Polska

Wady i zalety pracy zdalnej w oczach przedsiębiorstw [BADANIE PIE]

Jakie wady home office wskazali badani przedsiębiorcy?

Analitycy PIE przeprowadzili badanie, wskazując zalety i wady pracy zdalnej. Po pandemii część pracowników wróciła do biur, część wciąż pracuje z domu. Jakie czynniki mogły przesądzić o utrzymaniu pracy zdalnej w przedsiębiorstwach lub jej zakończeniu? 

Zalety i wady pracy zdalnej – nowe badanie PIE

Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego poświęcili jej jedno z badań, aby zestawić ze sobą zalety i wady takiego rozwiązania. Praca zdalna w Polsce zaczęła być uwzględniana w Kodeksie Pracy. W trakcie pandemii w wielu branżach była standardem. Rzeczywistość w wielu przypadkach zmieniła się wraz ze zdjęciem obostrzeń, gdy pracownicy zostali zobligowani do powrotu do biur.

Zobacz także: Definitywny koniec pracy zdalnej? Poruszenie na rynku nieruchomości biurowych

Jak zauważają analitycy PIE, wśród największych zalet pracy zdalnej można wyróżnić przede wszystkim możliwość zatrudnienia w tej formie osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Z tym stwierdzeniem zgodziło się 64% badanych firm. Ponad połowa (60%) badanych przedsiębiorców zwraca uwagę, że praca zdalna to po prostu zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem firmy. 56% badanych podmiotów jest zdania, że praca zdalna umożliwia im zatrudnianie cenionych specjalistów w danej dziedzinie, co mogłoby być niemożliwe w formie stacjonarnej m.in. z uwagi na lokalizację. 54% badanych mówi również o większej elastyczności działalności oraz usług biznesowych.

PIE

Zobacz także: Amerykańska agencja przygotowuje pozew przeciwko Amazon

Jakie wady home office wskazali badani przedsiębiorcy?

Praca w formie home office to nie tylko szereg zalet, ale również istotne wady, które mogą bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie firmy. W tym przypadku przedsiębiorcy badani przez Polski Instytut Ekonomiczny w lutym 2023 roku wskazali ograniczenia związane z nadzorowaniem pracy zespołu przez menedżerów. Z uwagi na odległość i ograniczone metody komunikowania się z pracownikami, efektywność w przypadku projektów zespołowych może być znacząco obniżona. Ponad połowa badanych (52%) podkreśla trudności w przestrzeganiu przepisów BHP.

Po 47 proc. firm zauważa, że praca zdalna utrudnia odpowiednie zabezpieczenie danych i pogarsza komunikację wewnętrzną w firmie. Dość równomiernie rozłożyły się opinie przedsiębiorców na temat spadku zaangażowania pracowników i pogorszenia jakości pracy. Zgodę z tym stwierdzeniem deklaruje 40 proc. firm, ale jednocześnie 35 proc. nie zgadza się z taką negatywną oceną pracy zdalnej. Podobnie jest z utrudnioną oceną efektywności i produktywności pracowników podczas pracy zdalnej: 37 proc nie dostrzega tu wady pracy zdalnej, a 42 proc. wręcz przeciwnie.

Okazuje się również, że zdanie przedsiębiorców w dużej mierze jest uzależnione od branży, w której funkcjonują. Jak zauważają analitycy PIE, najwięcej przedsiębiorców akceptujących każde ze stwierdzeń dotyczących pracy zdalnej jest wśród firm usługowych, a najmniej w produkcyjnych. Wyłącznie w branży produkcyjnej mniej niż 50% przedsiębiorstw zgodziło się, że w formie pracy zdalnej łatwiej zatrudnić wykwalifikowanych pracowników oraz że praca zdalna poprawia elastyczność działalności i usług biznesowych. W pozostałych branżach mniej niż połowa uważa, że praca z domu istotnie utrudnia ocenę efektywności i produktywności pracowników.

W przypadku Polski praca zdalna wciąż jest relatywnie mało popularna, porównaniu do państw Europy Zachodniej. Według danych GUS w 2020 roku ok. 8,9% pracowników wykonywało swoje obowiązki zawodowe z domu, a w 2021 roku już tylko 6,9%. Według Eurostatu średnia unijna w 2020 roku wyniosła 12,3%, a w 2021 roku nie tylko nie spadła, ale wzrosła i osiągnęła poziom 13,4%. Warto w tym kontekście przywołać również analizę firmy NordLayer, która opracowała indeks Global Remote World Index badający jakość pracy zdalnej w danym kraju. Polska zajęła 13. miejsce na 66. Nasz kraj uplasował się wyżej niż choćby Belgia, Finlandia, czy Wielka Brytania.

PIE

Jak wskazywaliśmy kilka tygodni temu w przytaczanym badaniu, praca z domu pozwala zatrudnionemu zaoszczędzić średnio aż 72 minuty dziennie. Pracując z domowego biura, mniej wydaje się również na transport. Zgodnie z analizą pracownicy przeznaczali wolny czas najczęściej na wykonywanie obowiązków w pracy, na pracę dodatkową, na opiekę nad dziećmi, remont w domu czy wypoczynek (Więcej: Praca z domu średnio pozwala zatrudnionemu zaoszczędzić aż 72 minuty dziennie! [BADANIE]).

Praca zdalna w Polsce nadal jest mało popularna, mimo że powinno być inaczej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker