GospodarkaPolska

Udział Polski w globalnym PKB pierwszy raz w historii wynosi 1%!

To symbol naszego sukcesu gospodarczego?

Stany Zjednoczone odpowiadają za 24,7% światowego PKB. Druga co do wielkości gospodarka Chin za ok. 18%. A jaki jest wkład Polski w wytwarzaniu globalnego produktu krajowego brutto? To aż 1%! „Aż”, ponieważ taki wynik udało nam się osiągnąć pierwszy raz w historii. To kolejny symbol sukcesu polskiej gospodarki. 

Gospodarka Polski. Optymizm kontra pesymizm

Można odnieść wrażenie, że w polskiej debacie publicznej często jesteśmy zbyt skłonni do pesymizmu. Przeceniamy wagę niektórych problemów ekonomicznych, nie zwracając przy tym uwagi na dane, które dają powód do optymizmu.

W ostatnich trzech dekadach PKB per capita wzrósł trzykrotnie, a wzrost wydajności pracy należał do jednych z najwyższych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Nigdy wcześniej w historii nie byliśmy tak blisko Europy Zachodniej pod względem poziomu życia. A według wielu prognoz do 2030 r. wyprzedzimy Wielką Brytanię pod względem PKB per capita w parytecie siły nabywczej. W minionej dekadzie stopa ubóstwa skrajnego spadła z 6,6% w 2011 r. do 4,2% w 2021 r. To oznacza, że prawie milion osób wyszło ze skrajnej biedy.

Odsetek dzieci w Polsce żyjących w ubóstwie lub w wykluczeniu społecznym jest niższy, niż w wielu krajach wyżej rozwiniętych jak Niemcy, Francja, Belgia czy Hiszpania. PKB Polski wzrósł o 6,9% w 2021 r. i 5,1% w 2022 r. W tym roku nie unikniemy stagnacji, jednak jeśli wierzyć prognozom MFW czy Banku Światowego w kolejnych latach będziemy rozwijać się szybciej niż większość krajów UE. Proces konwergencji przyspieszy. Takie dane pozwalają optymistyczniej patrzeć w przyszłość.

Oczywiście, gospodarka Polski musi zmagać się z ważnymi problemami ekonomicznymi. Inflacja należy do jednych z najwyższych w UE, a wysokie tempo wzrostu jest zagrożone między innymi przez negatywne zmiany demograficzne i spór z UE. Prędzej czy później czeka nas także reforma systemu emerytalnego. Ochrona zdrowia i edukacja muszą być w końcu bardziej doinwestowane, gdyż szczególnie w ostatnich latach nastąpiła erozja usług publicznych. Takie są fakty i trzeba o nich głośno dyskutować, aby administracja rządowa zreflektowała się i dokonała większej alokacji środków budżetowych właśnie w tych sferach.

Zobacz także: Gospodarka Niemiec znów w recesji. PKB nadal niższe niż przed pandemią

Pierwszy raz w historii udział Polski w globalnym PKB wynosi 1%

Udział Polski w światowym produkcie krajowym brutto wyniósł 1% w 2022 roku. To kolejny – może nieco bardziej symboliczny, ale jednak – powód do optymizmu. Główną przyczyną tego osiągnięcia, jest relatywnie wysoka odporność naszej gospodarki na kryzys pandemiczny w 2020 r. i kryzys energetyczny w 2022 r. Na przykład, w roku pandemicznym gospodarka strefy euro (złożona głównie z krajów, do których konwergujemy) skurczyła się o 6,1%, podczas gdy gospodarka Polski o 2%.

Źródło: mBank

Zobacz także: Polskie tiry przejadą przez Królewiec? Rosjanie odwołują zakaz!

Ogólnie rzecz biorąc, PKB Polski rósł stosunkowo szybko w latach 2020-2022 w porównaniu do PKB krajów UE czy krajów z innych regionów świata. To nam pozwoliło zwiększyć udział w wytwarzaniu globalnej produkcji. Jak wynika z powyższego wykresu opracowanego przez ekonomistów mBanku, udział ten przyspieszył zwłaszcza po 2019 roku, choć generalnie dynamicznie rośnie od 2014 r.

Zobacz także: Aktywność fizyczna Polaków? Tylko w kilku krajach UE jest gorzej

Czy w 2023 roku przekroczymy 1%?

Trudno powiedzieć. W pierwszym kwartale gospodarka w ujęciu rok do roku skurczyła się o 0,2%. Jednak warto zauważyć, że wynik okazał się zdecydowanie lepszy od konsensusu -8%. To może oznaczać, że PKB w całym roku będzie rósł w tempie bliższym 1% niż 0%. Wtedy byłaby szansa na zwiększenie naszego udziału w globalnym PKB. Na ten moment jest to jednak trochę wróżenie z fusów. Same prognozy wzrostu zespołów analitycznych wahają się od tych recesyjnych (np. Moody prognozuje, że PKB spadnie o 0,2%) do tych w okolicach 1% (np. Bank Pekao oczekuje wzrostu PKB o 0,9%).

Czy złote lata mijają? Wyzwania dla polskiej gospodarki na najbliższe lata [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker