EnergetykaGospodarkaPolska

Baltic Power stawia na niskoemisyjną stal

Morska farma wiatrowa Baltic Power jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem stali ze zrównoważonej produkcji. Materiał jest niemal w całości produkowany z surowca pochodzącego z recyklingu, przetapianego w piecach hutniczych zasilanych odnawialnymi źródłami energii. Niskoemisyjna stal pozwoli na ograniczenie śladu węglowego w całym cyklu życia turbiny o 10 proc.

Niskoemisyjna stal uczyni farmę Baltic Power jeszcze bardziej zieloną

Baltic Power rocznie będzie produkować 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej, co pozwoli uniknąć emisji około 2,8 miliona ton dwutlenku węgla. Dzięki zastosowaniu stali ze zrównoważonej produkcji zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko będzie możliwe już na etapie budowy farmy. Materiał ten posłuży do wykonania elementów wież, na których będą następnie zamontowane gondole wraz z wirnikami. Łącznie zostanie on wykorzystany do wykonania górnych elementów 52 spośród 76 wież wchodzących w skład Baltic Power. Jak informuje Vestas, dostawca elementów konstrukcyjnych farmy, ekologiczna stal będzie stanowić 15 proc. całego zużytego podczas budowy materiału.

Zobacz także: ORLEN wdraża innowacje w swojej czeskiej rafinerii

Do jego produkcji wykorzystuje się niemal wyłącznie surowiec z recyklingu, przetapiany w piecu elektrycznym zasilanym energią odnawialną pochodzącą z wiatru. Wykorzystanie tej technologii pozwala obniżyć intensywność emisji CO2 o 66 proc. na kilogram materiału w porównaniu do stali konwencjonalnej. Warto podkreślić, że produkowana przez ArcelorMittal w belgijskim mieście Charleroi stal posiada taką samą jakość i parametry technologiczne jak materiały wytwarzane tradycyjną metodą.

Morska energetyka filarem strategii Grupy ORLEN

Farma Baltic Power, o mocy wynoszącej blisko 1,2 GW, zlokalizowana będzie 23 km od wybrzeża Bałtyku. W 2024 roku rozpoczną się przygotowania do budowy fundamentów, na których staną turbiny o wysokości ponad 230 metrów. W 2025 roku na farmie zostanie zamontowane 76 turbin wiatrowych Vestas o mocy 15 MW każda. Trwają już prace nad lądową stacją elektroenergetyczną, która umożliwi odbiór energii z morza. Baltic Power posiada umowy z głównymi wykonawcami, które zabezpieczają cały łańcuch dostaw. Wśród kontrahentów są najbardziej doświadczeni dostawcy z sektora offshore wind, w tym firmy pochodzące z Polski.

Zobacz także: Ekologiczny asfalt w ORLENIE

Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki Grupy ORLEN. Zgodnie ze strategią Koncernu, do końca tej dekady Grupa osiągnie 9 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. Realizacja wszystkich projektów morskich farm wiatrowych, jakie znajdują się obecnie w portfelu Koncernu, zapewni mu ok. 6,4 GW nowych, zeroemisyjnych mocy wytwórczych i przyczyni się do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej firmy w 2050 roku.

Jak podkreślił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, transformacja energetyczna w Europie Środkowej nabiera tempa, a farma wiatrowa Baltic Power jest jej wizytówką. Po jej uruchomieniu w 2026 roku do polskiego systemu energetycznego zostanie włączone dodatkowe niemal 1,2 GW mocy, które zapewni pokrycie ok. 3 proc. całego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. W następnych latach koncern doda do tego jeszcze ok. 5,2 GW, dzięki budowie kolejnych farm wiatrowych na 5 nowych koncesjach Grupy ORLEN na Bałtyku. W kontekście tych planów, szczególnie ważne są partnerstwa z doświadczonymi, globalnymi graczami, które dają dostęp do innowacyjnych technologii, obniżających emisje dwutlenku węgla związane z samą budową odnawialnych źródeł energii.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

NEXTLOOPP: ORLEN dołącza do projektu, który ma uczynić plastik zielonym

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker