Biznes

Inteligentne liczniki energii elektrycznej budzą obawy Polaków

Wśród Polaków brakuje świadomości, z czego wynika wymiana liczników i jakie mogą mieć z tego korzyści

Wyniki badań ankietowanych zleconych przez Esmetric Group prezentują zaskakujące braki w świadomości społeczeństwa. Zaledwie jedna trzecia Polaków nie obawia się, że inteligentne liczniki będą zawyżać rachunki. Co więcej, jedynie 37 proc. rodaków nie boi się inwigilacji ze strony takich liczników. 

Inteligentne liczniki nie budzą zaufania

Z uwagi na trwającą dyskusję wokół inteligentnych liczników, Esmetric Group zlecił badania opinii publicznej dot. tego zagadnienia. Zgodnie z badaniami wykonanymi przez Panel Badawczy Ariadna 64 proc. ankietowanych osób nie wie, na czym polega wymiana liczników i jakie mogą mieć korzyści z tego tytułu. Tylko 37 proc. badanych osób nie obawia się inwigilacji ze strony liczników, a 33 proc. nie boi się, że nowe, inteligentne liczniki będą źle zliczać zużytą energię i zawyżać rachunki. Aż 62 proc. ankietowanych jest przekonana, że koszt zakupu i montażu inteligentnych liczników zostanie przeniesiony na klientów końcowych i ostatecznie płacone rachunki będą wyższe.

Widzimy, że wśród końcowych odbiorców energii elektrycznej brakuje świadomości, z czego wynika wymiana liczników i jakie mogą mieć z tego korzyści. Inteligentne liczniki oznaczają przede wszystkim większą kontrolę nad zużyciem energii, dają też możliwość korzystania z dynamicznej taryfy, a także łatwiejsze rozliczanie i płatność za energię elektryczną. Dzięki inteligentnym licznikom odbiorcy mogą monitorować swoje zużycie energii na bieżąco, a także otrzymywać informacje zwrotne i porady, jak je zmniejszyć. To może przynieść oszczędności rzędu nawet kilkunastu procent – komentuje wyniki badań Marek Czeredys – współwłaściciel Esmetric Group

Zobacz także: Samochody elektryczne w Polsce coraz popularniejsze. Dane mówią wszystko

Inteligentne liczniki a cyberbezpieczeństwo

Aż 63 proc. badanych osób ma też wątpliwości co do cyberbezpieczeństwa nowych inteligentnych liczników.

Bezpieczeństwo jest w naszej branży priorytetem. Inteligentne liczniki są projektowane i wdrażane z myślą o spełnieniu najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa. Przede wszystkim stosujemy zaawansowane technologie i protokoły zapobiegające nieautoryzowanemu dostępowi do danych i systemów. Obejmuje to kryptografię, autoryzację i monitorowanie dostępu. Polscy operatorzy sieci dystrybucyjnej przestrzegają wszystkich norm Unii Europejskiej, ale wdrożyli też własne, dodatkowe wymagania, szersze niż wymagane przepisami rozporządzenia pomiarowego. W Internecie pojawiają się też nieprawdziwe dotyczące wysyłania danych odbiorców do operatora sieci dystrybucyjnej. Liczniki będą rejestrować dane nie częściej niż co 15 minut, a nie w czasie rzeczywistym co jest zgodne z wytycznymi GIODO z 2014 roku tłumaczy Piotr Golik Prezes Zarządu Esmetric Group

Nie oznacza to jednak, że każde zarejestrowane w określonym przedziale czasu zużycie energii musi być natychmiast przesyłane do operatora sieci dystrybucyjnej czy centralnego systemu informacji rynku energii. Dane te będą przechowywane w urządzeniu, skąd w określonych odstępach czasu, przekazywane do operatora sieci dystrybucyjnej czy centrum informacji pomiarowych. Z naszych doświadczeń wynika, że przekazywanie takich informacji odbywa się nie częściej niż co 6 godzin. Rejestracja zużywanej energii ma głównie na celu kwestie bezpieczeństwa np. monitorowania ewentualnych awarii. – dodaje Piotr Golik.

Zobacz także: Wirtualna elektrownia, czyli efektywne, scentralizowane zarządzanie źródłami energiami

Esmetric Group

Firma od 2008 roku jest zaangażowana w większość wdrożeń liczników elektronicznych i inteligentnych do pomiaru energii elektrycznej w Polsce. Do końca 2023 roku Esmetric Group dostarczył ponad 2 mln liczników dla odbiorców PGE Dystrybucja i Stoen Operator.  W ramach świadczonych usług pomaga klientom na każdym etapie współpracy, począwszy od doradztwa przy doborze systemów pomiarowych, przeprowadzenia szkoleń i certyfikacji pracowników OSD, poprzez logistykę urządzeń, support i diagnozę problemów w trakcie prowadzenia wdrożenia, aż po wsparcie powdrożeniowe.

W swojej ofercie ma między innymi liczniki zdalnego odczytu zgodne z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowisku (tzw. inteligentne), liczniki dla instalacji fotowoltaicznych, liczniki przemysłowe oraz liczniki do opomiarowania stacji SN/nN. Oferuje również szereg dodatkowych urządzeń pomiarowych. Esmetric Group w ramach realizowanych umów w latach 2020-2023 dostarczył ponad 2 mln liczników energii polskim operatorom systemów dystrybucyjnych. Ponad 1,5 mln liczników (40 proc. inteligentnych) dostarczono PGE Dystrybucja S.A., a blisko 0,5 mln trafiło do Stoen Operator Sp. z o.o. (46 proc. proc. inteligentnych).

Zamrożenie cen energii tworzy niebezpieczny precedens. Inwestorzy mają się czego obawiać

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker