Uncategorized

Wielka Brytania ma zwrócić bezprawnie zabrane wyspy, na których jest amerykańska baza

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) zaopiniował w poniedziałek, że  Wielka Brytania ma zrezygnować z kontroli nad Wyspami Chagos na Oceanie Indyjskim i oświadczył, że ​​bezprawnie zmusiła ludność do opuszczenia kraju w latach 70., aby ustąpić miejsca amerykańskiej bazie lotniczej.

Wyspami Czagos Brytyjczycy zarządzali z Mauritiusa, ale w 1965 roku, na trzy lata przed przyznaniem mu niepodległości, odłączyli od niego pozostałe wyspy i ogłosili je Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego. Rok później na 50 lat wydzierżawili Diego Garcia, największą wyspę archipelagu, Amerykanom, którzy zbudowali tam wielką bazę wojenną dla bombowców i okrętów podwodnych.

W niewiążącej opinii MTS twierdzi, że Wielka Brytania działała bezprawnie w procesie dekolonizacji i powinna zrzec się kontroli nad wyspami, które nazywa Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego.

Chociaż sąd nie został poproszony o wydanie opinii w sprawie suwerenności, poniedziałkowa decyzja w rzeczywistości wezwała Wielką Brytanię do zwórcenia wysp, które kontroluje od 1814 r.

Sędzia Przewodniczący Abdulqawi Yusuf powiedział w podsumowaniu decyzji, że Wielka Brytania „ma obowiązek zakończyć administrację Wysp Chagos tak szybko, jak to możliwe”.

Sprawa w (MTS) jest postrzegana jako test legitymizacji umów między wielkimi mocarstwami i małymi państwami pod koniec ery kolonialnej.

Przez lata Chagossianie lobbowali w Londynie pozwolenie na powrót. W 2016 roku Wielka Brytania przedłużyła dzierżawę Diego Garcia Stanom Zjednoczonym do 2036 roku i oznajmiła, że ​​wydaleni mieszkańcy wyspy nie mogą na nią wrócić.

„Historyczny moment”

Premier Mauritiusu, Pravind Jugnauth, powiedział, że był to „historyczny moment dla Mauritiusu i wszystkich jego mieszkańców, w tym Chagossów, którzy zostali niesłusznie usunięci ze swojej ojczyzny i nie mogli powrócić przez ostatnie pół wieku. Sprawa naszej integralności terytorialnej zostanie zamknięta, a kiedy to nastąpi, Chagossowie i ich potomkowie wreszcie będą mogli wrócić do domu.”

Zgromadzenie Ogólne ONZ zwróciło się do sądu w lutym 2017 r. o wydanie opinii, czy proces dekolonizacji został zakończony zgodnie z prawem.

W swoim podsumowaniu Yusuf powiedział: „Sąd stwierdził, że dekolonizacja Mauritiusa nie była prowadzona w sposób zgodny z prawem narodów do samostanowienia, wynika z tego, że ciągłe zarządzanie Archipelagiem Chagos przez Zjednoczone Królestwo stanowi bezprawne działanie pociągające za sobą międzynarodową odpowiedzialność”.

Mauritius twierdził, że był zmuszony zrezygnować z archipelagu, aby uzyskać niepodległość od Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania utrzymywała, że ​​Mauritius chętnie zrezygnował z wysp.

Przy głosach 13:1 sędziowie poparli decyzję, która nie jest wiążąca, ale ma znaczenie na gruncie prawa międzynarodowego.

Diego Garcia odegrał ważną rolę w konfliktach w Iraku i Afganistanie od 1991 roku, działając jako platforma startowa dla amerykańskich bombowców dalekiego zasięgu. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania głosowały przeciwko rezolucji ONZ, która zwróciła się o opinię do sądu.

Philippe Sands, członek zespołu prawników działających w obronie Mauritiusa powiedział, że następnym krokiem będzie wspólne rozmowy Wielkiej Brytanii i Mauritiusa nad przekazaniem wyspy. „Znajdziemy sposób na przyspieszenie tego procesu, chroniąc interesy wszystkich, ale respektując to, co powiedział sąd”.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker