BiznesPolska

4-dniowy tydzień pracy. Jego wdrażanie rozpoczęło się w Polsce

Zgodnie z zapowiedziami firmy, w 2025 roku Herbapol Poznań wdroży 4-dniowy tydzień pracy. Czy to działanie ma sens?

Herbapol Poznań w styczniu 2024 r. rozpoczął wdrażanie 4-dniowego tygodnia pracy. Działania te są częścią większej akcji, która ma za zadanie pozwolić pracownikom zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Choć zatrudnieni spędzą w pracy mniej czasu – ich wynagrodzenie nie zostanie obniżone. Wolny dzień będzie płatny. Na razie jest to jeden piątek w miesiącu. Z czasem wolny ma być każdy piątek. Czy 4-dniowy tydzień pracy ma sens?

4-dniowy tydzień pracy w Herbapol Poznań

Work-life-balance to w naszej firmie nie są puste słowa. W 2025 roku w Herbapolu Poznań wdrożymy 4-dniowy tydzień pracy, właśnie w trosce o naszych pracowników. Tym samym zyskają oni dodatkowy, płatny wolny dzień w tygodniu – poinformowała firma na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

To dopiero pierwszy krok większego projektu. Kolejne zmiany mają nastąpić już w drugim kwartale tego roku. Wówczas zwiększy się liczba dni na wypoczynek. Będą to dwa dni wolne miesięcznie. Od lipca będą to trzy piątki w skali każdego miesiąca, a od października – wszystkie piątki. Na koniec roku tydzień pracy dla wszystkich zatrudnionych ma wynieść 32 godziny. Obecnie standardem w Polsce jest 40 godzin tygodniowo.

Zobacz także: Praca zdalna w Polsce po pandemii nie święci triumfów. Czy to nasz wybór?

Nasze cele strategiczne obejmują nie tylko optymalizację produkcji poprzez przeniesienie i centralizację, ale także poprawę warunków pracy pracowników. W tym celu wdrażamy nową strategię HR, która zakłada wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy oraz odpowiednie zarządzanie strumieniem wiedzy w organizacji. Takie działania pozwolą nam uwolnić potencjał naszych pracowników, przyciągnąć najlepszych ekspertów z branży farmaceutycznej i wzmocnić naszą pozycję na rynku. – powiedział Tomasz Kaczmarek, Prezes PZZ Herbapol S.A.

Obecnie pod firmą „Herbapol” działa kilka niezależnych przedsiębiorstw. To Herbapol Lublin, Herbapol Kraków, Herbapol Poznań, Herbapol Wrocław oraz Warszawskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” w Pruszkowie. Zmiany wprowadza poznański Herbapol.

Do tej pory testy nowego modelu pracy w Polsce prowadziła m.in. firma Nozbe. Przedsiębiorstwo to ma ponad 20 zatrudnionych, którzy pracują wyłącznie zdalnie. Piątek, jako ostatni dzień tygodnia nie był jednak do końca „wolny”. W ten dzień pracownicy podsumowywali miniony tydzień, brali udział w szkoleniach lub planowali następny tydzień.

Jak wydajnie pracować? Sprawdzamy, co mówią na ten temat badania

4-dniowy tydzień pracy zyskał rozgłos w ciągu ostatnich kilku lat. Początkowo takie informacje były traktowane nieco z przymrużeniem oka. W Polsce pracujemy 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu dopiero od około 50 lat. To właśnie za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzono wolne soboty, skracając tym samym o 6 godzin panujący wówczas 46-godzinny tydzień pracy. Ten zaś po raz pierwszy w Polsce wprowadził Józef Piłsudski, który w 1918 rok jako naczelnik państwa podpisał dekret ustanawiający 8-godzinny dzień pracy oraz 46-godzinny tydzień pracy. Wcześniej standardem była praca po 12-godzin dziennie.

Zobacz także: Reprezentacja pracowników w zarządach firm jest korzystna dla wszystkich!

Już wtedy zauważono, że te same zadania można wykonać w krótszym czasie. W efekcie pracownik jest bardziej wydajny, zadowolony i rzadziej korzysta ze zwolnień lekarskich. W badaniach McKinsey Global Institute z 2012 roku okazało się, że na zadaniach bezpośrednio związanych z naszym stanowiskiem spędzamy tylko 40% czasu. Natomiast badanie Live Career z 2021 roku wykazało, że niemal 44% Polaków pracuje nieefektywnie. 30% osób w tej grupie stwierdziło, że dzieje się to często lub bardzo często.

Statystyczny Polak w czasie pracy średnio 1 godzinę i 18 minut spędza, wykonując codzienne czynności, które nie wchodzą w zakres jego obowiązków zawodowych. To m.in. jedzenie posiłków (15 minut), plotki z kolegami z pracy (12 minut), chodzenie do toalety (10 minut), palenie papierosów (9 minut), przemieszczanie się po biurze (9 minut), stanie w kolejkach (8 minut) i czekanie na rozpoczęcie spotkania (7 minut).

Do tego należy jeszcze dodać, że ponad 58% badanych przyznaje się do korzystania z Internetu w godzinach pracy w celach prywatnych. Najczęściej odpisujemy na prywatne maile, robimy zakupy online i czytamy oferty pracy od konkurencyjnych pracodawców. Skoro i tak zajmujemy się rzeczami, które z pracą nie są związane – dlaczego nie dać pracownikowi więcej wolnego, by ten załatwiał swoje sprawy po godzinach?

W badaniu Live Career „Jak Polacy podchodzą do swojej pracy?” z 2022 roku – 65% respondentów zadeklarowało, że było w stanie szybciej wykonywać swoją pracę, niż czas na to przewidziany. 44% badanym zdarzało się udawać, że pracują, gdy skończyli już wykonywanie swoich zdań.

Zobacz także: Kierowcy w USA są zmuszani do przekraczania limitu czasu pracy. Rekordowa liczba skarg

Czas pracy w Europie i na świecie. Ile pracują w innych krajach?

Od 2000 r. we Francji obowiązuje 7-godzinny dzień pracy. W skali tygodnia daje to 35 godzin. Kto pracuje więcej – zalicza mu się to jako nadgodziny. Przysługuje za to specjalny dodatek lub czas wolny. W 2022 r. podobny projekt w Polsce złożyła partia Razem. W Japonii Microsoft w 2019 roku wprowadził 4-dniowy tydzień pracy. Była to jedna z kilku zmian w tym oddziale. W efekcie wydajność pracowników wzrosła o 40% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Z wyników badań opublikowanych w 2021 r. przez HRK, firmę z dziedziny doradztwa w branży HR wynika, że trzech na czterech Polaków chciałoby mieć 4-dniowy tydzień pracy. Taka oferta mogłaby przekonać do zmiany pracodawcy co trzeciego pracownika. Badanie to pokazało, że nie jest to jedyna karta przetargowa przyciągająca pracowników. Dla 68% badanych było to atrakcyjne. 52% zadeklarowało, że możliwość łączenia pracy z domu i z biura (czyli praca hybrydowa) byłaby czynnikiem skłaniającym do zmiany pracodawcy.

Eksperymenty były już przeprowadzane w Wielkiej Brytanii w 2022 r. Łącznie objęły prawie 3000 pracowników z 60 firm. W islandzkim Reykjaviku eksperyment trwał w latach 2015 – 2019. Wzięło w nim udział 2,5 tysiąca pracowników. Pilotażowe badania miały miejsce również w Hiszpanii. Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na skrócenie czasu pracy do 32 godzin, otrzymywały od rządu pieniądze. Mogły je przeznaczyć na poprawienie wydajności.

Zobacz także: PIE: Krótszy czas pracy mógłby nie przynieść korzyści w Polsce

W 1930 r. John Maynard Keynes, angielski ekonomista, uważał, że do końca XX wieku standardem będzie praca 15 godzin tygodniowo. Swoje przewidywania opierał na rozwijającej się technologii i wprowadzanych usprawnieniach. Mimo to tygodniowym standardem pracy jest nadal 40 godzin. Zmiany związane z czterodniowym tygodniem pracy mogą okazać się początkiem kolejnych przemian. Niewykluczone, że będziemy pracować mniej i wydajniej.

Polacy pracują tyle, co niewolnicy, czyli liczby, które kłamią

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker