Polska

REBUILD TOGETHER – polskie firmy w procesie odbudowy Ukrainy

Mimo trwającej wojny trzeba myśleć o przyszłości. Polski biznes chce odbudować Ukrainę

Mimo że rosyjska agresja na Ukrainę jeszcze się nie zakończyła, inwestorzy oraz firmy z całej Europy już myślą o odbudowie tego państwa. Polska nie tylko nie jest wyjątkiem, ale podmiotem najpoważniej podchodzącym do sprawy, której termin zbliża się wielkimi krokami. Międzynarodowy plan Marshalla dla Ukrainy zakłada przekazanie aż 750 mld dolarów w celu odbudowania państwa zniszczonego wojną oraz podniesienie jego gospodarki. Są to ogromne pieniądze, które mogą trafić w części do polskich przedsiębiorstw.

REBUILD TOGETHER — polski biznes odbuduje Ukrainę

Dlatego bardzo ważna jest koordynacja oraz stworzenie planu działania dotyczącego obecności polskiego kapitału na wschodzie. W tym celu już 20 lipca 2023 roku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute organizują międzynarodową konferencję EUROPE – POLAND – UKRAINE. REBUILD TOGETHER dotyczącą miejsca, a także roli polskiego kapitału oraz polskich firm na Ukrainie po zakończeniu konfliktu. Program ma również na celu stworzenie relacji na płaszczyźnie biznesu europejsko-polsko-ukraińskiego. Wszystko w celu przygotowania szeroko zakrojonej współpracy przy odbudowie naszego wschodniego sąsiada.

Swój udział w konferencji można zgłaszać tutaj do 14.07.2023 roku. Wydarzenie odbędzie się w warszawskim hotelu Hilton przy ulicy Grzybowskiej 63.

Jak mówi Marian Gorynia, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego: „Trzeba zrobić wszystko, żeby polskie firmy miały „pole do popisu” i odegrały istotną rolę w odbudowie Ukrainy. Zbudowaliśmy bardzo dobry punkt wyjścia do tego, aby tak się stało. Ten dobry punkt wyjścia to są relacje międzypaństwowe, które w czasie trwania wojny uległy znaczącej poprawie. Ten klimat współpracy, solidarności, a nawet przyjaźni, musi wpłynąć na to, jak będziemy z Ukrainą współpracować”.

Pewne kroki integracji i współpracy na stopie biznesowej są już przygotowywane od dłuższego czasu. Jak podaje Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu latem tego roku rozpoczęła proces rejestracji do programu współpracy na rzecz przygotowań do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy. Chodzi o to, aby stworzyć bazę przedsiębiorstw, które są zainteresowane do udziału w programie.

Branże najbardziej zainteresowane odbudową Ukrainy

Polskie branże, które najbardziej są zainteresowane swoim rozwojem na Ukrainie to przede wszystkim budownictwo, farmaceutyka, motoryzacja oraz produkcja żywności. M.in. to właśnie konferencja Rebuild Together organizowana przez ZPP i WEI ma pomóc przedsiębiorcom w znalezieniu swojego miejsca na wschodnim rynku.

Wydarzenie posiada pełne wsparcie obu rządów, polskiego i ukraińskiego. Otwarcie wydarzenia ma rozpocząć się od przemówienia premierów obu państw. W części panelowej słuchacze będą mogli posłuchać wypowiedzi ekspertów, ekonomistów oraz przedstawicieli biznesu w tematach dotyczących m.in.:

  • Wkładu Polski i naszego rodzimego biznesu w odbudowę Ukrainy
  • Szans i wyzwań pod względem akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej
  • Strategicznego partnerstwa przemysłu polsko-ukraińskiego
  • Roli prywatnego kapitału w odbudowie Ukrainy
  • Roli handlu i logistyki w procesie odbudowy Ukrainy
  • Roli nowoczesnych technologii w procesie odbudowy i rozwoju Ukrainy
  • Kamieni milowy ukraińskiej integracji z Unią Europejską pod względem energetyki
  • Roli migracji zarobkowej dla Polskiej i Ukraińskiej gospodarki
  • Potencjału partnerstwa polskiego i ukraińskiego sektora farmaceutycznego w kontekście wojny

Szczegóły dotyczące panelistów i agendy można znaleźć tutaj.

Całość wydarzenia ma zakończyć uroczysta kolacja, podczas której zostaną sformułowane wnioski i zarys strategii działania dla polskiego biznesu, który planuje rozwijać się na Ukrainie.

Teraz jak nigdy wcześniej przyszłość Ukrainy oraz jej gospodarki, zależy od Polski i polskiego biznesu.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker