EuropaKomentarze I Analizy

Czterodniowy tydzień pracy chwalą zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Jak wynika z eksperymentu przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, czterodniowy tydzień pracy przynosi korzyści pracodawcom, jak i pracownikom

Jak wynika z eksperymentu przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, czterodniowy tydzień pracy przynosi korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Ci pierwsi po jego wprowadzeniu cieszyli się z większej produktywności osób przez nich zatrudnionych. Pracownicy zaś po wdrożeniu tego programu w życie zaczęli między innymi mniej się stresować, lepiej się wysypiać oraz ogólnie poprawił się ich stan psychofizyczny. Przy czym, co interesujące, 15 proc. pracowników usatysfakcjonowanych z czterodniowego tygodnia pracy zadeklarowało, iż za żadne pieniądze nie byliby oni w stanie powrócić do stanu sprzed eksperymentu. 

Jakie przedsiębiorstwa postanowiły wdrożyć czterodniowy tydzień pracy?

Organizacja 4 Day Week Global we współpracy z Cambridge University i Boston College postanowiła przeprowadzić w Wielkiej Brytanii następujący eksperyment. Na początku zeszłego roku zaczęła ona rekrutować przedsiębiorstwa skłonne do wdrożenia przy odpowiedniej pomocy ekspertów czterodniowego tygodnia pracy w drugiej połowie 2022 roku. Łącznie do wzięcia udziału w eksperymencie udało im się pozyskać 61 firm zatrudniających łącznie ok. 2900 pracowników. 

Jakie przedsiębiorstwa postanowiły wdrożyć czterodniowy tydzień pracy? 
Źródło: 4 Day Week Global, “The results are in: the UK’s four-day week pilot”

Zobacz także: 4-dniowy tydzień pracy w Hiszpanii, czy to ma sens?

Przy czym, jak widać na zamieszczonym powyżej wykresie, przedsiębiorstwa te znacznie różniły się między sobą pod względem wielkości. W skład próby weszły zarówno bardzo małe firmy (zatrudniające mniej niż 10 pracowników), jak i takie, które wypłacą co miesiąc pensje ponad 100 osobom. Ponadto przedsiębiorstwa, które zgodziły się na udział w eksperymencie, działały w wielu różnych branżach, choć głównie tych specjalizujących się w dostarczaniu usług. Z danych zaprezentowanych poniżej wynika, że przedsiębiorstwa ze wspomnianego grona operowały między innymi w sektorze finansowym, branży marketingowej, czy w systemie edukacji. 

Źródło: 4 Day Week Global, “The results are in: the UK’s four-day week pilot”

Jak skrócić czas pracy? No cóż, sposobów jest wiele

Co więcej, różniły się one od siebie nie tylko pod względem sektora oraz wielkości, ale również sposobu, na jaki postanowiły wprowadzić czterodniowy tydzień pracy. Otóż badacze wymagali od firm, aby te przeprowadziły znaczącą redukcję czasu pracy (do 32 godzin tygodniowo), nie zmniejszając przy tym wynagrodzenia ani o jednego funta. Jednakże nie wymagano konkretnego sposobu, na jaki ta redukcja czasu pracy ma się odbyć, dając tym samym przedsiębiorstwom możliwość odpowiedniego przystosowania czterodniowego tygodniowego pracy do warunków panujących w danej branży, z której to wiele firm postanowiło skorzystać. 

Zobacz także: 4-dniowy tydzień pracy nie zawsze oznacza większą produktywność pracowników

Niektóre ze względu na to, iż muszą operować przez 5 dni w tygodniu, podzieliły pracowników na dwie grupy, z których jedna pracowała od poniedziałku do czwartku, a druga od wtorku do piątku. Inne przedsiębiorstwa postanowiły, że pracownicy będą pracować raz trochę dłużej, raz trochę krócej, ale rocznie średnio 32 godziny tygodniowo. Jak wskazują badacze, taki model jest optymalny dla przedsiębiorstw, których działalność jest mocno uzależniona od sezonu. Takowymi firmami są na przykład restauracje, które dłużej działają w okresie letnim, a krócej podczas zimy. Jednakże, co interesujące, najwięcej przedsiębiorstw (32 proc.) zdecydowało się na opcję najmniej skomplikowaną i zwyczajnie uczyniło piątek dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników.

Pracodawcy są usatysfakcjonowani z programu oraz wzrostu produktywności

No dobrze, a jakie były efekty wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy w przedsiębiorstwach? No cóż w celu ustalenia odpowiedzi na to pytanie Organizacja 4 Day Week Global we współpracy z Cambridge University i Boston College przeprowadziła ankiety wśród pracowników i przedsiębiorców zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu eksperymentu. Dodatkowo prosiła tych drugich o określone dane. Po tym procesie zbierania potrzebnych informacji doszła ona do następujących wniosków. 

Pracodawcy ogólnie byli zadowoleni z wprowadzenia programu. Średnio po sześciu miesiącach eksperymentu w 10-stopniowej (0 oznacza bardzo negatywne doświadczenie, a 10 bardzo pozytywne) skali ocenili swoje doświadczenie związane z jego wejściem w życie na 8,3. Co więcej, wpływ na produktywność ocenili oni również bardzo pozytywnie, bo przeciętnie na 7,5.

Przy czym co interesujące, mimo tak pozytywnych ocen, zdaje się, że program ten nie miał istotnego wpływu na przychody firm, które w stosunkowo do okresu porównawczego (pierwszej połowy roku) zwiększyły się zaledwie o 1,4 proc. Z drugiej strony czterodniowy tydzień pracy potencjalnie mógł mieć spory wpływ na koszty związane z zatrudnieniem. Choćby po jego wprowadzeniu, liczba rezygnacji na 100 pracowników spadła o 57 proc., a skala absencji w pracy, mierzona liczbą dni, w których pracownik nie przyszedł do pracy w ciągu miesiąca, spadła o 65 proc.

Zobacz także: Kierowcy w USA są zmuszani do przekraczania limitu czasu pracy. Rekordowa liczba skarg

Pracownicy cenią czterodniowy tydzień pracy i to bardzo!

Jeżeli zaś chodzi o pracowników, to ich stan psychofizyczny po tym, jak wdrożono czterodniowy tydzień pracy, zauważalnie się poprawił. Po pół roku eksperymentu 39 proc. pracowników było mniej zestresowanych, a 71 proc. mniej wypalonych zawodowo. Przy czym zdaniem badaczy to głównie te dwie zmiany przełożyły się na to, że aż 48 proc. zatrudnionych było bardziej zadowolonych ze swojej pracy. Dodatkowo polepszył się kolejno deklarowany stan zdrowia psychicznego oraz fizycznego kolejno 43 i 37 proc. pracowników. Z kolei te zmiany zostały najprawdopodobniej spowodowane tym, iż pracownicy zaczęli być mniej zmęczeni (48 proc.) oraz zmniejszyły się ich trudności związane ze snem (40 proc.)

Jednakże to nie wszystko. Po wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy zatrudnionym zaczęło łatwiej przychodzić łączenie życia zawodowego z tym prywatnym! Aż 60 proc. pracujących rodziców łatwiej było łączyć pracę z obowiązkami związanymi z opieką, a 62. proc. pracowników przychodziło łatwiej łączenie życia zawodowego oraz towarzyskiego. 

Zobacz także: Wady i zalety pracy zdalnej w oczach przedsiębiorstw [BADANIE PIE]

Przy czym, co warto zaznaczyć, pracownicy co do zasady mocno cenią sobie opisanej wyżej korzyści potencjalnie wynikłe z wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Z danych zaprezentowanych poniżej wynika, iż wśród osób preferujący właśnie taki czas pracy (96 proc. próby), najwięcej zgodziłoby się wrócić do poprzedniego stanu rzeczy w zamian za podwyżkę wynagrodzenia od 10 do 25 proc. Przy czym, co interesujące część pracowników za żadne skarby nie wróciłaby do pięciodniowego tygodnia pracy. Aż 15 proc. pracowników zadeklarowało, że nie ma takiej kwoty, która mogłaby ich skłonić do powrotu do dłuższego tygodnia pracy.

Źródło: 4 Day Week Global, “The results are in: the UK’s four-day week pilot”

Większość firm nie zrezygnowała z wprowadzonej zmiany

Podsumowując, patrząc na aktualne, bardzo obiecujące rezultaty, nie powinno dziwić, iż w aż 56 firmach ze wspomnianych na początku 61 mimo zakończenia eksperymentu, czterodniowy tydzień pracy obowiązuję nadal.

Czterodniowy tydzień nauki negatywnie wpływa na wyniki uczniów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker