GospodarkaUSA

Deficyt budżetowy w USA drastycznie rośnie! Wynosi już 5,2% PKB

Według prognoz CBO (Congressional Budget Office) saldo rządu federalnego w tym roku podatkowym ma osiągnąć -5,3% PKB

Deficyt budżetowy w USA od początku roku drastycznie rośnie. Po stronie dochodowej spadają wpływy z podatku od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT), natomiast po stronie wydatkowej rosną płatności związane z Medicare i Social Security. 

  • Według danych amerykańskiego Departamentu Skarbu deficyt budżetowy w USA wyniósł w czerwcu 227,8 mld dolarów.
  • Skumulowany deficyt budżetowy za pierwsze dziewięć miesięcy roku podatkowego (trwającego od 1 października do 30 września) wynosi już 1,39 bln dolarów.
  • W ujęciu r/r dochody rządu federalnego spadły w pierwszych dziewięciu miesiącach br. podatkowego o 11,0%.
  • Wydatki rządu federalnego wzrosły o 10,5% r/r.

Według danych amerykańskiego Departamentu Skarbu deficyt budżetowy w USA wyniósł w czerwcu 227,8 mld dolarów w porównaniu z deficytem na poziomie 88 mld dolarów w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wynik salda budżetowego okazał się zdecydowanie niższy od prognoz ekonomistów. Z ankiety Action Economics Forecast Survey wynika, że analitycy oczekiwali deficytu w wysokości 86,5 mld dolarów. Skumulowany deficyt budżetowy za pierwsze dziewięć miesięcy roku podatkowego (trwającego od 1 października do 30 września) wynosi już 1,39 bln dolarów (5,2% rocznego PKB). W ubiegłym roku podatkowym deficyt na tym etapie wynosił 515,1 mld dolarów (prawie 3-krotnie mniej).

Źródło: Haver Analytics

Zobacz też: Dramatyczny wzrost śmiertelności matek w USA [BADANIE]

W ujęciu r/r dochody rządu federalnego spadły w pierwszych dziewięciu miesiącach br. podatkowego o 11,0% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. To głównie efekt obniżenia wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych o 20,7%. Wpływy z CIT skurczyły się o 0,1%. Dochody z ubezpieczeń społecznych wzrosły o 10,5%. Natomiast dochody z akcyzy i ceł spadły odpowiednio o 2,6% i 18,5% r/r. 

Zobacz też: Apple uruchamia sklep internetowy w chińskiej giga-aplikacji

Wydatki rządu federalnego wzrosły zaś o 10,5% r/r. To głównie efekt zwiększenia wydatków budżetowych na Medicare o 21,6% r/r. Medicare to federalne ubezpieczenie zdrowotne dla osób w wieku 65 lat i powyżej oraz dla osób poniżej 65 roku życia z niepełnosprawnościami i schorzeniami. Zwiększyły się również wydatki na świadczenia z ubezpieczeń społecznych o 10,8% r/r i na cele militarne o 9,0% r/r. Wzrost stóp procentowych Fed i tym samym zwiększenie rentowności obligacji rządowych emitowanych przez Departament Skarbu doprowadził do podwyższenia płatności odsetkowych o 36,8% r/r. Z ważnych kategorii wydatkowych spadły jedynie płatności związane z systemem zabezpieczenia dochodów (income security) i programami zdrowotnymi: kolejno o 10,6% i 2,0% r/r.

W 2022 roku deficyt budżetowy w USA w relacji do PKB wyniósł 5,5%. Według prognoz CBO (Congressional Budget Office) saldo rządu federalnego w tym roku podatkowym ma osiągnąć -5,3% PKB. Wszystko wskazuje na to, że deficyt budżetowy na koniec roku podatkowego przekroczy ten poziom.

Zaskoczenie w USA! Inflacja wynosi już 3%! Fed coraz bliżej celu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker