GospodarkaPolska

Zwiększenie skali rozbudowy Kompleksu Olefin ma uczynić ORLEN europejskim liderem

Koncern podjął decyzję o zwiększeniu skali rozbudowy Kompleksu Olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Finalizacja projektu uplasuje ORLEN jako lidera branży petrochemicznej w Europie.

Grupa ORLEN podjęła decyzję o zwiększeniu skali rozbudowy Kompleksu Olefin

Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN rynek wysokomarżowych produktów petrochemicznych  w nadchodzących latach będzie bardzo dynamicznie się rozwijać. Do 2050 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma potencjał do tego, żeby się podwoić. Z kolei tradycyjne branże funkcjonujące w ramach sektora petrochemicznego z każdym rokiem będą odgrywały coraz mniejszą rolę. Przykładowo zgodnie z wypowiedzią Daniela Obajtka, Prezesa Zarządu ORLEN, w perspektywie 10 lat przerób ropy naftowej na tradycyjne paliwa będzie sukcesywnie malał.

Zobacz także: PKN ORLEN został jedynym w Polsce wytwórcą polietylenu LDPE!

W obliczu zmian zachodzących na analizowanym rynku koncern zdecydował się na rozbudowę Kompleksu Olefin, która będzie łącznie kosztować aż 25 mld zł! Dzięki niej produkty petrochemiczne, wytwarzane w Kompleksie Olefin, będą bazą dla bardziej zaawansowanych tworzyw sztucznych, wykorzystywanych do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, sprzęt AGD i urządzenia elektroniczne.

Przy czym należy zaznaczyć, iż rozszerzenie zakresu prac w ramach rozbudowy Kompleksu Olefin będzie wiązało się z gruntowną modernizacją już istniejącej infrastruktury w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Po unowocześnieniu będzie ona wykorzystywana na potrzeby produkcji olefin, a w przyszłości także kolejnych projektów rozwojowych. Inwestycja jest również ważnym elementem transformacji energetycznej, a jej finalizacja umożliwi redukcję o 30 proc. emisji CO2 na tonę produktu. Budowa nowoczesnego Kompleksu Olefin umożliwi wydłużenie okresu funkcjonowania instalacji rafineryjnych, dla których w kolejnych latach szansą będzie właśnie produkcja petrochemii.

Zobacz także: Ruszył największy transport drogowy w Polsce! CO ZA OLBRZYM!

Inwestycja uczyni ORLEN liderem w Europie, wspomoże polskie samorządy oraz wykreuje setki miejsc pracy

Realizacja rozbudowy Kompleksu Olefin, zgodnie z aktualnymi założeniami, przyczyni się do istotnego wzrostu potencjału petrochemicznego Grupy ORLEN. Inwestycja pozwoli na zwiększenie produkcji petrochemii bazowej w Płocku o ponad 60 proc. oraz o ponad 30 proc. w całej Grupie ORLEN, włączając w to działalność koncernu w Czechach i na Litwie. Po jej zakończeniu, w 2027 roku ORLEN będzie dysponował jednym z najnowocześniejszych i najefektywniejszym europejskim zakładem petrochemicznym w Europie, co umożliwi mu budowanie przewagi konkurencyjnej i wzmocnienie pozycji regionalnego lidera w segmencie petrochemicznym.

Do tego rozbudowa Kompleksu Olefin i zwiększenie możliwości produkcyjnych petrochemikaliów będzie miało korzystny wpływ również na powstanie nowych miejsc pracy i sytuację finansową samorządów. Szacuje się, że dzięki realizacji inwestycji docelowo zatrudnienie w koncernie wzrośnie o ok. 650 etatów. Natomiast wpłaty ORLENU z tytułu podatków lokalnych zasilających budżety gmin wzrosną o dodatkowe ok. 160 mln zł rocznie. Ponadto zwiększy się dostępność petrochemikaliów bazowych, co będzie podstawą dla rozwoju branży chemicznej w Polsce i spotęguje pozytywne efekty dla gospodarki.

Zobacz także: ORLEN VC inwestuje w innowacyjną polską firmę Apeiron Synthesis

Realizacja tej inwestycji pozwoli także wykorzystać synergie z połączenia ORLEN i Grupy LOTOS. Zakład w Gdańsku będzie dostawcą znacznego wolumenu nafty do produkcji olefin. Z kolei olefiny będą jednym z surowców niezbędnych do wytwarzania polietylenu LDPE, z którego powstają m.in. folie, worki, kanistry oraz opakowania do żywności. ORLEN w ubiegłym roku przejął części biznesu związaną z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE, należącą do spółki Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem.

Grupa ORLEN umocni swoją pozycję regionalnego lidera w produkcji petrochemicznej

Jak informuje Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, światowe trendy wskazują, że popyt na wysokomarżowe produkty petrochemiczne będzie dynamicznie rósł. Grupa ORLEN uważnie analizuje te zmiany i intensyfikuje działania, by mieć jak największy udział w petrochemicznym biznesie i w szybkim tempie zwiększać przychody generowane przez ten segment. Dlatego rozszerza zakres prac związanych z rozbudową Kompleksu Olefin. Koncern unowocześnia całą istniejącą infrastrukturę towarzyszącą, by Kompleks był najnowocześniejszym i najbardziej ekologicznym w Europie. W ten sposób Grupa ORLEN umocni swoją pozycję regionalnego lidera w produkcji petrochemicznej, jednocześnie wzmacniając konkurencyjność koncernu oraz polskiej gospodarki.

Budowa Kompleksu Olefiny III – zamontowano największą kolumnę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker