GospodarkaPolska

Polska borówką stoi? Eksport tego owocu w 10 lat wzrósł 9-krotnie!

Polska borówkami stoi? Jesteśmy drugim producentem borówki amerykańskiej w UE i szóstym na świecie. Co więcej, eksport borówki w najbliższych latach będzie dalej dynamicznie rósł. 

W najnowszym tygodniku ekonomiści Polskiego Instytut Ekonomicznego (PIE) postanowili przyjrzeć się sytuacji borówki wysokiej (zwanej potocznie amerykańskiej) w Polsce. Co się okazuje? Jesteśmy drugim w UE (po Hiszpanii) i szóstym na świecie producentem borówki amerykańskiej. W ostatnich dziesięciu latach zbiory tego owocu wzrosły w naszym kraju aż pięciokrotnie, z 13 tys. ton w 2012 roku do 64 ton w 2023 roku.

Jest to efekt wzrostu konsumpcji tych owoców w kraju, ale też systematycznie rosnącego eksportu – wyjaśniają ekonomiście PIE

Zobacz też: Port w Świnoujściu się rozwija. Powstanie nowy tor podejściowy 

Z danych GUS wynika, że eksport borówki amerykańskiej na rynek zagraniczny wzrósł z 12,3 mln EUR w 2013 roku do 107,2 mln EUR w 2022 roku, a więc wzrósł blisko 9-krotnie. W rezultacie Polska stała się ważnym eksporterem borówki w UE i na świecie. Według danych Eurostatu jesteśmy drugim co do wielkości eksporterem tego owocu w UE z udziałem 16,5% w łącznej wartości unijnego eksportu. Na pierwszym miejscu jest Holandia (60,7%).

Eksport borówki amerykańskiej dynamicznie rośnie
Źródło: Tygodnik PIE

Jak czytamy w tygodniku PIE:

Polska w 2022 r. dostarczyła borówki do 38 państw na świecie. Do największych odbiorców należą: Niemcy (z 38,6 proc. udziałem w wartości eksportu polskiej borówki), Wielka Brytania (17,2 proc.), Holandia (6,5 proc.), Szwecja (6,1 proc.) i Łotwa (5,1 proc.). W pierwszych pięciu miesiącach 2023 r. eksport był nieznacznie mniejszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i wyniósł 8,3 mln EUR (wobec 8,4 mln EUR w 2022 r.).

Zobacz też: Coraz więcej ubogich rodzin w Polsce może wyjechać na wakacje

Zdaniem analityków PIE w najbliższych latach należy spodziewać się wzrostu eksportu borówki amerykańskiej. Wskazuje na to rosnący areał upraw. Analitycy podkreślają jednak, że skala wzrostu eksportu będzie determinowana popytem na rynku krajowym, ponieważ konsumpcja tego owocu stale rośnie w Polsce i na świecie.

Perspektywicznymi rynkami wydają się być kraje Azji Południowo-Wschodniej i pozostałe kraje europejskie. Obecnie prowadzone są działania dotyczące otwarcia rynków Chin i Wietnamu dla polskich borówek. Wymienione państwa są ogromnym rynkiem konsumenckim, więc warto o nie zabiegać. W kręgu zainteresowania producentów ze Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki znajdują się także dwa inne azjatyckie państwa z bardzo dużym rynkiem zbytu – Indie i Indonezja – dodają ekonomiści

Peru borówkową potęgą. Produkcja wzrosła o 600 000% w ciągu 10 lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker