EuropaGospodarka

Inflacja w Niemczech spada tylko do 6,1%! Szybko rosną ceny energii

Jastrzębie z EBC będą wołać o podwyżki stóp procentowych

Jak poinformował niemiecki urząd statystyczny Destatis inflacja w Niemczech spadła w sierpniu do 6,1% r/r wobec 6,2% r/r w lipcu (wstępnie). Odczyt okazał się nieznacznie wyższy od konsensusu rynkowego, który przewidywał 6,0%. Dzisiejsze dane stanowią argument w rękach jastrzębiej strony Rady Prezesów EBC, którzy postulują podwyżkę stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu. 

Inflacja w Niemczech niższa od oczekiwań

Według wstępnych szacunków niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis) Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Niemczech wyniósł w sierpniu 6,1% r/r i 0,3% m/m. Konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie odpowiednio 6,0% i 0,3%. Mimo że prognozy rynkowe nieznacznie chybiły, to słabsza od oczekiwań dezinflacja może być argumentem za podwyżką stóp procentowych EBC wśród jastrzębi. Choć dane makroekonomiczne wysyłają zdecydowanie więcej sygnałów dla decydentów monetarnych, aby zdecydować się na pauzę i prowadzić politykę wait and see (słabe odczyty PMI, rekordowe załamanie podaży pieniądza, niski popyt na kredyty).

Źródło: Analizy Pekao

Zharmonizowany wskaźnik inflacji (HICP) zmniejszył się w sierpniu do 6,4% r/r w porównaniu do 6,5% w lipcu. W tym przypadku analitycy rynkowi również pomylili się o 0,1 pkt procentowego oczekując odczytu wynoszącego 6,3%.

Inflacja bazowa się nie zmienia, szybko rosną ceny energii

Inflacja bazowa z wyłączeniem cen energii i żywności pozostała na niezmienionym poziomie w stosunku do lipca, osiągając 5,5% r/r. Usługi podrożały o 5,1% w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej, z kolei towary o 7,1%. Stosunkowo wysokie tempo wzrostu cen usług jest determinowane niską bazą z poprzedniego roku, gdy w okresie od czerwca do sierpnia obowiązywał bilet za 9 euro na miejską i regionalną komunikację publiczną.

Coraz wolniej rosną ceny żywności, które zwiększyły się o 9,0% r/r (lipiec: 11,0%). Co ciekawe, znacznie przyspieszyła dynamika cen energii (8,3% r/r w sierpniu vs 5,7% r/r w lipcu). Rosnąca tendencja zauważalna jest już od maja. Wynika to jednak z efektu bazy i niskich cen energii w połowie poprzedniego roku, gdy rząd federalny wprowadził trzeci pakiet pomocowy.

Zobacz też: Strefa euro: podaż pieniądza spada, recesja stała się niemal pewna

Jastrzębie z EBC będą wołać o podwyżki stóp

Podsumowując, dezinflacja w Niemczech przebiega dość wolno, na co duży wpływ mają ubiegłoroczne pakiety antyinflacyjne rządu, które teraz odbijają się w podwyższonej dynamice cen r/r w niektórych segmentach. Należy jednak podkreślić, że presja cenowa nie wydaje wymykać się spod kontroli. Konsensus prognostyczny trafił z 0,3-procentową inflacja miesięczną, choć nie są to wciąż poziomy satysfakcjonujące EBC (cel 2% wymaga dynamiki miesięcznej pomiędzy 0,1-0,2%).

Zobacz też: Niemcy wydadzą prawie miliard na stacje ładowania aut elektrycznych

Dzisiejszy odczyt inflacji w Niemczech będzie argumentem dla jastrzębi EBC, aby podwyższyć stopy procentowe we wrześniu o 25 pkt bazowych. Trudno jednak przypuszczać, aby większość członków Rady Prezesów EBC, patrząc przez pryzmat danych makroekonomicznych jak kulejący PMI, głębokie załamanie podaży pieniądza i rekordowo niski popyt gospodarstw domowych i przedsiębiorstw na kredyty.

Chory człowiek Europy. PKB Niemiec spada o 0,6% r/r!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker