Polska

Polska największym eksporterem gofrów i wafli na świecie!

Gofry i wafle to coś, w czym naprawdę się specjalizujemy. Polska posiada największy udział w światowym eksporcie gofrów i wafli. Nasze wyroby trafiają aż do 106 państw globu

Gdy widzę słodycze, to kwiczę – śpiewała Golec uOrkiestra. Podobnie mogliby zaśpiewać mieszkańcy 106 państw świata, do których eksportujemy wafle i gofry. Polskie wafle i gofry w ostatnich latach w coraz większych ilościach są wysyłane zagranicę. Polska stała się największym eksporterem gofrów i wafli na świecie! Posiadamy największy udział w globalnym eksporcie tych produktów. Kto najbardziej polubił polskie słodkości?

Polska największym eksporterem gofrów i wafli na świecie!

Na świecie polubiono polskie słodkości. Posiadamy największy udział w światowym eksporcie gofrów i wafli. Na fakt, że Polska jest liderem w tym obszarze, uwagę zwrócili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Tygodniku Gospodarczym nr 39/2023. 

W 2022 r. wyeksportowaliśmy 155 tys. ton gofrów i wafli o wartości 828 mln EUR. Ilościowo było to o 17 proc. więcej niż przed rokiem, zaś wartościowo – aż o 32 proc. więcej r/r. Eksport gofrów i wafli rośnie sukcesywnie od 2013 r. i nie zatrzymała tego nawet pandemia COVID-19. W porównaniu z 2019 r. eksport tych produktów z Polski wzrósł o 34,9 proc. w ujęciu ilościowym i aż o 60,9 proc. w ujęciu wartościowym. Jeszcze w 2013 r. wartość eksportu wynosiła 216,9 mln EUR. 

Poniższy wykres przedstawia, jak kształtowała się wartość eksportu wafli i gofrów w latach 2013-2022. 

Wartość polskiego eksportu wafli i gofrów (CN 1905 32). Źródło: opracowanie własne PIE na podstawie danych GUS

Polska od kilku lat utrzymuje pozycję największego eksportera gofrów i wafli na świecie. Nie zmieniła tego także sytuacja związana ze wzrostem cen energii i surowców wykorzystywanych w produkcji. 

Udział Polski w światowym eksporcie gofrów i wafli wyniósł 15,1 proc. w 2022 r. według danych Międzynarodowego Centrum Handlu (ICT), a 17,6 proc. według danych Tridge – południowokoreańskiej platformy handlu agro-spożywczego zbierającej dane na temat rynku. To największy udział spośród wszystkich eksporterów na świecie. Na drugim miejscu (dane Tridge) znajdują się Włochy (14,9 proc.), dalej Kanada (10,8 proc.), Niemcy (10,6 proc.) i Turcja (8,8 proc.).

Zobacz też: Polska liderem wzrostu produktywności w regionie! Wyprzedzamy nawet Niemcy

Kto kupuje polskie gofry i wafle?

Polskie gofry i wafle konsumują mieszkańcy aż 106 krajów świata, choć głównie zajadali się nimi obywatele Unii Europejskiej. Najwięcej słodkości tego typu trafiło do Niemiec. Udział tego kraju w wartości polskiego eksportu tych wyrobów wyniósł 17,8 proc. Na drugim miejscu znalazła się, znajdująca się już poza UE, Wielka Brytania (13,5 proc.). Kolejne miejsca zajęły:

  • Francja (8,4 proc.),
  • Czechy (5 proc.),
  • Rumunia (4,5 proc.),
  • Stany Zjednoczone (4 proc.). 

Gofry i wafle najważniejsze w eksporcie wyrobów piekarniczych i ciastkarskich

Analitycy PIE zwracają uwagę, że gofry i wafle stanowią najważniejszą pozycję w polskim eksporcie wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Takich danych dostarcza GUS, a wynika z nich, że gofry i wafle odpowiadają za 33 proc. eksportu wszystkich wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. 

Polska sprzedała za granicę w 2022 r. w sumie 812 tys. ton takich wyrobów, a ich wartość osiągnęła 2,5 mld EUR. To wzrost o 230 proc. względem 2013 r. Wśród wszystkich wyrobów piekarniczych i ciastkarskich udział polski w światowym eksporcie jest już niższy i wynosi 5,6 proc. 

Zobacz też: Eksport baterii elektrycznych z Polski wzrósł w 10 lat o blisko 1000%

Polska największym eksporterem gofrów i wafli na świecie, a to nie koniec

Wiele wskazuje na to, że 2023 r. przyniesie kolejne rekordy w zakresie ilości i wartości sprzedanych za granicę gofrów i wafli. Jak wskazuje PIE, w ciągu pierwszych 7 miesięcy br. wyeksportowaliśmy jako kraj już 90 tys. ton wspomnianych produktów o wartości 503 mln EUR. To wzrost ilościowy o 6,6 proc. i wartościowy o 16,1 proc. względem tego samego okresu w 2022 r. 

Polska borówką stoi? Eksport tego owocu w 10 lat wzrósł 9-krotnie!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker