Azja i Oceania

9 na 10 krajów najbardziej zanieczyszczających oceany znajduje się w Azji

Zanieczyszczenie oceanów - miliony ton plastiku każdego roku trafia do wód

Zanieczyszczenie oceanów to problem globalny. Każdego roku zwiększa się skala zjawiska, które prowadzi do katastrofalnych skutków dla środowiska naturalnego. Badania pokazują, że najwięcej zanieczyszczeń, które trafiają do oceanów, generowanych jest przez kraje azjatyckie. 

Zanieczyszczenie oceanów – miliony ton plastiku trafia do wód

Każdego roku miliony ton plastiku trafia do mórz i oceanów. Skala zanieczyszczenia środowiska naturalnego jest ogromna, za co odpowiadają przede wszystkim kraje azjatyckie. Szacuje się, że obecnie na świecie zaledwie połowa wyprodukowanego plastiku podlega recyklingowi, jest spalana lub wyrzucana na wysypiska śmieci. Pozostałe odpady ostatecznie trafiają do wód.

Jak wskazują eksperci, odpady zbierają się razem, tworząc wiry. Jeden z nich występuje na Oceanie Spokojnym między Kalifornią a Hawajami i pod względem powierzchni jest większy od Francji.

Zobacz także: Aż 9 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie jest w Azji Południowej!

Poniższa grafika autorstwa Louisa Lugasa Wicaksono wskazuje na skalę zanieczyszczenia z uwzględnieniem udziału poszczególnych państw. Na podstawie pracy badawczej Lourensa J.J. Meijera i innych można wskazać, że za zanieczyszczenie oceanów odpowiada szczególnie dziesięć państw, z czego większość znajduje się w Azji.

Zanieczyszczenia oceanów nie tworzą się wyłącznie przez wyrzucanie elementów powstałych z tworzyw sztucznych bezpośrednio do wody. Część z nich składowana jest na sztucznych wysypiskach na plażach. Okazuje się, że nieprawdą jest stwierdzenie, że kraje produkujące lub zużywające najwięcej plastiku są tymi, które najbardziej zanieczyszczają oceany. Według przytoczonego badania najwięcej odpadów do wody trafia z terenów mniejszych państw o długiej linii brzegowej, obfitych opadach deszczu i słabych systemach gospodarowania odpadami. Dla porównania Chiny wytwarzają nawet 10 razy więcej odpadów plastikowych niż Malezja. Przy czym 9% malezyjskich odpadów trafia do oceanu, a w przypadku Chin jest to 0,6%.

VisualCapitalist

Zobacz także: Polscy przewoźnicy zrobią Brexit? Wszystko przez nowe przepisy

Dlaczego niewielkie Filipiny znajdują się na pierwszym miejscu?

Filipiny tworzy archipelag ponad 7000 wysp. W przypadku tego państwa łączna linia brzegowa wynosi 36 289 km. Niewielkie państwo znajdujące się w Azji odpada za prawie 35% plastiku w oceanach. Zanieczyszcza najwięcej z uwagi na rozległą linię brzegową. Inne państwa, które zanieczyszczają oceany ze względu na niewydolny system zarządzania odpadami to Indie, Malezja, Chiny, Indonezja, Mjanma, Wietnam, Bangladesz i Tajlandia. Aby ograniczyć skalę zjawiska, należy wdrożyć bardziej wydolne systemy oraz rozwinąć infrastrukturę potrzebną do ich przetwarzania. Warto zwrócić również uwagę na zjawisko eksportu śmieci. Bogatsze kraje wywożą odpady do biedniejszych, gdzie są składowane.

Azja ma problem nie tylko z zanieczyszczeniem wód

Biedniejsze azjatyckie państwa zmagają się nie tylko z zanieczyszczeniem wód, ale również powietrza. Szacuje się, że 9 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie położonych w regionie Azji Południowej. Z tego powodu rocznie umiera tam 2 mln osób.

Martin Raiser, wiceprezes Banku Światowego na Azję Południową powiedział o zjawisku:

Utrzymujące się niebezpieczne poziomy zanieczyszczenia powietrza spowodowały poważny kryzys zdrowia publicznego w Azji Południowej, który wymaga natychmiastowych działań. Ograniczenie zanieczyszczenia powietrza wymaga nie tylko zajęcia się jego konkretnymi źródłami, ale także ścisłej koordynacji ponad lokalnymi i krajowymi granicami jurysdykcji. Współpraca regionalna może pomóc we wdrażaniu opłacalnych wspólnych strategii, które wykorzystują współzależny charakter jakości powietrza.

Nie ma jednej, uniwersalnej receptury na ograniczenie zanieczyszczeń. Wiele zależy od ich rodzaju czy źródła pochodzenia. W przypadku zanieczyszczenia oceanów główną rolę odgrywa produkcja jednorazowych artykułów, które mają najwyższy udział w odpadach. Podniesienie świadomości ludzi jest konieczne, jednak rzeczywistą zmianę mogą przynieść kroki instytucjonalne. Odgórne regulacje ustalane przez rząd lub organizacje są efektywniejsze, gdyż wpływają nie tylko na obywateli, ale również biznes, który w dużej mierze odpada za skalę zanieczyszczenia wód i powietrza (Więcej: Nie tylko tlenki azotu! Jakie zanieczyszczenia generują elektrownie węglowe? oraz Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za miliony komplikacji porodowych). Nowszym rozwiązaniem są narzędzia banków centralnych mogące wesprzeć rozwój zielonej gospodarki. Jednym z instrumentów jest zielone luzowanie ilościowe, szerzej opisywane przez nas tutaj: Zielone QE, czyli jak banki centralne mogą wesprzeć transformację klimatyczną.

Zanieczyszczenie powietrza na świecie doprowadziło do 6,5 mln zgonów w 2019 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker