednak, że rynek zaczyna się odradzać. Jak zauważa ekonomista Marcin Czaplicki, według danych NBP w marcu udzielono kredytów o wartości 3,1 mld zł. Dodatkowo analityk twierdzi, że w kwietniu będzie to ponad 4 mld zł, a w maju wartość kredytów zbliży się do 5 mld zł.

Marcin Czaplicki

Jeśli prognozy analityka się sprawdzą, to będziemy mogli mówić o sporym odbiciu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że odbicie to ma miejsce pomimo braku obniżek stóp procentowych. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższego roku stopy procentowe w Polsce zaczną spadać. Dlaczego?

Zobacz też: Inflacja w Polsce mocno w dół! Czeka nas deflacja?

Inflacja w kwietniu wyniosła w Polsce 14,7%. Jeszcze w lutym było to ponad 18%. Spadek wynika w dużej mierze ze spadku dynamiki wzrostu cen żywności oraz energii. Pozytywne sygnały dochodzą do nas również od producentów. Inflacja producencka w Polsce wyhamowuje. Jeszcze latem 2022 roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu rosły w tempie przekraczającym 25% w ujęciu rocznym. Od sierpnia dynamika zaczęła jednak hamować, a w marcu spadła ona do zaledwie 10,1% r/r. Ceny w ostatnich miesiącach rosną bardzo wolno lub nawet spadają.

Co o przyszłości stóp procentowych i inflacji sądzą eksperci? Portal obserwatorfinansowy.pl przeprowadził ankietę wśród ekonomistów. Zapytali oni ekspertów z 12 ośrodków o ich opinie na temat przyszłości stóp procentowych w Polsce oraz inflacji w naszym kraju. Aż 40% ankietowanych ekonomistów twierdzi, że istnieje bardzo wysokie i wysokie prawdopodobieństwo, że już w IV kw. 2023 roku RPP dokona pierwszej obniżki stóp procentowych.

Nie można tutaj jeszcze mówić o konsensusie, ale można stwierdzić, że ekonomiści uważają taką opcję za prawdopodobną. Jak zmieniać ma się inflacja? Aż 70% badanych wskazało, że we wrześniu lub w IV kw. inflacja spadnie poniżej 10% w ujęciu rocznym. Jeśli ekonomiści się nie mylą, to już za kilka miesięcy pożegnamy się dwucyfrową inflacją w naszym kraju.

Ukraińcy opuszczają Polskę?

Spadek stóp procentowych jest pozytywną wiadomością dla osób, które budują lub kupują swoje mieszkania. Poprawia się jednak również sytuacja najemców. Po 24 lutym 2022 roku dostępna liczba mieszkań bardzo szybko spadła. Równie dynamiczny był jednak jej ponowny wzrost. To sprawiło, że obecnie w większości miast nie tylko wróciła do poziomu sprzed wojny, ale nawet go przekroczyła. Jak zwracają uwagę eksperci, we Wrocławiu i Krakowie, czyli miastach, które były najsilniej dotknięte wpływem uchodźców, odbicie było bardzo silne. Z kolei w Warszawie, która aż tak bardzo nie odczuła wzrostu liczby Ukraińców, oferta rynku wynajmu wciąż jest niższa.

Wyższa podaż mieszkań sprawiła, że ceny mieszkań od pół roku przestały rosnąć. Część osób uważa, że jest to m.in. zasługa wyjazdu wielu Ukraińców z Polski. Choć twarde dane tego jeszcze nie potwierdzają, to słabnąca konsumpcja oraz wyhamowanie wzrostu cen najmu w Polsce sugerują, że coś się zmieniło. Część ekspertów ma podejrzenia, że setki tysięcy Ukraińców mogło już opuścić Polskę. Część z nich wróciła do ojczyzny, ale wielu mogło wyjechać do Niemiec czy Kanady.

Czy stopy procentowe spadną już za kilka miesięcy?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker