Polska

Wizyty u lekarza? W Szwecji dwie rocznie, u nas osiem

Według danych Eurostatu, wizyty u lekarza są w Polsce powszechne. Chodzimy do lekarza kilkukrotnie więcej niż Szwedzi.

Częste wizyty u lekarza to domena Polaków? Na ilu konsultacjach rocznie bywają Polacy? Jak wypadamy na tle innych państw Unii Europejskiej? Które narody najczęściej bywają na konsultacjach u lekarza? To na pytania, na które znajdziemy odpowiedź w najnowszych danych Eurostatu.

Częste wizyty u lekarza to domena Europy Środkowej

Mimo że jeszcze niedawno mierzyliśmy się ze skutkami pandemii COVID-19, to już wielu z nas zapomniała, jak wielkim obciążeniem dla społeczeństwa ona była. Szczególnie obciążona była ochrona zdrowia. Wielu z nas napotkało na trudności związane z umówieniem wizyty u lekarza. Pandemia udowodniła jednak, że wiele wizyt można było realizować w formie zdalnej. Jak wiele z naszych wizyt jest naprawdę potrzebna? Czy chodzimy do lekarza często?

Eurostat udostępnił nowe dane dotyczące częstotliwości wizyt u lekarza w krajach UE. Według urzędu statystycznego częstotliwość konsultacji lekarskich przypadających na jednego mieszkańca w poszczególnych krajach UE była bardzo zróżnicowana. Średnia wartość wahała się zwykle pomiędzy 3,5 a 7,8 wizyty rocznie, choć były państwa, które znacznie wykraczały poza ten zakres.

Zobacz też: Publiczne wydatki na zdrowie w UE – pierwsze Czechy, Polska przedostatnia

Wśród członków Unii Europejskiej, najwyższą średnią liczbę porad lekarskich odnotowano u naszego południowego sąsiada — Słowacji. Przeciętny Słowak zaliczył w 2021 roku aż 11 porad u lekarza. To zdecydowanie najwyższy wynik ze wszystkich notowanych państw UE. Drugie miejsce zajął kolejny kraj regionu. Tym razem był to nasz zachodni sąsiad — Niemcy. Na jednego Niemca przypadało w 2021 roku 9,6 konsultacji z lekarzem.

Trzecie miejsce przypadło Węgrom. Węgrzy odwiedzali lekarza nieznacznie rzadziej od Niemców, ponieważ na jednego mieszkańca tego kraju przypadło 9,5 wizyty u lekarza. W czołówce znajdziemy także Holandię (8,6). Wysoko znalazły się także Czechy (7,8) oraz Polska (7,6). Można więc śmiało uznać, że należymy do państw, które charakteryzują się wysoką liczbą konsultacji lekarskich.

Które państwa znalazły się po drugiej stronie zestawienia? Najmniejszą liczbą konsultacji pochwalić się mogą Szwedzi. Na mieszkańca przypadły w 2021 roku zaledwie 2,3 wizyty u lekarza. Bardzo mało, bo jedynie 2,7 wizyty odnotowano w Grecji. Oba kraje są znane z dużej długości życia i dobrego zdrowia, więc mała liczba konsultacji nie jest zaskoczeniem. Bardzo małą liczbę wizyt odnotowano także w Portugalii (3,5), Danii (3,8), Finlandii oraz Estonii (po 4,1 w obu krajach).

Najwyższe publicznej wydatki na zdrowie odnotowano w Czechach

W 2020 roku najwyższe publiczne wydatki na ochronę zdrowia odnotowano w Czechach i Austrii. W obu krajach było to 9,2% PKB. Na trzecim miejscu znalazła się Francja, gdzie na zdrowie przeznaczono 9% PKB. Wysokie wydatki odnotowano także w Danii i Belgii.

Po drugiej stronie znalazła się Łotwa, gdzie było to blisko 2-razy mniej niż. W Czechach. W tym kraju publiczne wydatki na zdrowie wyniosły tylko 4,8% PKB. Druga od końca jest Polska. Tak samo jak w Irlandii, na ten cel wydano 5,4% PKB. Co ciekawe w przypadku Szwajcarii było to ponad 2-razy mniej niż w Polsce. To wynik systemu ochrony zdrowia w Szwajcarii, gdzie większość finansowania pochodzi ze środków prywatnych.

Eurostat: Zdrowie Polaków na tle UE wypada fatalnie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker