Europa

„Handel kryptowalutami to forma hazardu, który uzależnia”. Komisja Skarbu w Wielkiej Brytanii chce regulacji

Brak wartości wewnętrznej, brak celu społecznego, silne wahania cen - według Komisji Skarbu Izby Gmin kryptowaluty bardziej przypominają hazard niż usługę finansową. Komisja wzywa rząd do regulacji kryptowalut i ochrony obywateli przed szkodami, jakie mogą im wyrządzić

Brytyjska Komisja Skarbu Izby Gmin opublikowała dziś raport, w którym stwierdza, że handel kryptowalutami to forma hazardu. Jednocześnie Komisja nawołuje brytyjski rząd do uregulowania rynku kryptowalut w Wielkiej Brytanii i potraktowania handlu nimi jako hazardu, a nie usługi finansowej. Parlamentarzyści tworzący Komisję zauważają także, że korzystanie z kryptowalut wiąże się z wysokim ryzykiem, grozi utratą majątku życia i może być uzależniające.

Handel kryptowalutami to forma hazardu – stwierdza Komisja Skarbu

Komisja Skarbu Izby Gmin (Treasury Select Comittee) w opublikowanym dziś raporcie napisała, że handel kryptowalutami, takimi jak np. Bitcoin, to forma hazardu. Argumentując to stanowisko, parlamentarzyści podają, że kryptowaluty są niepokrytymi w żaden sposób aktywami, nie posiadają wartości wewnętrznej i mogą drastycznie zmieniać swoją wartość, dostarczając pokaźnych zysków lub strat, ale jednocześnie nie służąc żadnemu pożytecznemu celowi społecznemu. 

Ponadto Komisja uważa, że handel kryptowalutami może prowadzić do uzależnienia, narażając obywateli na niekiedy utratę całego majątku. Taka charakterystyka kryptowalut wskazuje w opinii Komisji na ich bliższy związek z hazardem niż z usługami finansowymi. 

Była minister sportu z Partii Konserwatywnej Tracey Crouch tak skomentowała raport:

Na ten moment kryptowaluty to trochę taki Dziki Zachód bez szeryfa.

Z kolei Członek Komisji Skarbu, Harriet Baldwin, skomentowała raport następującymi słowami:

Efektywna regulacja jest bezsprzecznie potrzebna, aby chronić konsumentów przed doznaniem szkód, a także by wspierać produktywne innowacje w brytyjskim sektorze usług finansowych. Obstawiając te niezabezpieczone „tokeny”, konsumenci powinni być świadomi, że wszystkie ich pieniądze mogą zostać utracone.

Komisja Skarbu dodała także, że kryptowaluty pochłaniają ogromne ilości energii i są wykorzystywane przez przestępców do oszustów, scamu i prania brudnych pieniędzy.

Zobacz też: Kryptowaluty w Hongkongu mogą znów stać się legalne!

Komisja: Kryptowaluty mogą uzależniać

Komisja przywołuje w swoim raporcie badania, w których wykazano, że 40 proc. nowych osób inwestujących w Bitcoina stanowią mężczyźni poniżej 35 r. życia., których charakteryzuje się jako cechujących się większym tzw. apetytem na ryzyko. Chodzi o to, że młodsi mężczyźni są bardziej skorzy podejmować wyższe ryzyko. 

Zauważono także, że handel kryptowalutami jest szeroko promowany poprzez sponsoring brytyjskich klubów piłkarskich, dzięki któremu firmy umożliwiające handel kryptowalutami najlepiej trafiają do swojej grupy docelowej. Niedawno samodzielnie zgodziły się one nie reklamować na koszulkach piłkarskich od sezonu 2026 r. 

Komisja wskazuje także na badania, wedle których ok. 10 proc. Brytyjczyków posiada kryptowaluty. Najpopularniejsze to oczywiście Bitcoin i Ethereum. Co ciekawe, ankietowani jako motywację do posiadania kryptowalut najczęściej wskazywali, że jest to po prostu zabawna inwestycja (fun investment). 

Technologia blockchain może być przydatna dla sektora finansowego

Komisja zauważa też pewne pozytywne aspekty technologii, która kryje się za kryptowalutami. Autorzy raportu piszą o tym, że sektor finansowy może czerpać duże korzyści z wykorzystania technologii blockchain. Wymieniono tu m.in. niższe koszty płatności (szczególnie międzynarodowych) i większą inkluzję finansową społeczeństwa.

Zobacz też: Wielka Brytania wprowadzi nowe przepisy w 2023 r. Uderzą w polskie firmy

Komisja nawołuje rząd do regulacji kryptowalut

Komisja skrytykowała dotychczasowe działania rządu. Niedawno zlecono państwowej mennicy The Royal Mint wyprodukowanie NFT (niewymienialnych tokenów). W najprostszy sposób NFT można zdefiniować jako cyfrowy akt własności zapisanej w blockchainie. Rishi Sunak, obecnie premier Wielkiej Brytanii, a wówczas kanclerz skarbu, mówił wówczas, że jego ambicją jest uczynienie z Wielkiej Brytanii globalnego centrum technologii kryptowalut poprzez ścisły nadzór nad powstającym sektorem. Nie zdążył minąć jednak rok, jak w marcu 2023 r. projekt porzucono. 

Komisja nawiązała do niego, pisząc, że rząd powinien unikać wydawania środków publicznych na wspieranie działań związanych z kryptowalutami bez wyraźnego, korzystnego celu. Wezwano także do regulacji kryptowalut i potratowania ich jako formy hazardu, a nie usługi finansowej. Niedawno przeprowadzono konsultacje społeczne w sprawie regulacji kryptowalut. Jak zachowa się rząd? Na odpowiedź na to pytanie trzeba będzie jeszcze zaczekać.

Prezeska Europejskiego Banku Centralnego: kryptowaluty są nic nie warte

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker